Reklama

Zofia Białas

Koncert noworoczny i wystawa poplenerowa

2016-01-12 11:08

Zofia Białas

W dniu 10 stycznia w Muzeum Ziem Wieluńskiej zainaugurowano nowy rok kulturalny. Jak zwykle otwarł go koncert noworoczny, przygotowany pod patronatem burmistrza Wielunia Pawła Okrasy. Sam koncert poprzedziło otwarcie wystawy poplenerowej „ Wieluń śladami prehistorii”, której kustoszem jest Barbara Mrugała. Plener, także pod patronatem Burmistrza, odbył się w maju 2015 r. Jego komisarzem była Jolanta Madej, malarka na stałe mieszkająca w Janowie k. Częstochowy.

Na wystawie zaprezentowano 40 prac, 10. artystów, wśród nich prace: Joanny Adamczuk, na co dzień mieszkającej i tworzącej w Monachium, Janusza Motylskiego, tworzącego w Karpaczu, wymienionej Jolanty Madej, Edwarda Gałustowa, mieszkającego i tworzącego w Witebsku, Józefa Janeckiego, mieszkającego i tworzącego w Łodzi, Cateriny Behrendt z Halle, Manueli Hensschke z Halle, Edwarda Habdasa, pracującego w Łodzi, Marii Skrzydłowskiej-Nowak, tworzącej w Pabianicach, Krystyny Rudzkiej-Przychody z Lublina. Obrazy zaprezentowane na wystawie, wykonane różnymi technikami, od oleju poprzez akwarele, pastele, grafiki ukazują krainę, na której miasto powstało, z wszystkimi jej urokami, nawet z tymi z czasów kamieniołomów, jaskiń, krasowych wywierzysk ( tu głównie amonity) aż do współczesnych pejzaży ( „Wieluń w maju”, „Maj 2015”, „Refleksje z ziemi wieluńskiej”) i samo miasto z zachowanymi zabytkami architektury: „Wieluński ratusz”, „Pod ratuszem”, „Wieluń był, jest…”, „Stara pasieka” z widokiem na budynek Muzeum Ziemi Wieluńskiej… Wieluńską wystawę będzie można oglądać w MZW do końca marca, później w Osterburgu, a w listopadzie w Częstochowie.

Zarówno wystawa obrazów o tematyce wieluńskiej, jak i koncerty organizowane przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej - Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, także ten dzisiejszy, zatytułowany "W świecie musicalu” są ważne dla promocji miasta i Muzeum Ziemi Wieluńskiej, jak widać, nie tylko w Polsce. To, co dzieje się w obszarach kultury w Wieluniu i Gminie Wieluń - mówił burmistrz Paweł Okrasa, widać, ma sens dzięki waszej obecności, którą traktujemy, jako akceptację dla naszych poczynań na polu kultury…

Wykonawcami koncertu byli: Paulina Janczak (stypendystka Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST, Związku Artystów Scen Polskich oraz Fundacji na rzecz Inicjatyw Społecznych PERSPEKTYWY - „na rzecz młodych talentów”, debiutantka teatru Muzycznego Roma w Warszawie, solistka koncertów musicalowych), nagrała z Robertem Janowskim, Katarzyną Moś hymn szlachetnej Paczki „Szlachetne serca”), Jakub Wocial (aktor musicalowy, założyciel Teatru Muzycznego w Warszawie, twórca pierwszego w Polsce musicalu z muzyką Skaldów- „Prześliczna Wiolonczelistka, którego premiera odbyła się w październiku 2015 r.), Maciej Tomaszewski ( pianista, pedagog wydziału wokalno-estradowego państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, muzyk teatru Roma i Buffo w Warszawie).

Reklama

Koncert wieluński, to przede wszystkim utwory A.L.Webbera (ur. 1948 r. w Londynie), mistrza musicalu. Słuchacze ze wzruszeniem wysłuchali m.in. dwóch fragmentów Evity (w tym ”Nie płacz Argentyno”), fragmentu Upiora w Operze(wersji polskiej w 2008 r. w teatrze Roma wysłuchał sam A. L. Webber), dwa fragmenty, Kobiety w bieli, Memory z musicalu „Koty”…, a na zakończenie przepięknego songu „Widzieć znaczy wierzyć”. By nie było nudno, bo przecież na świecie nie sama tylko miłość, artyści zaśpiewali też songi o cwaniaku, o sposobie na nieznośnych sąsiadów…

Przepiękne melodie i wiele pięknych słów o prawdziwej miłości, przychodzącej niespodzianie jak pieśń, zbudowało słuchaczy, dodało pozytywnej energii na nowy rok. Z tą pozytywną energią usatysfakcjonowani słuchacze poszli do swoich domów.

Tagi:
wystawa koncert

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

Rekolekcje adwentowe  w parafii św. Barbary w Wieluniu

Rekolekcje adwentowe w parafii św. Barbary w Wieluniu

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem