Reklama

Zofia Białas

Koncert noworoczny i wystawa poplenerowa

2016-01-12 11:08

Zofia Białas

W dniu 10 stycznia w Muzeum Ziem Wieluńskiej zainaugurowano nowy rok kulturalny. Jak zwykle otwarł go koncert noworoczny, przygotowany pod patronatem burmistrza Wielunia Pawła Okrasy. Sam koncert poprzedziło otwarcie wystawy poplenerowej „ Wieluń śladami prehistorii”, której kustoszem jest Barbara Mrugała. Plener, także pod patronatem Burmistrza, odbył się w maju 2015 r. Jego komisarzem była Jolanta Madej, malarka na stałe mieszkająca w Janowie k. Częstochowy.

Na wystawie zaprezentowano 40 prac, 10. artystów, wśród nich prace: Joanny Adamczuk, na co dzień mieszkającej i tworzącej w Monachium, Janusza Motylskiego, tworzącego w Karpaczu, wymienionej Jolanty Madej, Edwarda Gałustowa, mieszkającego i tworzącego w Witebsku, Józefa Janeckiego, mieszkającego i tworzącego w Łodzi, Cateriny Behrendt z Halle, Manueli Hensschke z Halle, Edwarda Habdasa, pracującego w Łodzi, Marii Skrzydłowskiej-Nowak, tworzącej w Pabianicach, Krystyny Rudzkiej-Przychody z Lublina. Obrazy zaprezentowane na wystawie, wykonane różnymi technikami, od oleju poprzez akwarele, pastele, grafiki ukazują krainę, na której miasto powstało, z wszystkimi jej urokami, nawet z tymi z czasów kamieniołomów, jaskiń, krasowych wywierzysk ( tu głównie amonity) aż do współczesnych pejzaży ( „Wieluń w maju”, „Maj 2015”, „Refleksje z ziemi wieluńskiej”) i samo miasto z zachowanymi zabytkami architektury: „Wieluński ratusz”, „Pod ratuszem”, „Wieluń był, jest…”, „Stara pasieka” z widokiem na budynek Muzeum Ziemi Wieluńskiej… Wieluńską wystawę będzie można oglądać w MZW do końca marca, później w Osterburgu, a w listopadzie w Częstochowie.

Zarówno wystawa obrazów o tematyce wieluńskiej, jak i koncerty organizowane przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej - Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, także ten dzisiejszy, zatytułowany "W świecie musicalu” są ważne dla promocji miasta i Muzeum Ziemi Wieluńskiej, jak widać, nie tylko w Polsce. To, co dzieje się w obszarach kultury w Wieluniu i Gminie Wieluń - mówił burmistrz Paweł Okrasa, widać, ma sens dzięki waszej obecności, którą traktujemy, jako akceptację dla naszych poczynań na polu kultury…

Wykonawcami koncertu byli: Paulina Janczak (stypendystka Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST, Związku Artystów Scen Polskich oraz Fundacji na rzecz Inicjatyw Społecznych PERSPEKTYWY - „na rzecz młodych talentów”, debiutantka teatru Muzycznego Roma w Warszawie, solistka koncertów musicalowych), nagrała z Robertem Janowskim, Katarzyną Moś hymn szlachetnej Paczki „Szlachetne serca”), Jakub Wocial (aktor musicalowy, założyciel Teatru Muzycznego w Warszawie, twórca pierwszego w Polsce musicalu z muzyką Skaldów- „Prześliczna Wiolonczelistka, którego premiera odbyła się w październiku 2015 r.), Maciej Tomaszewski ( pianista, pedagog wydziału wokalno-estradowego państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, muzyk teatru Roma i Buffo w Warszawie).

Reklama

Koncert wieluński, to przede wszystkim utwory A.L.Webbera (ur. 1948 r. w Londynie), mistrza musicalu. Słuchacze ze wzruszeniem wysłuchali m.in. dwóch fragmentów Evity (w tym ”Nie płacz Argentyno”), fragmentu Upiora w Operze(wersji polskiej w 2008 r. w teatrze Roma wysłuchał sam A. L. Webber), dwa fragmenty, Kobiety w bieli, Memory z musicalu „Koty”…, a na zakończenie przepięknego songu „Widzieć znaczy wierzyć”. By nie było nudno, bo przecież na świecie nie sama tylko miłość, artyści zaśpiewali też songi o cwaniaku, o sposobie na nieznośnych sąsiadów…

Przepiękne melodie i wiele pięknych słów o prawdziwej miłości, przychodzącej niespodzianie jak pieśń, zbudowało słuchaczy, dodało pozytywnej energii na nowy rok. Z tą pozytywną energią usatysfakcjonowani słuchacze poszli do swoich domów.

Tagi:
wystawa koncert

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Babcia pątniczka

Babcia pątniczka

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej trwa

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej trwa

Światowy  Dzień  Pomocy Humanitarnej

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

"Babcia pątniczka"

Między zawierzeniem a wyprawką

Między zawierzeniem a wyprawką

Przegląd nr 34/2019

Przegląd nr 34/2019

Parafia jest matką

Parafia jest matką

Pasterska wizyta

Pasterska wizyta

Rodziny prosiły o odwagę

Rodziny prosiły o odwagę

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem