Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji „Redemptoris Missio”, celem akcji „Zaczarowany ołówek” jest zapewnienie rodzicom z najbiedniejszych krajów świata wsparcia w wyposażeniu ich dzieci w przybory szkolne.
- Chcielibyśmy, aby posłanie dzieci do szkoły nie wiązało się dla nich z dodatkowymi kosztami. Smutna rzeczywistość wygląda bowiem najczęściej tak, że dzieci z najbiedniejszych rodzin nie są posyłane do szkoły – zauważa Janiec-Palczewska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podkreśla przy tym, że w niektórych miejscach na świecie dzieci uczą się w szkołach funkcjonujących pod prowizorycznymi wiatami lub drzewami częściowo tylko chroniącymi przed słońcem i deszczem.
- Bywa, że w klasie uczy się 100 uczniów w różnym wieku, a jedynym zeszytem jest zeszyt z notatkami nauczyciela. Nikt, nawet nauczyciel, nie ma książki, a dzieci piszą kredą na drewnianych tabliczkach. Są również i takie szkoły, w których z powodu braku jakichkolwiek przyborów dzieci zmuszone są uczyć się wszystkiego na pamięć – mówi wiceprezes Fundacji „Redemptoris Missio”.
Reklama
Jak dodaje prośby o przybory szkolne napływają do Fundacji z różnych zakątków świata. – Dopytują o nie wszyscy, którym niesiemy pomoc. Zdecydowaliśmy, że pierwszy transport darów zebranych w ramach Akcji „Zaczarowany Ołówek” trafi do Afganistanu. Na miejscu rozdysponują go stacjonujący w tym kraju polscy żołnierze – wyjaśnia Justyna Janiec-Palczewska.
Według danych Departamentu Edukacji w prowincji Ghazni jest ponad 500 szkół. Ponad połowa z nich nie posiada budynków, a lekcje odbywają się pod namiotami lub pod gołym niebem. Kolejne transporty Fundacja zaplanowała na Papuę Nową Gwineę i do Kamerunu.
Nazwa akcji została zaczerpnięta ze znanej polskiej bajki rysunkowej. Jej bohater za pomocą swojego zaczarowanego ołówka rysował przedmioty, które potem stawały się rzeczywistością. - Nam również marzy się, aby dzięki podarowanym przyborom, dzieci z ubogich krajów mogły w przyszłości urzeczywistniać swoje marzenia – zaznacza Janiec-Palczewska.
Do akcji może dołączyć każdy. Wystarczy dostarczyć do siedziby Fundacji przy ul. Grunwaldzkiej 86 w Poznaniu (podziemie domu parafialnego) w godz. 8.00-16.00 przybory szkolne. Akcja potrwa do końca lutego.
Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskich lekarzy i pielęgniarek oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego.