Reklama

Medale "Za zasługi dla Kościoła"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Jest wiele osób pracujących w strukturach kościelnych. Osoby te, aktywne zawodowo, ściśle współpracują z diecezją, przygotowując niejednokrotnie wielkie przedsięwzięcia. Czynią to bezinteresownie poświęcając swój czas i talent. Ludzie ci zasługują na podkreślenie ich działalności, dlatego postanowiłem uhonorować ich pracę pamiątkowym medalem" - powiedział "Niedzieli" bp Adam Śmigielski SDB.

Twórcą medalu jest znany artysta plastyk Czesław Dźwigaj z Krakowa. Na awersie widnieje popiersie św. Brata Alberta Chmielowskiego i napis "Za zasługi dla Kościoła". Z kolei na rewersie widzimy herb biskupa sosnowieckiego z napisem "Pierwszy Biskup Diecezji Sosnowieckiej Adam Śmigielski". Medale zostały wykonane w trzech kategoriach złotej, srebrnej i brązowej.

Na łamach Niedzieli pisaliśmy już o kilku wyróżnionych osobach. Oto następne:

Złoty medal - Zofia Wąs - gospodyni na plebanii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Urodziła się w 1911 r. w Żuradzie k. Olkusza. W czasie gdy proboszczami olkuskiej fary byli ks. Andrzej Marchewka i ks. Lucjan Czechowski, pomagała w prowadzeniu domu księży wikariuszy. Później prowadziła dom w trzech parafiach, gdzie proboszczem był ks. Stefan Rogula. Łącznie pracuje w parafii już blisko 50 lat. Ks. Stefan Rogula mówi o niej, że jest zawsze uczynna, uczciwa. Potrafiła wielką pracowitość łączyć z codzienną Mszą św., Komunią św. i modlitwą.

Złoty medal - Antoni Góral - organista parafii św. Joachima w Sosnowcu Zagórzu. Urodził się w 1942 r. w Koziegłówkach, gdzie został ochrzczony, przyjął I Komunię św. i bierzmowanie oraz skończył szkołę podstawową. Skończył również Państwową Średnią Szkołę Muzyczną II stopnia w Częstochowie, Studium Organistowskie w Częstochowie i Studium Pedagogiczne w Katowicach. Prawie 40 lat temu rozpoczął pracę organistowską w Żarkach Letnisku. W 1965 r. został zatrudniony w parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie, a w 1970 r. w parafii św. Joachima w Sosnowcu Zagórzu. Jak mówi ks. Stanisław Kocot, proboszcz sosnowieckiej parafii, swoją kulturą osobistą, taktem oraz mrówczą pracą w kancelarii sprawia, że wszelkie kontakty z interesantami są załatwiane w sposób godny naśladowania. Prowadzi najstarszy chór parafialny w Sosnowcu, do którego należy obecnie 75 osób. Pomagał również w przygotowaniu chóru, który śpiewał w czasie wizyty Ojca Świętego w Sosnowcu w czerwcu 1999 r.

Złoty medal - Henryk Krysiak - organista parafii św. Stanisława w Czeladzi. Urodził się 19 maja 1922 r. w Złochowicach. Jego dziadek przekazał tam teren pod budowę kościoła, a ojciec Adam przez 17 lat pracował jako organista. Henryk Krysiak ukończył Szkołę Organistowską w Częstochowie i Szkołę Muzyczną w Będzinie, śpiewał w Chórze Jasnogórskim. Jako organista pracował w parafiach Parzymiechy, św. Józefa w Dąbrowie Górniczej, św. Barbary w Będzinie i przez 45 lat w parafii św. Stanisława w Czeladzi. W tej ostatniej parafii prowadził również kancelarię parafialną i chór. W sumie jako organista przepracował 60 lat. W 1999 r. przeszedł na emeryturę. Ks. Mieczysław Oset, z którym odznaczony pracował przez 14 lat, podkreśla, że pan Henryk cieszy się bardzo dobrą opinią, był również bardzo gorliwy w swojej pracy.

Złoty medal - Józef Cymer - organista parafii św. Macieja w Siewierzu. Urodził się w 1921 r. w Węglewicach. Od młodości chciał grać i dlatego w tym kierunku się kształcił. Alojzy Kołodziejczyk tak o nim pisze: "Gdy w lutym 1963 r. przybył do Siewierza, była to już jego trzecia parafia, w której proboszczem był ks. kan. Ludwik Sośnierz. Początkowo pan Józef chciał odejść. Warunki do zamieszkania były bowiem fatalne dla rodziny z pięciorgiem dzieci: stary drewniany domek. Jednak urok Siewierza i jego historyczne tradycje oraz mieszkańcy i przychylność proboszcza sprawiły, że pozostał aż do dzisiaj. W krótkim czasie nowy organista zorganizował 120-osobowy chór młodzieżowy. Uczył młodzież Siewierza i okolic gry na instrumentach dętych. Większość z nich grała później w orkiestrze strażackiej, gdzie był dyrygentem. Pan Józef był także wykładowcą muzyki organowej w szkole w Częstochowie, która przygotowuje nowych organistów. W czasie pierwszej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Ojczyźnie w 1979 r. dyrygował chórem na Jasnej Górze w Częstochowie. W 1986 r. przeprowadził się do nowej organistówki wybudowanej ze składek parafian. Do dzisiaj gra na organach w kościele parafialnym.

Złoty medal - Marian Malina - organista w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wojkowicach-Żychcicach. Urodził się w 1922 r. w Żychcicach. W 1936 r. zaczął uczęszczać do Konserwatorium Muzycznego w Katowicach, dzisiejszej Akademia Muzycznej, na wydział organowy. Pracę w parafii rozpoczął w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w 1944 r. W 1961 r. ukończył kurs dyrygenta chóru w Akademii Muzycznej w Katowicach. Ks. Marian Jankowski, proboszcz parafii, mówi o nim, że jest bardzo sumiennym pracownikiem. Przez 55 lat pracy w parafii dobrze służy swojemu kościołowi parafialnemu.

Srebrny medal - Łucja Lewandowska - doradczyni życia rodzinnego w parafii św. Stanisława w Czeladzi. Urodziła się w 1940 r. w Katowicach. Zamieszkała w Czeladzi, gdzie w latach 1969-94 była doradczynią życia rodzinnego, prowadząc m.in. poradnictwo w zakresie naturalnego rodzicielstwa w dekanacie będzińskim, do którego należała parafia św. Stanisława w Czeladzi. Godziła wychowywanie dwójki dzieci z pracą zawodową jako pielęgniarka środowiskowa. Nadal należy do Związku Kobiet Katolickich i Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Jest także słuchaczem Studium Społeczno-Pastoralnego Instytutu Akcji Katolickiej. W 1994 r. została wybrana radną miasta Czeladzi. Kiedy upewniła się, że jej obowiązki w zakresie poradnictwa rodzinnego mogą przejąć inne osoby, zrezygnowała z nich.

Srebrny medal - Janina Pikuła - doradczyni życia rodzinnego w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi. Urodziła się w 1937 r. w Nowym Sączu. Zamieszkała w Czeladzi w parafii Matki Bożej Bolesnej, gdzie przez 30 lat była doradczynią w poradni małżeńskiej. Ukończyła kurs Kana w Olsztynie k. Częstochowy prowadzony przez ówczesną Krajową Instruktorkę Duszpasterstwa Rodzin Hannę Lorenc. Jest matką trojga dzieci. Jak sama mówi, zawsze dziękuje Bogu za to, że mogła sobie ułożyć życie zgodnie z zamysłem Bożym, a także dzielić się swoją wiedzą z innymi. Pani Janina należy także do Oazy Rodzin. W swojej rodzinnej parafii założyła oprócz Oazy także Franciszkański Zakon Świeckich i Kółka Różańcowe. Dzięki jej staraniom oraz pomocy ks. Tadeusza Stępnia w dekanacie czeladzkim odbył się 9-miesięczny kurs Kana dla małżeństw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko, co Jasnej bronisz Częstochowy, módl się za nami...

2024-05-24 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Oto stajemy w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Pochodzenie obrazu i data jego powstania nie są znane. Jak mówi legenda ikona ta jest jedną z siedemdziesięciu namalowanych przez świętego Łukasza Ewangelistę na fragmentach stołu, przy którym posiłki spożywała Święta Rodzina.

Więcej ...

Klimatyczny, wyciszający i dający wytchnienie... Film „Wolni. Podróż do wnętrza”

2024-05-24 15:46

YouTube/zrzut

Odsłaniający kulisy życia kontemplacyjnego hit z hiszpańskich kin już 31 maja na polskich ekranach!

Więcej ...

Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii”

2024-05-24 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Rekolekcje o „Uzdrawiającej mocy Eucharystii” prowadzone są w ostatni weekend każdego miesiąca. Odbywają się one na Jasnej Górze od przeszło dwóch lat, więc wpisały się już w cykl jasnogórskich posług.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania