Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy diecezji płockiej

2016-01-23 12:25

BP KEP / Warszawa / KAI

Papież Franciszek 23 stycznia br. mianował biskupem pomocniczym diecezji płockiej ks. Mirosława Milewskiego, kanclerza kurii i wikariusza generalnego tejże diecezji.

„Chciałbym być przede wszystkim świadkiem zmartwychwstałego Pana, głosicielem kerygmatu i człowiekiem modlitwy” – powiedział 44-letni Biskup Nominat w wywiadzie dla Biura Prasowego KEP.

Ks. Mirosław Milewski pochodzi z parafii św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie. Urodzony 26 lutego 1971 roku. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk abp. Zygmunta Kamińskiego dn. 15 czerwca 1997 roku. Następnie był wikariuszem w parafii św. Józefa w Zakroczymiu.

W roku 1998 został skierowany na studia specjalistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 2004 r. uzyskał doktorat na podstawie pracy zatytułowanej „Społeczne uwarunkowania postaw młodzieży wobec AIDS”. W czasie studiów specjalistycznych był kapelanem sióstr karmelitanek klauzurowych w Dysie koło Lublina.

Reklama

Po powrocie ze studiów, w 2004 roku rozpoczął pracę w Kurii Diecezjalnej w Płocku. W roku 2005 został wykładowcą i wychowawcą w płockim seminarium duchownym, gdzie przez dwa lata pełnił funkcję prefekta ds. wychowawczych. W seminarium jest obecnie wykładowcą katolickiej nauki społecznej i teologii pastoralnej. W latach 2007-2008 był dyrektorem Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego. Przez kilka lat był także wykładowcą socjologii i katolickiej nauki społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorem kilkunastu publikacji naukowych i recenzji.

Przeczytaj także: Rozmowa z Biskupem Nominatem Mirosławem Milewskim

W roku 2008 biskup płocki Piotr Libera powierzył ks. Milewskiemu obowiązki kanclerza Kurii, a w 2009 mianował go wikariuszem generalnym Diecezji Płockiej. Został on wtedy mianowany również członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W roku 2012 Papież Benedykt XVI odznaczył ks. Milewskiego godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

Dewizą biskupią nowego biskupa pomocniczego diecezji płockiej są słowa Nolite timere (Nie lękajcie się!), zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza 17,7. Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie w sobotę, 27 lutego 2016 r. o godz. 11.00, w bazylice katedralnej w Płocku z rąk bp. Piotra Libery. Współkonsekratorami będą natomiast abp. Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce i kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.

Biskup Nominat interesuje życiem społecznym i religijnym, a wśród jego hobby są spacery, muzyka z lat 70-tych i dobra literatura.

Tagi:
biskupi

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Zaczyn miłości

Zaczyn miłości

Słuchanie do głębi...

Słuchanie do głębi...

"Dobry jest Pan dla ufnych..."

Przegląd prasy

Przegląd prasy

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi"

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Msza św. w intencji Ojczyzny

Msza św. w intencji Ojczyzny

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem