Reklama

Niedziela Legnicka

Nabożeństwo ekumeniczne w Legnicy

Ks. Waldemar Wesołowski

Katolicy, prawosławni i grekokatolicy modlili się w niedzielę 24 stycznia w legnickiej katedrze o jedność wszystkich chrześcijan. W trwającym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan nieszporom przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W modlitwie udział wzięli ks. Lubomir Worchacz z parafii prawosławnej z Legnicy, ks. Mirosław Drapała, proboszcz parafii greckokatolickiej, a także klerycy, siostry zakonne i wierni. Co roku w tym gronie obecny był także proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Jerzy Gansel, jednak tym razem, wziął udział w nabożeństwie ekumenicznym w Lubinie.

W homilii biskup Legnicki wskazał na źródło jedności wszystkich chrześcijan, jest nim chrzest święty. „To jest początek nowego życia. To jest fundamentalne wydarzenie. To jest źródło jedności chrześcijan. Z tej tajemnicy jesteśmy zrodzeni, w niej się odradzamy. Tego nowego życia nic nie może zniszczyć” – mówił bp Kiernikowski. Wskazał też na źródła podziałów, jakie pojawiają się między ludźmi. „Człowiek jednak może zaprzeć się tego nowego życia, może nie chcieć w nim uczestniczyć. To prowadzi do oderwania się od Chrystusa, które później przejawia się w innych rozdarciach, kiedy brat nie rozumie brata i nie chce być w jedności z nim. Kwestią zasadniczą jest, czy każdy z nas chce się odnajdować w tej tajemnicy. Jeżeli trwamy w niej, odnawiamy naszą wiarę, jesteśmy strzeżeni mocą Bożą, by dokonywało się w nasz zbawienie, już tutaj, przez jedność między nami, przez odniesienie do tajemnicy krzyża i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W pełni objawi się to w dniu ostatecznym” – podkreślił bp Kiernikowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Nabożeństwo ekumeniczne w Legnicy

Na zakończenie nabożeństwa głos zabrał proboszcz parafii prawosławnej. Ks. Lubomir Worchacz. Podkreślił on, że wszyscy jesteśmy wezwani do tego, by dawać świadectwo wiary swoim bliźnim, często zagubionym w tym świecie. Naszym wspólnym mianownikiem jest to, by świadczyć wspólnie o dziełach Bożych, o Bożym miłosierdziu. Swoje wystąpienie zakończył modlitwą o pokój.

Reklama

Natomiast proboszcz parafii greckokatolickiej ks. Mirosław Drapała przypomniał o dwóch znakach biblijnych, jakie towarzyszą tegorocznemu Tygodniowi Modlitw o jedność chrześcijan. To światło i sól. „One przypominają nam o naszej chrześcijańskiej tożsamości i określają nasze wspólne zadanie. To nadawanie smaku życiu współczesnego człowieka, by lepiej zrozumiał samego siebie i świat. Świeca natomiast przypomina o zobowiązaniach, jakie podjęliśmy podczas chrztu świętego” – mówił ks. Drapała. Wskazał też na przyczyny niepowodzeń współczesnego człowieka, to min. brak jedności między chrześcijanami i nieumiejętność jednomyślnego przekazywania słów Jezusa. To jest zadanie, któremu musimy podołać – zakończył proboszcz parafii greckokatolickiej.

Nabożeństwo ekumeniczne zakończyło się błogosławieństwem biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. Podobne nabożeństwa ekumeniczne odbyły się także w Lubinie i w Jeleniej Górze. Warto dodać, że w diecezji legnickiej obok Kościoła katolickiego żyją wspólnoty greckokatolicka, prawosławna i ewangelicko-augsburska.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-24 22:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

III Szkolny Dzień Papieski i II Marsz Papieski w Szkole Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Łagowie

Sylwia Słabicka

Więcej ...

RPA: zastrzelono kolejnego kapłana

2024-04-30 13:10

Unsplash/pixabay.com

Biskupi Republiki Południowej Afryki potępili zabójstwo katolickiego księdza w stolicy kraju - Pretorii. Ks. Paul Tatu ze Zgromadzenia Najświętszych Stygmatów, który został zastrzelony, był byłym wieloletnim rzecznikiem prasowym Konferencji Episkopatu RPA. Jego przewodniczący, biskup Sithembele Sipuka, wezwał w poniedziałek rząd kraju do podjęcia "natychmiastowych i skutecznych środków" w celu ochrony ludności.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst