Reklama

Z Betlejem Prymasa Tysiąclecia (2)

Niedziela łomżyńska 16/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Budowę ukończono w 1913 r. staraniem ks. Antoniego Pomirskiego. Konsekracji dokonał 29 sierpnia biskup płocki Antoni Julian Nowowiejski. Murowana budowla ma wymiary: długość - 44 m, szerokość - 25 m, wysokość w sklepieniu - 14 m. Kościół jest wybudowany z czerwonej cegły, nietynkowany, w stylu neogotyckim. Z przodu posiada wysoką wieżę, zakończoną kopułą. Znajdowały się w niej trzy dzwony. Działania ostatniej wojny zniszczyły go w 50%. Odbudowano go w latach 1957-67, dzięki staraniom ks. Czesława Roszkowskiego i ks. Jana Dobka. Zamiast zburzonej wieży wystawiono nowy szczyt zaprojektowany przez architekta Karola Szymańskiego.

We wnętrzu świątyni znajduje się ołtarz boczny, w którym jest umieszczony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przeniesiony ze starego kościoła, przed którym modlił się jako dziecko Prymas Wyszyński, oraz chrzcielnica, przy której został ochrzczony.

Do parafii na przestrzeni lat należała różna liczba wiosek ( do 40) i wiernych (na początku XX w. ok. 4700 wiernych). Była to parafia z wikariuszem. 1 stycznia 1986 r. biskup łomżyński Juliusz Paetz utworzył z części parafii Zuzela samodzielny ośrodek duszpasterski w Szulborzu, a 1 października 1987 r. erygował tam parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Budowniczym kościoła oraz pierwszym proboszczem został ks. Jerzy Polkowski, który był ostatnim wikariuszem w Zuzeli. Obecnie parafia Zuzela liczy około 1690 wiernych mieszkających w 17 wioskach.

1 sierpnia 1991 r. do parafii przybyły Siostry Służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Podjęły pracę katechetyczną, opiekują się muzeum i oprowadzają pielgrzymów. Jedna z sióstr jest organistką w parafialnej świątyni. Od 1982 r. tworzony jest w Zuzeli Ośrodek Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego. Inicjatywę jego powstania podjął Społeczny Komitet Utworzenia Muzeum i Budowy Pomnika Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski. Z czasem z pomocą w realizacji tego dzieła pospieszyła Fundacja Ochrony Zabytków z Warszawy, jak również wiele osób z Polski i zza granicy, składając na ten cel swoje ofiary. Pracą własnych rąk włączyli się także parafianie. Efekt wyżej wymienionych starań osób i instytucji było odrestaurowanie chrzcielnicy, przy której tuż po urodzeniu, 3 sierpnia 1901 r., został ochrzczony Stefan Wyszyński. Dzisiaj stała się ona pamiątką historyczną, która cudem ocalała z wojennej zawieruchy. Wojenne dni spędziła na strychu kościoła dobrze schowana. Jej odnowienia podjął się Zakład Artystyczny Robót Kościelnych Zygmunta Burzyńskiego z Warszawy. Trwał kilka lat, a został ukończony 21 maja 1986 r. Jej uroczystego poświęcenia dokonał bp Juliusz Paetz 19 października 1986 r. Obecnie chrzcielnica umieszczona jest w nawie głównej świątyni. Nad nią umieszczony jest bogato zdobiony obraz kard. Wyszyńskiego i napis przypominający o sakramencie chrztu Wielkiego Polaka. Innym remontem przeprowadzonym w kościele zuzelskim była konserwacja i rekonstrukcja polichromii. Dokonał jej artysta plastyk Leszek Woliński.

Przed parafialną świątynią znajduje się pomnik Prymasa. Został on odlany ze spiżu według projektu artysty rzeźbiarza Leona Machowskiego. Pomnik ten przedstawia Prymasa jako Nauczyciela Narodu.

Chlubą naszej parafii jest Muzeum Lat Dziecięcych Kardynała. Obecnie jest to zrekonstruowany budynek dawnej szkoły, do której w latach 1908-1910 uczęszczał Prymas. Tuż przy muzeum odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich.

W odległości kilkunastu metrów od świątyni znajduje się dzwonnica wybudowana w latach 1992-94. Znajdujące się w niej trzy dzwony otrzymały imiona trzech wielkich kapłanów: Jana Pawła II ( 3500 kg); Stefana Wyszyńskiego (1800 kg); Jerzego Popiełuszki (820 kg). W sąsiedztwie kościoła znajduje się również Grota Matki Bożej z Lourdes.

Od czasu utworzenia Ośrodka Pamięci w Zuzeli zaczęli przybywać pielgrzymi. Są to często grupy zorganizowane i osoby indywidualne. Oprócz pielgrzymów z całej Polski odwiedzają nas pielgrzymi z Włoch, Francji, Japonii, USA, Słowacji.

Od 1990 r. trwają prace porządkowo-remontowe w kościele i wokół niego. Pragniemy, aby nasza świątynia parafialna była godnym mieszkaniem dla Jezusa, któremu służył Prymas, i Jego Matki Maryi, a także godnym miejscem modlitwy dla wspólnoty parafialnej i przybywających pielgrzymów do miejsca urodzenia i chrztu św. Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska

2024-06-26 14:17

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Oświadczenie Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ws. ks. Marcina Iżyckiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?