Reklama

Przybywajcie do Marianowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Któż z nas nie chciałby powrócić do lat młodzieńczych, lat beztroskich, lat pierwszych miłości, czasu spędzonego w szkole. Wracając myślą do lat szkolnych, zastanawiamy się, jak potoczyły się losy osób, które chodziły do naszej klasy. Taką możliwość stwarza spotkanie po latach kolegów ze szkolnej ławy.

Zespół Szkół Rolniczych w Marianowie organizuje pierwszy w historii szkoły zjazd absolwentów. Spotkanie odbędzie się 23 czerwca 2001 r. Przy okazji warto byłoby przypomnieć sobie historię szkoły.

Wszystko zaczęło się w okresie międzywojennym, kiedy w Kupiskach powstała 11-miesięczna szkoła rolnicza, która funkcjonowała do 1939 r. Jesienią 1945 r. Wydział Oświaty Rolniczej przy Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Białymstoku zaproponował Stanisławie Saciłowskiej, nauczycielce Gimnazjum Ogólnokształcącego w Łomży, zorganizowanie pierwszej w mieście szkoły rolniczej, której wkrótce została dyrektorem. Szkoła zaczęła funkcjonować w ciężkich warunkach - w wyniku działań wojennych Łomża była zniszczona prawie w 80%. W oficynie przy ul. Dwornej rozpoczęto naukę w dwóch salach wykładowych, oddzielonych wąskim korytarzem i małego pomieszczenia przeznaczonego na pokój nauczycielski. Szeroko rozwiniętą propagandą szkoły pozyskiwano pierwszych uczniów. To oni znosili stare deski i cegły, aby mieć na czym siedzieć. Ławki zastępowały stare połamane stoły, za tablicę służył czarny papier do zaciemniania okien przybity do ściany. Dla młodzieży zamiejscowej zorganizowano internat przy ul. 3 Maja. Zajęcia praktyczne odbywały się w majątku w Kupiskach. W 1946 r. szkoła przeniesiona została do budynku przy ul. Wojska Polskiego.

Szkoła często zmieniała profil i nazwę. Funkcjonowała jako Liceum Rolniczo-Spółdzielcze, Liceum Rachunkowości, Państwowe Technikum Rolnicze. W czerwcu 1959 r. przyjęto do klasy pierwszej 50 uczniów.

Zajęcia praktyczne odbywały się w PGR w Marianowie. Od 1 września 1961 r. zaczęła tu funkcjonować Szkoła Rolniczo-Nasienna, a od września 1962 r. powołano Roczną Szkołę Hodowlano-Inseminacyjną. W ich miejsce powołano 1 września 1965 r., 2-letną Zasadniczą Szkołę Rolniczą, której absolwenci otrzymywali świadectwo "kwalifikowanego rolnika". W 1964 r. Ministerstwo Rolnictwa w porozumieniu z Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej i Oddziałem Oświaty Rolniczej w Białymstoku zatwierdziło plan budowy kompleksu szkół rolniczych w Marianowie. 1 września 1971 r. Technikum Rolnicze z Łomży i Zasadnicza Szkoła Rolnicza z Marianowa znalazły tu swoją siedzibę. Dyrektorem obu szkół został Bolesław Podobiński. W dalszych latach szkoła przechodziła różne przemiany, a ostatecznie w 1975 r. wojewoda łomżyński powołał Zespół Szkół Rolniczych w Marianowie. Uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu m.in. mechanizacji rolnictwa, ogrodnictwa, uprawy roślin i hodowli zwierząt. Uzyskują zawody: mechanizacji rolnictwa, technika rolnika, technika ogrodnika, technika agrobiznesu (ostatnio bardzo popularnego zawodu), technika żywienia i gospodarstwa domowego, ogrodnika, operatora pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych.

W 29 oddziałach kształci się 730 uczniów, z czego 70% stanowią mieszkańcy wsi. Zajęcia odbywają się w doskonale wyposażonych w sprzęt audiowizualny i pomoce dydaktyczne pracowniach z zapleczem informatycznym. Warsztaty Szkolne posiadają nowoczesny sprzęt umożliwiający badania techniczne pojazdów, obróbki mechanicznej; korzystają z własnej stolarni, spawalni oraz kuźni. Szkoła ma własną chlewnię i pracownię produkcji zwierzęcej. Może pochwalić się wieloma osiągnięciami naukowymi i sportowymi, współpracą z różnymi placówkami zagranicznymi. Absolwenci, a jest ich prawie 5 tys., mogą być dumni ze swojej szkoły.

Drodzy Nauczyciele, Wychowankowie i Pracownicy Zespołu Szkół Rolniczych w Marianowie, zjeżdżajcie więc do Marianowa, gdziekolwiek los Was rzucił. Zgłoszenia przyjmuje (do 25 maja) i wszelkich informacji o zjeździe absolwentów udziela sekretariat szkoły - tel. (0-86) 216-66-11.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

2024-05-24 20:56

Mat.prasowy

Czy Józef był seniorem z siwą brodą? Czemu to właśnie on opiekował się Jezusem i Maryją? I co właściwie ma wspólnego z nawróceniem człowieka? Zapraszamy na dwudziesty piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Ukochanym Matki Bożej.

Więcej ...

Papież apeluje o pełne uczestnictwo młodych w życiu Kościoła

2024-05-25 12:40

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

„Młodzi ludzie muszą poczuć, że są pełnoprawną i aktywną częścią życia Kościoła; a przede wszystkim, że sami są pierwszymi głosicielami Ewangelii swoim rówieśnikom” - powiedział Ojciec Święty do uczestników Międzynarodowego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieży. Został on zorganizowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Obok przedstawicieli młodzieży biorą w nim udział delegaci konferencji episkopatów, stowarzyszeń i ruchów kościelnych.

Więcej ...

Sylwetki neoprezbiterów

2024-05-26 10:04

ks. Łukasz Romańczuk

6 diakonów [archidiecezja wrocławska] oraz jeden ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] przyjęło święcenia kapłańskie w katedrze wrocławskiej. Dziś będę odprawiać swoje Msze święte prymicyjne, a my zachęcamy do tego aby ich lepiej poznać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania