Reklama

Watykan

Watykanista: spotkanie papieża z Rouhanim może zmienić przyszłość islamu

2016-01-26 15:37

Grzegorz Gałązka

Spotkanie papieża Franciszka z prezydentem Iranu Hasanem Rouhanim może zmienić przyszłość islamu. Opinię taką wyraził amerykański watykanista John Allen w rozmowie z dziennikiem internetowym „Il Sussidiario”. Nie wyklucza on, że Ojciec Święty zamierza złożyć rewizytę w Teheranie.

Według dziennikarza „The Boston Globe” i redaktora naczelnego portalu Crux, specjalizującego się w tematyce watykańskiej, do spotkania doszło w kluczowym dla obu stron momencie, po zawarciu porozumienia nuklearnego z Iranem. Kraj ten, z geopolitycznego punktu widzenia, ma decydujące znaczenie, gdy chodzi o wywieranie wpływu na Syrię, Irak i cały świat muzułmański. Watykan wsparł porozumienie nuklearne, zaś obecne spotkanie stanowi dla papieża okazję do zachęcenia prezydenta do nowych kroków na drodze pokoju. - Nie da się rozwiązać konfliktu w Syrii bez pozytywnej roli Iranu - zaznaczył Allen.

Jego zdaniem „istnieje bliskość między katolicyzmem i islamem szyickim”, polegająca na tym, że szyici są tą częścią islamu, która opiera się nie tylko na Koranie, ale także na jego interpretacji przez duchownych, jak również na silnym nurcie pobożności ludowej. To podobieństwo doprowadziło Iran i Watykan do nawiązania bardzo ścisłych relacji, także dyplomatycznych. Stolica Apostolska zdaje sobie sprawę z faktu, że nie osiągnie się pokoju bez „zmiany linii [postępowania] wewnątrz świata muzułmańskiego”. Z drugiej strony Iran chce być potęgą nie tylko regionalną, ale także światową, dlatego nawiązuje dialog zarówno z możnymi tego świata, jak również z przywódcami duchowymi, takimi jak papież Franciszek.

Reklama

Allen zauważył, że w takich krajach jak Egipt, Irak i Syria szyci są taką samą prześladowaną mniejszością jak wyznawcy Chrystusa. Jednak również w Iranie dochodzi do utrudniania życia chrześcijanom: pastorzy często trafiają do więzienia, są problemy z budową kościołów, a wierni skarżą się na uciążliwą inwigilację ze strony służb bezpieczeństwa.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

CBOS: wzrost pozytywnych ocen działalności Kościoła

2019-09-04 12:32

BPJG

Od lipca zwiększył się odsetek badanych pozytywnie oceniających działalność Kościoła rzymskokatolickiego (wzrost o 4 punkty procentowe, do 52%) - podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

2016-12-26 23:12

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Dawid Kubacki znów najlepszy!

2020-01-19 17:10

YouTube

Dawid Kubacki, który w sobotnim konkursie w Titisee-Neustadt zwyciężył, był także faworytem niedzielnych zawodów. Tym razem również nie zawiódł, zajmując znów pierwsze miejsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Wiara

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Pomieszani w miłości

Kościół

Pomieszani w miłości

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?