Reklama

Grzegorz Gałązka

Watykanista: spotkanie papieża z Rouhanim może zmienić przyszłość islamu

2016-01-26 15:37

pb (KAI/ilsussidiario.net) / Watykan / KAI

Spotkanie papieża Franciszka z prezydentem Iranu Hasanem Rouhanim może zmienić przyszłość islamu. Opinię taką wyraził amerykański watykanista John Allen w rozmowie z dziennikiem internetowym „Il Sussidiario”. Nie wyklucza on, że Ojciec Święty zamierza złożyć rewizytę w Teheranie.

Według dziennikarza „The Boston Globe” i redaktora naczelnego portalu Crux, specjalizującego się w tematyce watykańskiej, do spotkania doszło w kluczowym dla obu stron momencie, po zawarciu porozumienia nuklearnego z Iranem. Kraj ten, z geopolitycznego punktu widzenia, ma decydujące znaczenie, gdy chodzi o wywieranie wpływu na Syrię, Irak i cały świat muzułmański. Watykan wsparł porozumienie nuklearne, zaś obecne spotkanie stanowi dla papieża okazję do zachęcenia prezydenta do nowych kroków na drodze pokoju. - Nie da się rozwiązać konfliktu w Syrii bez pozytywnej roli Iranu - zaznaczył Allen.

Jego zdaniem „istnieje bliskość między katolicyzmem i islamem szyickim”, polegająca na tym, że szyici są tą częścią islamu, która opiera się nie tylko na Koranie, ale także na jego interpretacji przez duchownych, jak również na silnym nurcie pobożności ludowej. To podobieństwo doprowadziło Iran i Watykan do nawiązania bardzo ścisłych relacji, także dyplomatycznych. Stolica Apostolska zdaje sobie sprawę z faktu, że nie osiągnie się pokoju bez „zmiany linii [postępowania] wewnątrz świata muzułmańskiego”. Z drugiej strony Iran chce być potęgą nie tylko regionalną, ale także światową, dlatego nawiązuje dialog zarówno z możnymi tego świata, jak również z przywódcami duchowymi, takimi jak papież Franciszek.

Reklama

Allen zauważył, że w takich krajach jak Egipt, Irak i Syria szyci są taką samą prześladowaną mniejszością jak wyznawcy Chrystusa. Jednak również w Iranie dochodzi do utrudniania życia chrześcijanom: pastorzy często trafiają do więzienia, są problemy z budową kościołów, a wierni skarżą się na uciążliwą inwigilację ze strony służb bezpieczeństwa.

Tagi:
opinie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem