Reklama

59. Tydzień Miłosierdzia

Przeciw marginalizacji społecznej

„Umiłować Chrystusa we wspólnocie z niepełnosprawnymi” - hasło rozpoczynającego się Tygodnia Miłosierdzia - nawiązuje do tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który realizowany jest pod hasłem „Umiłować Chrystusa” oraz do obchodzonego obecnie w Europie Roku Osób Niepełnosprawnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wolontariat w parafiach

59. Tydzień Miłosierdzia skłania do spojrzenia na ludzi niepełnosprawnych jako na „sprawnych inaczej”, do uwrażliwienia na ich obecność w społeczeństwie oraz stanowi szczególną okazję do refleksji nad rolą wolontariatu w parafiach. Osobom niepełnosprawnym, które w tym roku znajdują się w centrum rozważań Tygodnia Miłosierdzia, podejmowana tematyka uzmysławia, że nie są odrzucone, że istnieją dla innych ludzi, że ktoś o nich pamięta.
Tydzień Miłosierdzia w naszej diecezji obchodzony będzie w poszczególnych parafiach, gdzie na co dzień pracują wolontariusze skupieni w Parafialnych Zespołach Caritas. Nie wypracowano jednego programu do realizacji w Tygodniu Miłosierdzia przez Parafialne Zespoły Caritas, ponieważ w każdej parafii są inne potrzeby i możliwości. Obecność i praca wolontariuszy nie dotyczy likwidowania barier architektonicznych czy też udzielania fachowej pomocy medycznej, ale jest wsparciem i ratunkiem w borykaniu się z codziennością. Niestety, okazuje się, iż w wielu sytuacjach dla osób niepełnosprawnych dużo większym problemem niż brak podjazdu dla wózków, jest brak „chleba powszedniego” czy brak obecności „bratniej duszy”.
Parafialne Zespoły Caritas przez cały rok otaczają opieką rodziny, które żyją w cieniu niepełnosprawności wynikającej nie tylko z choroby fizycznej, ale przede wszystkim z choroby społecznej. „Ludzi niepełnosprawnych w wymiarze społecznym jest wokół nas bardzo wielu. Są to osoby starsze, chore, uzależnione, samotne, dzieci z rodzin nieporadnych życiowo. O nich trzeba pamiętać nie tylko teraz - rozpoczynając obchody kolejnego Tygodnia Miłosierdzia - ale w ciągu całego roku” - uważa ks. Andrzej Kołodziejczyk z Caritas diecezjalnej.
Niepełnosprawność niesie ze sobą wiele problemów. Jednym z bardziej dotkliwych jest samotność. Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas docierają do wielu osób samotnych: chorych i starszych, okazując im pomoc i zainteresowanie. W swoich świadectwach często dzielą się później wątpliwościami, jednak - jak przyznają - już po pierwszym spotkaniu wątpliwości znikają, okazuje się bowiem, że często nie trzeba nic mówić, wystarczy słuchać i być z drugą osobą. W wielu parafiach powstają Kluby Seniora (np. w Bobrówku), organizowane są Dni Chorych (np. w Zwierzyniu, Zawadzie), udzielana jest pomoc chorym i niepełnosprawnym w dotarciu do kościoła na niedzielną Mszę św., przy codziennych zakupach itd.

Reklama

Marginalizacja społeczna

Caritas w naszej diecezji odpowiada również na innego rodzaju niepełnosprawność, jaką jest marginalizacja społeczna. Problem ten dotyka wielu rodzin, a jej konsekwencje najdotkliwiej odczuwają dzieci. Aby skuteczniej przeciwdziałać temu zagrożeniu utworzona została Środowiskowa Sekcja Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Pomoc”, której zadaniem jest organizowanie i koordynowanie pracy świetlic profilaktyczno-wychowawczych. „Zakładanie świetlic dla dzieci jest jedną z form minimalizacji szkód. Obecnie w diecezji działa już trzydzieści sześć świetlic, a kolejne trzy niebawem powstaną. 700 wolontariuszy codzienną opieką otacza tu blisko 1200 dzieci” - podkreśla z radością ks. Andrzej Kołodziejczyk.
Jedną z nowych inicjatyw sekcji „Pomoc” jest tworzenie przy świetlicach tzw. grup rodziców. Ich zadaniem będzie wspomaganie dorosłych ludzi, którzy z różnych powodów nie dają sobie rady z życiem. Zdaniem ks. Kołodziejczyka „wartym podkreślenia jest fakt, iż często dzieci ze świetlic, po pewnym czasie, same stają się wolontariuszami i pomagają młodszym kolegom. Chcielibyśmy, żeby w przyszłości stawali się liderami w swoich środowiskach”.

Apostoł Jedności

Tydzień Miłosierdzia poprzedza niedzielę, która od trzech lat w Polsce obchodzona jest jako Dzień Papieski. Tradycyjnie już w tym dniu przeprowadzana jest kwesta, z której ofiary przeznaczane są na stypendia dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.
Decyzją biskupa diecezjalnego Adama Dyczkowskiego tegoroczna edycja Dnia Papieskiego w naszej diecezji przeprowadzona będzie na szczeblu lokalnym, koordynowana będzie przez Caritas, a zebrane pieniądze zasilą fundusz stypendialny dla młodych ludzi z naszej diecezji.
Zbiórka pieniędzy przeprowadzona zostanie w niedzielę 12 października. Kwesta odbywać się będzie nie tylko przy kościołach i kaplicach, ale w sobotę także na rynkach miast, w centrach wsi, przed sklepami, czy bankami.
Wolontariuszy będzie można rozpoznać po charakterystycznych identyfikatorach z pieczęcią Caritas diecezjalnej oraz puszkach z widocznym logo akcji. W zbieraniu funduszy na rzecz zdolnej, lecz ubogiej młodzieży pomagać będą przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej, Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz parafialnych grup modlitewnych.
Pieniądze na rzecz Diecezjalnego Funduszu Stypendialnego przekazywać będzie można również na specjalny rachunek bankowy:

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, (nr subkonta funduszu)
PKO BP S.A. I O. Zielona Góra 48
10205402 11749005223
z dopiskiem „Stypendium”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Więcej ...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Karol Porwich/Niedziela

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Więcej ...

Nuncjusz Apostolski w Wielki Czwartek: Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka jest posługą mycia nóg

2024-03-29 08:56

Episkopat news

Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka - zwłaszcza cierpiącego i tego, który nie cieszy się wielkim poważaniem - jest posługą mycia nóg. Do tego właśnie wzywa nas Pan: uniżyć się, nauczyć się pokory i odwagi dobroci - mówił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...