Reklama

Watykan

Rada Administracyjna Fundacji Jana Pawła II obraduje w Rzymie

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mija już prawie 35 lat od momentu, kiedy Jan Paweł II powołał do życia Fundację noszącą jego imię. Jest to organizacja kościelna z siedzibą w Watykanie, która promuje inicjatywy edukacyjne, naukowe, kulturalne, religijne, charytatywne związane z pontyfikatem Papieża. Dokumentuje i rozpowszechnia wielkie dziedzictwo Jana Pawła II, również poprzez podlegające jej Centrum Dokumentacji i Studiów, gdzie przechowywane są dokumenty dotyczące pontyfikatu, z biblioteką zawierającą ponad 30.000 tomów. W Centrum znajduje się Muzeum, w którym zebrano dary otrzymane przez Papieża - do tej pory zostało skatalogowanych ponad 10 tys. przedmiotów.

Jan Paweł II pragnął, aby Fundacja zadbała również o rozwój intelektualnych elit Europy Wschodniej, przyznając stypendia dla studentów ze Wschodu studiujących na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Uniwersytecie im. Jana Pawła II w Krakowie. Fundacja pokrywa koszty edukacji i oferuje stypendia dla 170 studentów z 8 krajów. Do tej pory z tej formy pomocy skorzystało ponad 1000 osób.

Fundacją kieruje ks. kard. Stanisław Dziwisz a funkcję przewodniczącego Rady Administracyjnej pełni ks. kard. Stanisław Ryłko. W skład Rady wchodzą również abp Józef Kowalczyk, Prymas senior, bp Andrzej Wypych z Chicago, ks. Stanisław Budyń, rektor polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, mecenas Maciej Bednarkiewicz i Ewa Bednarkiewicz, Elżbieta Ceisel-Mikowska, Wojciech Halarewicz, Ryszard Krzyżanowski, Henryk Rogowski, Stefan Władysiuk, a sekratarzem jest ks. prał. Paweł Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu. Za Sekretariat Administracyjny Fundacji odpowiedzialny jest o. dr Krzysztof Wieliczko OSPPE.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


Włodzimierz Rędzioch


Reklama

Działaność Fundacji jest możliwa dzięki hojności dobroczyńców z całego świata. Bardzo ważną rolę w pomocy w zachowaniu dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II odrywają Koła i Towarzystwa Przyjaciół Fundacji - jest ich obecnie 48 w 18 krajach na czterech kontynentach. W dniach 28-29 stycznia odbywa się coroczne zebranie członków Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Rozpoczęło się one uroczystą Mszą św. przy grobie św. Jana Pawła II pod przewodnictwem ks. Stanisława Kardynała Dziwisza, który wygłosił również homilię. Oto jej tekst:

” Drodzy Bracia i Siostry! 1.W Ewangelii św. Marka odczytany przez nas fragment poprzedzony jest przypowieścią o siewcy, który sieje obficie. Siewca - jak nam wyjaśnia sam Pan Jezus- sieje słowo. Ziarno słowa pada nie tylko na ziemię żyzną, ale także na drogę, na skalisty grunt lub między ciernie. Ten prosty obraz z jednej strony uświadamia nam, że Bóg jest niesłychanie hojny w przekazywaniu nam swojego słowa, które jak już zauważył Psalmista- jest „pochodnią dla naszych stóp i światłem na naszych ścieżkach” (por Ps 119, 105). Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że to od nas zależy, czy przyjmiemy słowo Boże ochotnie, i wtedy przyniesie ono w naszym życiu wielokrotny plon dobra i miłości, czy też ziarno słowa obumrze, jeżeli nie znajdzie w naszym sercu warunków wzrostu.

Reklama

Stąd dzisiejsza zachęta Jezusa: „Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!”, a także Jego przestroga: ”Baczcie na to, czego słuchacie” (Mk 4, 23-24). Słuchając uważnie słowa Bożego, poznajemy samego Boga. Poznajemy, że On jest miłością. Poznajemy Jego twarz i serce, a jest to twarz i serce Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, wcielonego Słowa Bożego. Ponieważ słuchamy dziś słowa Bożego i sprawujemy Eucharystię przy grobie św. Jana Pawła II, spontanicznie myślimy o tym, jak on żył słowem Bożym. Żył tym słowem dzień po dniu, do samego końca. To był codzienny pokarm jego duszy. Słuchał uważnie Bożego słowa i użyczał mu swoich ust, aby je głosić na areopagach współczesnego świata, w najdalszych zakątkach naszego globu. Do dziś czerpiemy z bogactwa nauczania świętego Papieża, a jako Fundacja Jana Pawła II staramy się krzewić to nauczanie- jego przekaz prawdy Bożej skierowanej do Kościoła i świata w naszych czasach.

2. W dzisiejszej Ewangelii Jezus sięga również do symbolu światła. To przede wszystkim On jest światłem, które wkroczyło w pogrążony w mrokach grzechu i śmierci świat, by te mroki raz na zawsze rozproszyć i rozjaśnić blaskiem swego zmartwychwstania. Nasz Pan powiedział o sobie: „Ja jestem Światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał świtało życia”(J 8, 12). On, nasz Mistrz, powiedział także do swoich uczniów: „Wy jesteście światłem świata. [..] Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie ” (Mt 5, 14.16).

Reklama

My, uczniowie Jezusa, nie jesteśmy źródłem światła. Możemy być tylko odbitym światłem. Możemy jedynie świecić światłem Chrystusa, ale pod warunkiem, że będziemy z Nim głęboko zjednoczeni i że pozwolimy Mu przenikać Jego światłem wszystkie obszary naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego. Oto nasza świętość. Oto nasze chrześcijańskie powołanie, nasz przywilej i zadanie. Tak o tym wielokrotnie mówił Jan Paweł II. Mówił i realizował taki ideał życia chrześcijańskiego, dlatego stał się punktem odniesienia dla niezliczonej rzeszy ludzi na ich osobistych drogach wiary. Do Jana Pawła II, ale również do nas możemy odnieść dwa pytania Jezusa: ”Czy po to wnosi się światło, by je umieścić pod korcem lub pod łóżkiem? Czy nie po to, żeby je umieścić na świeczniku?” (Mk 4, 21). Powinniśmy te słowa odczytać pokornie, zdając sobie sprawę z naszych słabości i niewierności, ale również świadomi, że w dzisiejszym świecie, w którym słychać wiele głosów i w którym dociera do nas wiele obrazów i sensacji, naszym zadaniem jest dawanie przejrzystego świadectwa Chrystusowi i Jego Ewangelii.

3. Jezus zachęca nas również do hojności serca w Jego służbie. „Taką samą miarą, jaką wy mierzycie, odmierzą wam i jeszcze wam dołożą” (Mk 4,24). W służbie Bogu i bliźnim nie można być małodusznym. Nie można się oszczędzać. Jezus nie zatrudnia nas na ośmiogodzinny etat. On, w każdej sytuacji naszego życia i osobistego powołania, pragnie, byśmy Mu oddali do dyspozycji to, co w nas najlepsze. Miarą naszej miłości powinna być miłość bez miary. Takiej postawy uczy nas Jezus i Jego Ewangelia.

Przykład takiej postawy zostawił nam Jan Paweł II. Mija jedenasty rok od jego błogosławionej śmierci, a on nadal przemawia swoim świadectwem życia, w którym się spalał dzień po dniu dla Boga i Jego królestwa, i dlatego tak wiele dokonał. W Krakowie i w Polsce przygotowujemy się intensywnie do Światowego Dnia Młodzieży i świadomi jesteśmy, że to świętemu Papieżowi zawdzięczamy tę niezwykle trafną inicjatywę duszpasterską. Czekamy na Ojca Świętego Franciszka i młodych z całego świata, aby pokazać Polsce i światu młode oblicze Kościoła, aby dzielić się nawzajem światłem i entuzjazmem wiary.

Tutaj przy grobie św. Jana Pawła II, jako Rada Fundacji Jana Pawła II, prosimy go, by upraszał nam u Boga potrzebne siły i łaski do dobrego przygotowania i przeżycia Światowego Dnia Młodzieży 2016 w Krakowie, a także do owocnego przeżywania Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Prosimy, by nasze serca stawały się coraz bardziej podobne do Serca Jezusa, pełnego dobroci i miłosierdzia. Amen!”

Podziel się:

Oceń:

2016-01-29 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rada KEP ds. Społecznych: Apelujemy do organów państwa o zaniechanie degradacji życia społecznego

PAP/Radek Pietruszka

Apelujemy do organów państwa o zaniechanie działań powodujących degradację życia społecznego - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku „W trosce o Dom Ojczysty". Opublikowany dziś dokument został zatwierdzony podczas obrad Rady, które miały miejsce 4 września 2024 r. w Warszawie. Wśród podejmowanych tematów były m.in. kwestie łamania prawa przez organy państwa, w tym niewłaściwe traktowanie aresztowanych, ateizacja życia publicznego, eliminacja etyki ze sfery politycznej oraz rozpowszechnianie antyreligijnego i wulgarnego języka.

Więcej ...

Panie, udziel nam łaski, byśmy odkryli w sobie moce, których udzielasz nam w sakramencie chrztu!

2025-01-09 14:39

Adobe Stock

Dzisiejsza niedziela jest mocnym wołaniem o nawrócenie. Kiedy św. Jan Chrzciciel rozpoczął działalność, zwracał się do słuchaczy: „Wydajcie więc owoce godne nawrócenia” (Łk 3, 8-9). Były to ostre słowa. Nie brzmiały miło wtedy i niemiło ich słuchać dzisiaj. A jednak są ciągle aktualne.

Więcej ...

Czy Polacy przyjmą księdza po kolędzie? Jest sondaż

2025-01-13 08:57

Karol Porwich/Niedziela

48,9 proc. badanych zamierza przyjąć księdza po kolędzie, 37,7 proc. badanych nie ma tego w planach, a 13,4 proc. jeszcze nie podjęło decyzji - wynika z sondażu SW Research na zlecenie "Wprost".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Kosiniak-Kamysz: edukacja zdrowotna w szkołach będzie...

Wiadomości

Kosiniak-Kamysz: edukacja zdrowotna w szkołach będzie...

Pierwszy błogosławiony Roku Świętego: Giovanni Merlini,...

Kościół

Pierwszy błogosławiony Roku Świętego: Giovanni Merlini,...

Czy w swoim życiu szukam Jezusa?

Wiara

Czy w swoim życiu szukam Jezusa?

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...