Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Bożogrobcy modlą się za papieża Franciszka

Marian Sztajner

Na Jasnej Górze drugi dzień trwają rekolekcje dla członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Bożogrobcy to rycerze broniący Grobu Chrystusa w okresie pierwszych wypraw krzyżowych. Ich klasztor znajdował się tuż przy Bazylice Świętego Grobu w Jerozolimie. Celem Zakonu była opieka nad Grobem Jezusa oraz troska o chorych pielgrzymów. Po opuszczeniu Ziemi Świętej szerzyli kult Grobu Pańskiego i nabożeństwa pasyjne. Oddawali się prowadzeniu szkół i działalności charytatywnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od siedmiu lat Bożogrobcy przybywają na Jasną Górę, by właśnie tutaj odbywać swoje ćwiczenia duchowe. – To jest bardzo mocne wkroczenie w Wielki Post. To niesamowite przeżycie przede wszystkim dlatego, że możemy być tutaj razem i w tej wspólnocie wychwalać Boga i modlić się przed cudownym Obrazem Matki Bożej – powiedział Mirosław Słowikowski, jeden z kawalerów Zakonu.


Zobacz zdjęcia: Rekolekcje Bożogrobców

Z Bożogrobcami spotkał się kard. Kazimierz Nycz, Wielki Przeor Zwierzchnictwa Zakonu w Polsce. Metropolita warszawski zachęcał, by w Roku Miłosierdzia z jeszcze większą mocą członkowie Zakonu realizowali swoje statutowe zadania. – Ich zadanie, które jest też potrzebą serca, dotyczy tych terenów o których dzisiaj tak wiele mówimy, nie tylko Ziemi Świętej, ale szerzej też terenów, z których mamy problem uchodźców. W rozwiązywaniu tych spraw, w trosce i w pomocy niesionej tym terenom Bożogrobcy powinni być na pierwszym miejscu – powiedział kard. Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że Rok Miłosierdzia powinien otworzyć jeszcze szerzej ich serca w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dniach skupienia Bożogrobców uczestniczy ok. 160 osób. Tegorocznym rekolekcjonistą jest abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Jak powiedział w swych rozważaniach chce zwrócić uwagę na dwa kierunki wiary. - Jak nie udaremnić chrystusowego krzyża i odkrywać tajemnicę Bożego Miłosierdzia oraz jak stawać się świadkami pustego grobu czyli tej miłości, która jest potężniejsza od grzechu i śmierci – powiedział abp Depo.

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie liczy dziś ok. 28 tys. członków na świecie. Głównie w krajach europejskich, ale również w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej oraz na Dalekim Wschodzie. W Polsce dam i kawalerów jest ponad 260. Tym co wyróżnia członków Zakonu jest strój, przypomniała Urszula Przymus z Warszawy. – Naszym znakiem są m.in. płaszcze z bardzo widocznym czerwonym pięciokrzyżem Gotfryda. Krzyż symbolizuje pięć ran Chrystusa. Dlatego nasze związki z Chrystusem ukrzyżowanym są szczególne i w wyjątkowy sposób przezywamy Wielki Post – powiedziała dama Zakonu.

Reklama

- Zakon Rycerski zajmując się codzienną pracą na rzecz naszych chrześcijan braci cierpiących w Ziemi Świętej skupia się na wszystkich dziełach charytatywnych, modlitewnych i formacyjnych dla nagłaśniania sytuacji jaka panuje w Ziemi Świętej – powiedział Karol Szlenkier, zwierzchnik Zakonu w Polsce. Dodał, że najważniejszym zadaniem jest „dawanie świadectwa swoją postawą i praca codzienna na terenie swojej parafii”.

Bożogrobcy to jedyny świecki zakon na prawach papieskich. Stąd, jak podkreślają jego członkowie, wśród intencji zanoszonych przez wstawiennictwo Matki Bożej Jasnogórskiej jest prośba za papieża Franciszka i jego podróż apostolską do Meksyku.

W wiekach średnich oraz późniejszych, rycerstwo Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, jako jednolita formacja uległo rozproszeniu. Jego gałąź duchowna- Zakon Kanoników Regularnych po okresie wielkiej świetności znacznie się osłabił. W Polsce w wyniku działań zaborców uległ kasacji. W 1847 r. decyzją Stolicy Apostolskiej Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego odrodził się jako zgromadzenie osób świeckich. Podstawowym celem wznowionego Zakonu Rycerskiego jest wspieranie Chrześcijan w Ziemi Świętej i Łacińskiego Patriarchy w Jerozolimie. Do odnowionego Zakonu Rycerskiego przyjmowane są osoby świeckie i duchowne w randze kawalerów a od końca XIX wieku również kobiety w randze dam. Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie został powołany przez Stolicę Apostolską i dlatego włączony jest całkowicie w strukturę Kościoła powszechnego. Najwyższą władzę zakonną stanowi Kardynał Wielki Mistrz, mianowany przez Ojca Świętego, oraz Łaciński Patriarchat w Jerozolimie.

Reklama

Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, np. dotują w około pięćdziesięciu procentach zwyczajny budżet patriarchy łacińskiego Jerozolimy. Utrzymują i prowadzą w Ziemi Świętej ok. 100 szkół podstawowych i zawodowych, do których mogą uczęszczać dzieci niezależnie od pochodzenia i wyznawanej wiary.

Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W wyniku wieloletnich starań polskiej emigracji, 8 grudnia 1995 r. mianowano kardynała Józefa Glempa Wielkim Przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce. Zwierzchnikiem Zakonu w Polsce jest Kawaler Komandor Karol Bolesław Szlenkier. Siedziba Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-13 14:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Patronalne święto obchodzą dziś paulini znani z posługi na Jasnej Górze

Zdzisław Sowiński

Wspominany dziś w Kościele Święty Paweł Pierwszy Pustelnik to szczególny patron, patriarcha Zakonu Paulinów. W XIII w. został obrany duchowym ojcem pustelników zgromadzonych przez bł. Euzebiusza na Węgrzech w pierwszej wspólnocie zakonnej. Od tego świętego Zakon przyjął swą nazwę - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika potocznie nazywany Paulinami. Na świecie posługuje ponad pół tysiąca mnichów. Największym ich klasztorem jest Jasna Góra.

Więcej ...

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Więcej ...

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Święci i błogosławieni

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...