Reklama

Świat

Abp Mokrzycki: nie należy oceniać spraw Bożych pod kątem politycznym

Marcin Żegliński

Tak jak wielu chrześcijan na świecie ja również uważam to wydarzenie za historyczne i sądzę, że jest ono w stanie zapoczątkować dialog między naszymi Kościołami – powiedział łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. W rozmowie z ukraińskim Katolickim Media-Centrum skomentował on spotkanie papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego Cyryla w Hawanie 12 lutego. Jednocześnie zaznaczył, że spraw Bożych nie należy oceniać ani mierzyć z politycznego punktu widzenia.

Hierarcha przypomniał, że spotkanie głów Kościołów katolickiego i rosyjskiego było oczekiwane od wielu lat a nawet wieków. Przypomniał, że pierwsze słowa Ojca Świętego skierowane do patriarchy brzmiały: „Nareszcie jesteśmy braćmi”, na co gość z Moskwy odpowiedział: „Teraz będzie łatwiej”. „Dlatego wierzę, że to spotkanie w Hawanie jest początkiem nowej drogi dialogu, tak koniecznego dla obu Kościołów i świata, w którym żyją obok siebie wierzący Wschodu i Zachodu, których nękają te same problemy i łączą te same nadzieje” – oświadczył metropolita lwowski.

Zawarte w Deklaracji Wspólnej wezwanie do pokoju porównał do „krzyku w obronie najbardziej pokrzywdzonych”. Zwrócił przy tym uwagę, że to od człowieka zależy zarówno rozpoczęcie, jak i zakończenie wojny i dlatego „jeśli czegoś oczekuję, to kolejnych spotkań, dialogu i aby nie oceniać spraw Bożych pod kątem politycznym”. Wyjaśnił, że ów czynnik ludzki „wielokrotnie bywał w historii złym doradcą”.

Reklama

Nawiązując do faktu, że jeden z rozdziałów tego dokumentu mówi o „konflikcie na Ukrainie” i o życzeniu, aby Kościoły powstrzymały się od niego, abp Mokrzycki ocenił, że jest to wezwanie do pokoju, do wzniesienia się ponad podziały i do dostrzegania wartości życia ludzkiego. „Nie jest to chyba bardzo zdecydowane wystąpienie na rzecz narodu ukraińskiego i wezwanie do powstrzymania wojny? Nie jest to chyba wezwanie zarówno do polityków, jak i dla nas, wierzących, abyśmy ponad wszystkimi podziałami zobaczyli wartość życia ludzkiego, prawo do wolności, życia w pokoju i samookreślenia wolnego narodu ukraińskiego?” – zapytał retorycznie rozmówca Media-Centrum.

Jego zdaniem wezwanie to skierowane jest do wiernych nie tylko na Ukrainie, ale przy okazji do wszystkich wiernych „naszych Kościołów, też w Rosji, a więc także do władz tego państwa”. „Jeśli ktoś oczekiwał jakichś bardzo radykalnych stwierdzeń lub potępień, to być może czuje się zawiedziony. Sądzę jednak, że format tego spotkania i tej Deklaracji pomoże nam wszystkim ujrzeć perspektywę pokoju, którego tak bardzo pragnie nasz naród. A to już będzie zależało nie od Deklaracji, ale od dobrej woli ludzi” – stwierdził na zakończenie łaciński arcybiskup lwowski.

2016-02-16 19:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

PAP

Niedawno w mediach pojawiła się informacja o ślubie kościelnym Pana Jacka Kurskiego. Chciałbym choć ogólnie odnieść się do niektórych zarzutów, które pojawiły się po tym fakcie, a do napisania tego artykułu skłoniły mnie rozmowy z ludźmi, którzy wyrażali swój niepokój, a także pewne prasowe tytuły, między innymi takie jak: „Być jak Jacek Kurski. Jak unieważnić ślub kościelny”.

Więcej ...

Hiszpania: Polska i Węgry to europejskie twierdze w walce o prawa do życia i na rzecz rodziny

2020-09-17 20:10

Adobe Stock

Polska i Węgry prowadzą najbardziej prorodzinną politykę w UE oraz najaktywniej działają na rzecz prawa do życia wśród wszystkich państw członkowskich UE, uważa wiceszef wydziału prawnego Centrum na rzecz Rodziny i Praw Człowieka (C-Fam) prawnik Stefano Gennarini.

Więcej ...

Ważne informacje od Salwatorianów w Trzebnicy

2020-09-18 19:35
Bazylika św. Jadwigi i św. Bartłomieja w Trzebnicy

Agnieszka Bugała

Bazylika św. Jadwigi i św. Bartłomieja w Trzebnicy

Dziś na stronie Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej została podana informacja, że “u jednego z naszych współbraci, pracującego w szkole, został potwierdzony przypadek COVID-19. W związku z tym cała nasza wspólnota zakonna została poddana kwarantannie".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Polityka

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Wiadomości

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Wiara

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Niedziela Wrocławska

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Przebaczać

Wiara

Przebaczać