Reklama

Watykan

Egipt: wielki imam al-Azharu zaproszony do Watykanu w celu wznowienia dialogu z katolikami

Włodzimierz Rędzioch

Szejk Ahmed al-Tajjeb – wielki imam Uniwersytetu al-Azhar w Kairze – został zaproszny do Watykanu, aby oficjalnie wznowić dialog swej uczelni ze Stolicą Apostolską. Zaproszenie to przekazał mu 16 lutego sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego biskup-nominat Miguel Ángel Guixot MCCJ, który w towarzystwie nuncjusza apostolskiego w Egipcie abp. Bruno Musaro odwiedził tę najbardziej znaną i wpływową uczelnię islamu sunnickiego na świecie.

„ Al-Azhar i Stolica Apostolska porozumiały się co do konieczności wspólnego spotkania, aby wyjść z etapu zawieszenia dialogu dwustronnego” – stwierdza wspólne oświadczenie, ogłoszone przez władze uniwersytetu.

W rozmowie z kierownictwem placówki biskup oznajmił, że Stolica Apostolska pragnie przyjąć w Rzymie delegację al-Azharu m.in. po to, aby rozpocząć nowe formy dialogu w służbie pokoju. Potwierdził to w wypowiedzi dla watykańskiej agencji misyjnej Fides sekretarz Papieskiej Rady, podkreślając „ważność naszej współpracy, której ze swej strony nigdy nie przerwaliśmy, oraz jej doniosłość dla dobra wspólnego całej rodziny ludzkiej”. Według niego wielki imam będzie mógł się spotkać w Watykanie z przewodniczącym Rady kard. Jeanem-Louisem Tauranem, a później ich obu przyjmie na audiencji papież. „Nie bez wzruszenia mamy nadzieję, że może to nastąpić wkrótce” – zaznaczył bp Guixot.

Jego zdaniem wznowienie rzeczywistej współpracy między Stolicą Apostolską a al-Azharem nabiera szczególnego znaczenia także w świetle obecnej koniunktury międzynarodowej, naznaczonej konfliktami i wstrząsami, w których wyniku cierpią całe narody. Przywrócenie stosunków wzajemnych „jest na pewno dobrą wiadomością, która w obecnej sytuacji pomoże skierować nasze kroki na drogi pokoju i sprawiedliwości ku lepszemu światu” – oświadczył przedstawiciel watykański. Zwrócił uwagę, że „przywódcy religijni dzięki swej współpracy mogą wnieść ważny wkład” do tego dzieła.

Reklama

„W tych mrokach, jakie przeżywamy, ważne jest zespolenie sił, zamiarów i działań dla dobra zranionej ludzkości, która tak bardzo potrzebuje uzdrowienia. Wiele osób dobrej woli już wnosi swój wkład do szerzenia tego balsamu, którego wszyscy potrzebujemy” – dodał biskup-nominat. Ujawnił też, że jego spotkanie z wielkim imamem al-Azharu było „serdeczne” a wznowienie współpracy wyraża „pragnienie, podzielane przez papieża Franciszka i imama al-Tajjeba”.

Również kierownictwo uniwersytetu zapewniło w komunikacie oficjalnym o „własnej stałej gotowości do współpracy w służbie tego wszystkiego, co sprzyja stabilności i pokojowi”. Zasugerowano przy tym rozpatrywanie wznowienia dialogu w świetle zmieniających się scenariuszy globalnych naszych czasów, naznaczonych również zjawiskiem terroryzmu, który usiłuje usprawiedliwić sam siebie odwoływaniem się do religii.

Regularne spotkania i rozmowy przedstawicieli Watykanu i uczelni kairskiej - zwykle dwa razy w roku - rozpoczęły się jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II po jego wizycie w Egipcie w marcu 2000 r. W styczniu 2011 r. władze uniwersytetu oznajmiły o bezterminowym ich zawieszeniu, uzasadniając to wielokrotnymi wypowiedziami Benedykta XVI, krytycznymi wobec islamu, zwłaszcza po krwawym zamachu na katedrę koptyjską w Kairze 31 grudnia 2010 r. Według przedstawicieli al-Azharu słowa papieża godziły w islam, poza tym obciążał on - niesprawiedliwie, ich zdaniem - muzułmanów odpowiedzialnością za prześladowania na Bliskim Wschodzie wyznawców innych religii.

2016-02-18 13:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Egipt: Al-Azhar zezwala na zwieszenie piątkowych modlitw muzułmańskich

dadoo25071991/pl.fotolia.com

W trosce o ochronę przed zakażeniami koronawirusem islamskie prawo szariatu zezwala na zawieszenie modlitw z udziałem dużej liczby osób, w tym także muzułmańskich modlitw piątkowych. Media egipskie poinformowały 15 marca, że taką decyzję podjęła rada najwyższych nauczycieli religijnych kairskiego Al-Azhar. Meczet Al-Azhar i połączony z nim uniwersytet uchodzą za jeden z największych autorytetów wykładni islamu sunnickiego.

Więcej ...

Groźny wypadek Holendra Fabio Jakobsena na finiszu pierwszego etapu kolarskiego Tour de Pologne

2020-08-05 18:55

PAP

Do makabrycznej kraksy doszło na finiszu pierwszego etapu 77. Tour de Pologne w Katowicach, w której mocno ucierpiał Holender Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quick Step).

Więcej ...

Biskupi z Japonii i USA wezwali do modlitwy z okazji 75. rocznicy ataków atomowych

2020-08-05 20:51

Adobe Stock

Biskupi w Japonii i Stanów Zjednoczonych wezwali do wspólnej modlitwy w związku z 75. rocznicą zrzucenia przez lotnictwo amerykańskie bomb atomowych na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Wiadomości

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

Kościół

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Wiadomości

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...