Reklama

Wiadomości

CBOS: wzrasta niechęć Polaków do przyjmowania uchodźców

blvdone/pl.fotolia.com

Większość Polaków (57 proc.) uważa, że Polska nie powinna przyjmować uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi - wynika z najnowszego badania CBOS. Niechęć wobec przyjmowania migrantów zwiększyła się w porównaniu do badania ze stycznia br. o 4 proc. Na stosunek do uchodźców nie wpływa częstość praktyk religijnych oraz fakt, czy dana osoba jest niewierząca.

Maleje odsetek osób akceptujących udzielanie czasowego schronienia w Polsce do momentu, kiedy będą mogli wrócić do kraju. Obecnie jest za tym rozwiązaniem 35 proc. ankietowanych. Bez zmian, wobec poprzedniego badania, wynosi odsetek tych, którzy są zdania, że Polska powinna przyjmować uchodźców i pozwolić im się tu osiedlić (4 proc.).

CBOS w opublikowanym w czwartek komunikacie z badań wskazuje, że porównując aktualne dane z wynikami pierwszego badania na ten temat, wykonanego 9 miesięcy temu (w maju 2015 roku), można stwierdzić szybki spadek akceptacji dla przyjmowania uchodźców z 72 proc. do 39 proc.

Na stosunek do uchodźców nie wpływa częstość praktyk religijnych. Niezależnie od tego, czy respondenci uczestniczącą w tych praktykach kilka razy w tygodniu, raz w tygodniu, czy w ogóle są niepraktykujący – w każdej z tych grup ponad połowa jest zdecydowanie przeciwna przyjmowaniu uchodźców do Polski.

Reklama

Znaczenie mają jednak inne cechy demograficzne. Podobnie, jak w poprzednich badaniach, większa niechęć do przyjmowania uchodźców zauważalna jest wśród osób młodszych (do 44 r.ż.), mniej zamożnych, z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym i zasadniczym zawodowym oraz osób identyfikujących się z prawicą i określających swoje poglądy jako centrowe.

Wraz z narastaniem niechęci do uchodźców w ogóle, rośnie niechęć do uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. Co czwarty badany (26 proc., o 4 proc. mniej niż w styczniu) akceptuje przyjęcie przez Polskę części uchodźców z tych rejonów. Ponad dwie trzecie (67 proc., wzrost o 4 proc.) jest temu przeciwnych.

Aktualne badanie zwraca uwagę, że odmiennie kształtują się postawy Polaków wobec przyjmowania ukraińskich uchodźców z terenów objętych konfliktem. Polacy dwukrotnie częściej akceptują udzielanie schronienia swoim wschodnim sąsiadom niż uchodźcom spoza Europy. Ponad połowa respondentów (59 proc.) uważa, że Polska powinna przyjąć ukraińskich uchodźców, natomiast jedna trzecia (34 proc.) jest temu przeciwna. Ten wysoki poziom akceptacji utrzymuje się od wielu miesięcy na zbliżonym poziomie.

Reklama

Badanie przeprowadzono w dniach 3–10 lutego 2016 roku na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

2016-02-18 17:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bohaterowie naszych czasów - weź udział w konkursie

Organizator

Centrum Weterana, działające przy Stowarzyszeniu Szkoła Ewangelizacji Sursum Corda zaprasza do udziału w ogólnopolskiego konkursu BOHATEROWIE NASZYCH CZASÓW, którego patronem medialnym został Tygodnik Katolicki Niedziela.

Więcej ...

Białoruś: co najmniej jedna osoba zginęła w starciach z milicją

2020-08-10 08:02

PAP

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku starć z milicją po niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi - podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na centrum praw człowieka Wiasna działające w Mińsku. Zatrzymano ponad 100 osób, ale liczba ta jest zapewne większa.

Więcej ...

Białoruś: Protesty katolików i prawosławnych przeciwko „fałszerstwom wyborczym”

2020-08-10 21:50

PAP/Anna Ivanova

Białoruscy katolicy zorganizowali w mediach społecznościowych kampanię - "Fałszerstwo – ciężki grzech”. Podobnie około 30 duchownych Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego uczestniczy w proteście „Prawosławni przeciwko falsyfikacjom” skierowanym przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich na Białorusi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki

Wiadomości

UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki

Komenda Stołeczna Policji opublikowała film z piątkowych...

Komenda Stołeczna Policji opublikowała film z piątkowych...

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Szumowski: będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą...

Wiadomości

Szumowski: będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz