Reklama

Artur Stelmasiak
Ks. inf. Jan Sikorski

Ks. Sikorski: grzech, by był darowany, wymaga stanięcia w prawdzie

2016-02-23 16:53

mip / Warszawa / KAI

Grzech, by był darowany, wymaga stanięcia w prawdzie - mówi ks. inf. Jan Sikorski, warszawski duszpasterz "Solidarności". Następca ks. Jerzego Popiełuszki w Mszach za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu komentuje dla KAI medialne doniesienia związane ze znalezionymi teczkami współpracy z bezpieką Lecha Wałęsy.

Ks. Sikorski zwraca uwagę, że postać Lecha Wałęsy trzeba oceniać w całości jego dokonań. Mówiąc o legendarnym przywódcy "Solidarności" duchowny wskazał, że nie wolno pomniejszać jego zasług zwycięstwa nad komuną, zasług dla całego narodu, które są niezaprzeczalną wartością. Dodał jednak, że zło trzeba sprawdzić, ocenić i wyjawić. - To zadanie dla historyków, aby prawdę wyraźnie i uczciwie pokazać - zaznaczył kapelan "Solidarności".

- Sam Wałęsa napomknął kiedyś, że był uwikłany w te spawy. Zabrakło wyraźnego zdystansowania się od tego. Wynika to być może z jego osobowości i postawy, w której przy wszystkich osiągniętych sukcesach, trudno mu się przyznać do swoich słabości - zauważył ks. Sikorski, zwracając uwagę, że grzech, aby był darowany, wymaga stanięcia w prawdzie.

Duszpasterz "Solidarności" zastrzegł, że rozróżnić trzeba grzech od grzesznika i nie można zapominać o tym, że grzech jest złem, z którym mierzy się każdy człowiek. - Zło trzeba zdecydowanie potępić, jednak nie można potępiać człowieka i wszystko, co jest z nim związane. Tak, jak każdy ma prawo zgrzeszyć, tak każdy ma prawo do Bożego przebaczenia i miłosierdzia - przypomniał duchowny.

Reklama

Ks. Sikorski podkreślił, że nie możemy działać przeciwko sobie i przeciwko wielkiemu dziełu "Solidarności". - Trzeba starć się, aby nikt nie przysłonił dobrej legendy przemian roku '89 i dokonań, które są dziełem całego narodu - powiedział duchowny odznaczony w 2007 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zwrócił uwagę, że "Solidarność" jest dziełem dziesiątków tysięcy ludzi.

Zdaniem infułata zamieszanie medialne, jakie aktualnie przeżywamy jest konsekwencją polityki "grubej kreski" i braku lustracji. - Widać, że pomijanie tego, co było złe, było niewłaściwe i się nie sprawdziło - podkreślił ks. Jan Sikorski.

Tagi:
opinie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem