Reklama

Niedziela Częstochowska

Maturzyści u Matki Bożej

Marek Kępiński/BPJG

Maturzyści z archidiecezji częstochowskiej szczelnie wypełnili jasnogórską bazylikę 5 marca br. podczas pielgrzymki, w której polecali Matce Bożej swoje egzaminy i start w dorosłe życie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo.

Spotkanie było okazją do promocji Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu br. odbędą się w Krakowie. Pielgrzymkę maturzystów zorganizował Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, którego dyrektorem jest ks. dr Roman Ceglarek. Maturzystów, katechetów, nauczycieli, rodziców i wszystkich pielgrzymów w imieniu gospodarzy miejsca - Ojców Paulinów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski, zachęcając, aby zaprosili Matkę Bożą do swojego życia. - Bądźcie pewni, że Maryja wam zawsze pomoże - zapewnił paulin - a słowa Apelu Jasnogórskiego „Jestem - Pamiętam - Czuwam”, codzienna modlitwa, Msza św. niedzielna, czytanie Pisma Świętego, niech będą umocnieniem waszej wiary, miłości do człowieka, do Polski, do Kościoła.

Radości ze spotkania z młodymi ludźmi, których w tym roku było więcej, nie krył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. - Z wielką radością spotykam się z wami, aby w tej Eucharystii wyrazić wobec Boga za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny to wszystko, co składa się na wasze życie, radość i nadzieję, ale zarazem niepokój i lęk o przyszłość, która jest w ręku Boga, a dla nas nieznana - mówił, rozpoczynając homilię. Zwrócił w niej także uwagę, że czas młodości jest czasem poszukiwań, odkrywania sensu życia. Ale nie wystarczy poznać samego siebie. Trzeba poznawać siebie w obliczu Boga, który dał nam życie. - Odkryjemy, że tylko Bóg jest odpowiedzią na ludzkie pragnienia. On, który nas stworzył i ukierunkował ku Sobie. I tak ofiara miłości Jego Jednorodzonego Syna dała nam zwycięstwo nad grzechem i śmiercią poprzez Jego zmartwychwstanie, dlatego tylko Chrystus pozostaje pełną odpowiedzią na ludzkie życie - mówił kaznodzieja.

Na młodego człowieka w dzisiejszym świecie czyha wiele niebezpieczeństw. Kuszony jest wygodnym życiem, które niestety prowadzi donikąd. - Jeśli człowiek odrzuci Boga, wchodzi na drogę bałwochwalstwa, które w różnych postaciach: władzy, pieniędzy, seksu, niszczą człowieka - przestrzegał Ksiądz Arcybiskup. - Chrystus stał się dla nas Zbawicielem, aby nas przeprowadzać przez tę chybotliwą i cienką granicę pomiędzy zezwierzęceniem a człowieczeństwem - podkreślił i dodał: - Człowiek, który odejdzie od Boga, staje się zwierzęciem, bestią. W każdym bowiem jest ta granica: dobra i zła, prawdy i kłamstwa, poniżej której się staczamy, a powyżej której jesteśmy sobą i odnajdujemy godność dzieci Boga. Wraz z Księdzem Arcybiskupem Eucharystię koncelebrowali księża katecheci, którzy na Jasną Górę przybyli ze swoimi uczniami. Liturgię Słowa, czytania, psalmy, modlitwę wiernych przygotowali maturzyści, którzy są jednocześnie wolontariuszami ŚDM w naszej archidiecezji. Diakonię muzyczną tworzyli wspólnie maturzyści, wolontariusze i klerycy WSD.

Reklama


Marek Kępiński/BPJG


Na końcu Mszy św. uczestnicy zawierzyli Maryi czas pisania matury, siebie, swoje wybory i przyszłość. Druga część spotkania odbywała się w auli Ojca Kordeckiego i przygotowana została przez Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i diecezjalnych koordynatorów ŚDM. Młodzież z wielkim zainteresowaniem wysłuchała prezentacji multimedialnej, którą znakomicie z wielką swobodą i dowcipem poprowadził diakon Tomasz Podlewski. Przybliżył młodym historię, logo, symbole i cele tego wydarzenia, a także podzielił się swoimi przeżyciami, m.in. ze Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, w których brał udział jako 14-letni chłopak.

Było także spotkanie z przedstawicielami Diecezjalnego Biura Światowych Dni Młodzieży, podczas którego można się było m.in. dowiedzieć, gdzie można się zapisywać na wyjazd do Krakowa i jak zorganizować wyjazd grupy. - Młodzież częstochowska już jest troszkę poruszona przez wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży naszej archidiecezji - mówi ks. Rafał Grzesiak, koordynator przygotowań Światowych Dni Młodzieży na szczeblu archidiecezji częstochowskiej. - Utworzone zostały parafialne koła, które lepiej lub gorzej, ale działają. Rejestrujemy grupy na wyjazd do Krakowa, wynajęliśmy specjalny pociąg, którym zamierzamy pojechać. Zamknęliśmy już listę przyjmowania ludzi z całego świata w naszej archidiecezji, mamy 10 tys., i po prostu czekamy teraz na to, co się będzie działo. Rodziny dopisały w całej archidiecezji, za co dziękujemy, że otworzyły swoje domy i przyjmą na nocleg młodych ludzi z całego świata - zakończył ks. Rafał.

Zainteresowanie Światowymi Dniami Młodzieży wśród maturzystów jest spore. - Wybieram się na spotkanie z papieżem w Krakowie, zgłosiliśmy też z rodzicami chęć przyjęcia pielgrzymów podczas Dni w Diecezjach - mówi Marysia, maturzystka z IX LO im. Norwida w Częstochowie - ale teraz skupiam się na przygotowaniach do egzaminów. Po maturze chętnie się zaangażuję.

2016-03-07 14:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczynają się matury

Ks. Jerzy Babiak

W poniedziałek 6 maja rozpoczynają się matury. Ponad 269,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym

Więcej ...

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

2020-03-26 13:02

PAP

Świat zamierał z przerażenia, gdy słyszał, że w ciągu jednej doby z powodu COVID-19 zmarło ponad 600 osób. Gdy każdego dnia, od ponad 40 lat we Włoszech zabija się kilkaset dzieci w łonach matek, wszyscy śpią spokojnie…

Więcej ...

Gorzów rok po śmierci papieża

2020-04-03 21:32

Archiwum Aspektów /br. Paweł Gondek OFM Cap/

Jak Gorzów upamiętnił Jana Pawła II rok po jego odejściu do Domu Ojca? Zapraszamy do naszej "Aspektowej" fotorelacji z 2 kwietnia 2006 roku.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Polska

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Jasna Góra

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Wiara

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Aktualności

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje