Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drawnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Drawno
Siedziba parafii: Drawno, Plac Wolności 1
Liczba wiernych: 3 545
Proboszcz: ks. Stanisław Gulczyński, kanonik Myśliborskiej Kapituły Kolegiackiej
Wikariusz: ks. Krzysztof Pawlik
Kościoły filialne: Święciechów - pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Żółwino - pw. św. Antoniego Padewskiego
Kaplica: Chomętowo
Wspólnoty: Żywy Różaniec (10 róż), Rada Katechetyczna, Akcja Katolicka, Parafialny Zespół Caritas, Zespół Synodalny, schola dziewczęca, ministranci (35) i lektorzy (6)
Czasopisma: „Droga”, „Miłujcie się”, „Jaś”, „Dominik”, „Niedziela” - 20 egzemplarzy

W naszej wędrówce przez parafie archidiecezji nawiedzimy tereny najdalej wysunięte na południowy wschód. Tam bowiem znajduje się słabo zaludniony dekanat Drawno, graniczący od północy z diecezją koszalińsko-kołobrzeską i od południa z diecezją zielonogórsko-gorzowską. Dekanat drawieński utworzył bp Jerzy Stroba 1 stycznia 1978 r. Obejmuje 8 parafii (miejską w Drawnie i 7 wiejskich). Dekanatem kieruje proboszcz drawieński ks. kan. Stanisław Gulczyński.
Drawno jest niewielkim miastem (ma ok. 2600 mieszkańców) i siedzibą gminy. Położone jest na przesmyku między dwoma jeziorami nad Drawą, jedną z najczystszych polskich rzek. W Drawnie we wczesnym średniowieczu (X-XII w.) istniała osada i gród, początkowo wielkopolski, potem pomorski. W 1296 r. ziemie te zajęli Brandenburczycy. Wtedy to obszar nad rzeką Drawą wszedł w skład lenna rycerskiego rodu Wedlów. Wybudowali oni na miejscu grodu zamek, z podzamcza zaś rozwinęło się miasto. Źródła historyczne mówią o istnieniu kościoła parafialnego już w końcu XIII w. Obecnie istniejący został wzniesiony w XV w. Po przejęciu przez protestantów otrzymał boczne empory i ołtarz ambonowy. Niszczyły go pożary, największy ok. 1800 r. Wtedy to po kompleksowym remoncie dobudowano w 1820 r. ryglową wieżę.
Po II wojnie światowej w wyniku akcji przesiedleńczej przybyli do Drawna nowi mieszkańcy z Wileńszczyzny, z miejscowości Derewno (stąd późniejsza nazwa Drawno). W Żółwinie osiadła ludność z parafii Medenice (z diecezji przemyskiej). Zwarta grupa z Poznańskiego osiedliła się w Święciechowie. Kościół w Drawnie został poświęcony dla kultu katolickiego 16 czerwca 1945 r.
Samodzielną parafią stało się Drawno 1 czerwca 1951 r. Administrowali tutaj: ks. Karol Chmielewski (1945-46), ks. Stanisław Galas (1946-48), ks. Brunon Stachowiak (1948-71) ks. Edmund Łata (1971-72), ks. Tadeusz Kasprzyk (1972-80), ks. Franciszek Cader (1980-82), ks. Józef Cyrulik (1982-86). Od 14 czerwca 1986 r. proboszczem jest ks. Stanisław Gulczyński. Ksiądz Proboszcz wyświęcony został w 1959 r., pracował jako wikariusz w Ińsku, Marcinkowicach k. Tuczna, Chlebowie k. Gubina, Dobiegniewie, Wolinie, Choszcznie, w Szczecinie-Golęcinie. Potem był proboszczem w Świeszewie k. Gryfic, skąd przybył do Drawna.
Kościół wznosi się przy rynku (dzisiejszy Plac Wolności). Jest jednonawowy, z transeptem, prezbiterium jest pięcioboczne. Nawa główna ma wymiary 29,7 m x 13,4 m, „ramiona” transeptu po 4,9 m. Między ścianą wschodnią transeptu a północną ścianą prezbiterium mieści się zakrystia 3 m x 4,5 m. Wieża ma rzut kwadratu o bokach 8,8 m.
We wnętrzu z dawnego wyposażenia zachował się barokowy, XVIII-wieczny ołtarz główny ze współczesnym obrazem Patronki kościoła w centrum, wyżej obrazem Zmartwychwstania oraz Wniebowstąpienia na szczycie. Z prawej strony znajduje się kosz ambony pierwotnie będący częścią ołtarza. Ołtarz posoborowy z kararyjskiego marmuru z płaskorzeźbami obrazującymi ofiarę Abla, ofiarę Abrahama i Ostatnią Wieczerzę. W czterech oknach prezbiterium witraże przedstawiają sceny tajemnic różańcowych: Zwiastowanie, Narodzenie, Zesłanie Ducha Świętego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. 6 okien bocznych przedstawia dwanaście postaci świętych i błogosławionych polskich. Wykonał je Michał Ratajski ze Szczecina według projektu Brunona Tode w l. 1987-88. W lewym transepcie obraz „Jezu, ufam Tobie” i rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa. Tu znajduje się także miejsce upamiętnienia miejscowej jednostki Wojska Polskiego, która stacjonowała w Drawnie od 1945 do 2000 r. Stoi tu urna z ziemią z pól bitewnych. W prawym transepcie obraz Matki Bożej Częstochowskiej i XIX w. chrzcielnica. Wisi tam także pamiątkowa drewniana tablica upamiętniająca nazwiska 112 poległych w l. 1914-18 parafian dawnej parafii ewangelickiej. Przechowywana w wieży została przeniesiona na obecne miejsce w 1999 r. Dobrze świadczy to o miejscowej społeczności, że tablicę potraktowała jako ciekawy eksponat historyczny. Na emporze organy, które darował prof. Siegmar Schickel z Selters za protekcją ks. Andrzeja Majewskiego. Gra na nich Tadeusz Snopkowski.
„W 1998 r. udało się nam zaadaptować na kaplicę byłą stołówkę PGR-u w Chomętowie - opowiada Ksiądz Proboszcz. - Od tego czasu odprawiamy niedzielną Mszę św. w czterech punktach. W Drawnie są to Msze św. o godz. 8.00, 9.00, 11.30 i 18.00 (nabożeństwa o 17.00), w kościołach filialnych w Święciechowie i Żółwinie o 10.15, zaś w kaplicy w Chomętowie o 9.00. W dni powszednie jest codzienna Msza św. o godz. 18.00 (w okresie letnich wakacji o 19.00), w Święciechowie w poniedziałek o 19.00. Regularnie uczestniczy w Mszy św. niedzielnej 1/3 parafian. Rocznie udzielamy 36 tys. Komunii św. W pierwsze piątki miesiąca odwiedzamy 35 do 40 chorych.
W Drawnie mamy szkołę podstawową zbiorczą dla gminy, do której uczęszcza 450 uczniów. Pracują w niej panie katechetki Maria Podolak i Bernarda Wytlib. Pani Wytlib pracuje też z 44 dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Święciechowie. Do gimnazjum uczęszcza 277 uczniów, których katechizuje wikariusz ks. Krzysztof Pawlik (etat) i Irena Zarecka (6 godz.), która uczy również przedszkolaki.
Naszą scholę dziewczęcą prowadzi Piotr Bokun, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Akcją Katolicką, odbywającą ok. 10 spotkań w roku kieruje pani Irena Knychowicz-Kochut. W lipcu zorganizowaliśmy dwa dwutygodniowe turnusy półkolonii dla 60 dzieci z naszej parafii. W organizację włączyły się panie z Caritas, były różne zajęcia, modlitwy, posiłki, ja prowadziłem pogadanki religijne” - opowiada o życiu parafii Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Joe Biden przyjęty do grona masonów. Czy to oznacza automatyczną ekskomunikę?

2025-01-27 13:11
Joe Biden

Karol Porwich/Niedziela

Joe Biden

Były prezydent USA, którego media przedstawiały jako model „katolika”, 19 stycznia oficjalnie otrzymał członkostwo masońskie.

Więcej ...

Wśród 40 nowych lektorów ustanowionych przez Ojca Świętego są 23 kobiety

2025-01-27 07:18

Vatican News YouTube

Papież Franciszek ustanowił 40 mężczyzn i kobiet do posługi lektora.

Więcej ...

Ojciec Józef Wcisło: nie wyjawię danych penitenta, który powie, że chce zabić

2025-01-28 12:47

Episkopat.pl

Nie wyjawię danych osoby, która powie, że chce zabić – powiedział PAP ojciec Józef Wcisło. Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy – dodał.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat: stanowczy protest wobec bezprawnego działania...

Kościół

Komunikat: stanowczy protest wobec bezprawnego działania...

Czy jesteśmy gotowi stracić wszystko z miłości do Boga?

Wiara

Czy jesteśmy gotowi stracić wszystko z miłości do Boga?

Joe Biden przyjęty do grona masonów. Czy to oznacza...

Wiadomości

Joe Biden przyjęty do grona masonów. Czy to oznacza...

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Modlitwa

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...