Reklama

Kardynał Francis George

Eucharystia - drogą ku wieczności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!

W nadchodzących tygodniach biuletyny parafialne będą zawierały wyjaśnienia dotyczące Eucharystii oraz sakramentu pojednania, wraz z instrukcjami, jak mamy celebrować te sakramenty jako święty lud Boży archidiecezji Chicago. Zawsze przeżywam radość, gdy mogę czcić Boga wraz z Wami, gdy sprawuję Msze św. w parafiach i instytucjach archidiecezjalnych, i sądzę, że teraz nadeszła chwila, aby odnowić nasze celebracje.
Jak wiadomo, skuteczność sakramentu zależy od wiary. Wierzymy, że zmartwychwstały Chrystus działa przez sakramenty, daje nam łaskę, która wprowadza nas w Jego życie już teraz i w przyszłym życiu.
Sakramenty są z ustanowienia Chrystusa. Matka Kościół wie, iż Zbawiciel dał nam moc, aby je sprawować, i to właśnie Kościół ustala sposób sprawowania sakramentów. Kościół, jak mówi Sobór Watykański II, jest „wspólnotą hierarchiczną”, zgromadzoną wokół Chrystusa, naszego Pośrednika u Ojca. Ta rzeczywistość kształtuje sposób odprawiania liturgii. Królewskie kapłaństwo ochrzczonych uaktywnia się podczas Mszy św., bo każdy z nich składa trudy życia jako ofiarę na chwałę Boga, tak, że Eucharystia jest działaniem Chrystusa żyjącego we wspólnocie Kościoła.
Sakramenty są obrzędami. Gdy słyszymy hymn państwowy, wstajemy. Jest to obrzęd świecki. Sakramenty są rytuałami wspólnoty wiary, które wymagają odpowiedzi i działań. Odpowiadanie jest prostsze, gdyż liturgia została ułożona w językach narodowych i większość ludzi czyni to silnym głosem. Podobnie też większość ludzi działa wspólnie, np. czyniąc znak krzyża na rozpoczęcie Mszy św. Czcimy Boga jako jedno Ciało, chociaż różni członkowie wykonują różne role i funkcje, lecz w zintegrowanym wzorze. Zazwyczaj, siedzimy, aby słuchać, stoimy na znak szacunku, i klęczymy, aby adorować.
Katolicy w powiatach Cook i Lake, którzy należą do Ukraińskiego Grekokatolickiego Kościoła czy do Syromalabarskiego Katolickiego Kościoła lub też do innych wschodnich Kościołów katolickich, sprawują liturgię według swoich obrządków. Katolicy archidiecezji Chicago używają rytu rzymskiego, a Mszał rzymski został niedawno nieco zmieniony. Taka rewizja wymaga zmian w sposobie, jakim wspólnie celebrujemy liturgię. Te zmiany zostaną wytłumaczone niebawem i zostaną wprowadzone w I Niedzielę Adwentu (30 listopada 2003 r.). Zmiany te nie wpływają na sposób odprawiania Eucharystii zgodnie z rytem rzymskim, tak jak miało to miejsce po Soborze Watykańskim II.
Wyjaśnienia i instrukcje, które pojawią się wkrótce, są jakby zbiorowym rachunkiem sumienia o stanie naszej liturgii. Uczestnictwo w niej powinno być świadome, czynne i owocne. Czasami uczestniczymy przez działanie i słowo, czasami przez ciszę, ale zawsze przez miłość.
Miłość, która przyprowadza nas na Eucharystię, również wprowadza nas z Eucharystii w świat, który potrzebuje tej miłości. Ponieważ stanowimy jedność z Chrystusem, mamy przekazywać innym Jego miłość. W naszej archidiecezji, coraz częściej mówimy o dzieleniu się duchowymi darami Chrystusa, tzn. o ewangelizacji. Eucharystia zarówno daje nam zapał do zapoznawania innych z Chrystusem oraz sama jest największym darem, którym możemy się dzielić, ponieważ jest nią sam Chrystus. Msza św. jest środkiem, przez który Bóg uświęca świat. Przez nią rodzaj ludzki oddaje Ojcu chwałę, adorując Go przez Chrystusa w Duchu Świętym. Tu, na ziemi, jest ona najświętszą czynnością, a oddawana już tutaj Bogu chwała, wypełniać będzie naszą wieczność.

Szczerze oddany wam w Chrystusie -

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

Więcej ...

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Sąd: areszt dla trojga zatrzymanych ws. Funduszu Sprawiedliwości

2024-03-28 17:20

Adobe Stock

Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował trzymiesięczny areszt dla trojga zatrzymanych ws. Funduszu Sprawiedliwości. Chodzi o dwie urzędniczki i beneficjenta środków z Funduszu Sprawiedliwości księdza z Fundacji Profeto.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...