Reklama

Niedziela Małopolska

Anna Dymna na areopagu

Małgorzata Cichoń

We wtorek 8 marca w auli krakowskiego Seminarium Duchownego odbyło się pierwsze w 2016 r. spotkanie z cyklu „Ich Areopag Wiary” w którym ludzie znani i lubiani z różnych obszarów życia publicznego opowiadają o swojej wierze i dzielą się świadectwem życia.

Marcowym gościem programu realizowanego przez krakowskich kleryków oraz studentów UPJPII z dziennikarskiego koła naukowego, była Anna Dymna, jedna z legend polskiej sceny aktorskiej.

Głównym tematem na którym opierał się wywiad, była działalność charytatywna w którą bardzo czynnie angażuje się Anna Dymna już od wielu lat. Aktorka w bardzo liryczny sposób odpowiadała na pytania dotyczące fundacji „Mimo wszystko”, a także Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Starała się ukazać wszystkie argumenty przemawiające za tym, że warto pomagać, bo takie postawy pozwalają niepełnosprawnym wynieść się ponad swoją chorobę i stanąć, tak jak to powinno być, na równi z wszystkimi, zdrowymi ludźmi.

Reklama

Podczas spotkania nie zabrakło również pytań o aktorstwo, począwszy od wartości wyniesionych z domu rodzinnego, powołania do tego zawodu, po rozliczne kreacje filmowe i teatralne z których ludzie pamiętają Annę Dymną. Aktorka jako pedagog krakowskiej szkoły teatralnej na piedestał wyniosła role teatralne, będące istotą fachu, który wykonuje. Bardzo ciekawe reakcje wywołało pytanie o oddziaływanie ról aktorskich w życiu prywatnym. Odpowiadając na tę kwestię Anna Dymna powiedziała, że profesjonalizm aktorski ukazuje się w tym, że jest się zawsze sobą wraz z posiadanymi wartościami, nieważne czy przed chwilą na deskach teatru grało się rolę mordercy czy anioła.

Trzeci aspekt poruszony podczas spotkania dotyczył dziennikarstwa, które przeżyło w ostatnich czasach wielki regres. Anna Dymna opowiadała, jak to kiedyś prawdziwi dziennikarze z powołania przygotowywali się do wywiadów, byli elokwentni i eleganccy, a dziś co raz częściej spotyka się „hieny”, które w ogóle nie są zainteresowane tematem prowadzonej rozmowy, szukają sensacji i nieustannie „polują” na ciekawą, niekoniecznie rzetelną, informację.

Spotkanie, które zgromadziło rekordową publiczność ( ponad 250 osób), zakończyło się jak zwykle pytaniami publiczności oraz tradycyjnym już losowaniem upominków spośród osób, które zadeklarowały swoją obecność w owym wydarzeniu na facebooku. Kolejne spotkanie z cyklu „Ich Areopag Wiary” zaplanowane jest na kwiecień.

Reklama

2016-03-13 21:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Marcin Januszkiewicz: staram się zahartować ducha w tej trudnej sytuacji

Facebook/Januszkiewicz

Chciałem zmotywować wszystkich do podjęcia jakichś działań, żeby postarać się zahartować ducha - mówi PAP aktor i muzyk Marcin Januszkiewicz. Przecież ani to nic nowego ani nadzwyczajnego, że artyści wykonują inne zawody niż te wyuczone - dodaje, komentując swą pracę w firmie kurierskiej.

Więcej ...

Ossów: modlitwa i rekonstrukcja w miejscu śmierci ks. Ignacego Skorupki. Apel o wykupienie gruntu, gdzie 100 lat temu zginął kapłan

2020-08-14 12:10

Magdalena Wojtak/Niedziela

Ks. ppłk Kwiatkowski zauważył, że zwycięstwo Polaków dokonało się za wstawiennictwem Matki Bożej, która w nocy, gdy poległ kapelan 236. ochotniczego pułku piechoty, objawiła się bolszewikom. - Maryja uchroniła naszą ojczyznę. Wiara i determinacja całego narodu zatrzymały na linii Wisły sowieckie plany. Pokonanie milionowej nawały Armii Czerwonej uratowało nie tylko Polskę, ale i całą Europę przed komunizmem - mówił w homilii duchowny. Przypomniał, że sowieci jeszcze pod Zambrowem opowiadali, że bolszewicy widzieli ochraniającą Polaków postać na niebie.

Więcej ...

5 pytań do...

2020-08-15 00:18

Adobe Stock

5 pytań do… Pana Mecenasa Marka Markiewicza, adwokata, dziennikarza, posła na Sejm I i III Kadencji

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...

Kościół

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie...

Abp Hoser dla „Niedzieli”: potrzeba nam miłości...

Niedziela w Warszawie

Abp Hoser dla „Niedzieli”: potrzeba nam miłości...

Tragiczny wypadek w Tatrach - zginął ksiądz

Kościół

Tragiczny wypadek w Tatrach - zginął ksiądz

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Ordo Iuris: pacjenci umierają w szpitalach bez sakramentów

Kościół

Ordo Iuris: pacjenci umierają w szpitalach bez sakramentów

Kiedy jesteś, Panie?

Wiara

Kiedy jesteś, Panie?

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz