Reklama

Z wizytą w parafii

„Jest tu z kim i dla kogo pracować”

16 września biskup płocki Stanisław Wielgus odwiedził parafię św. Bartłomieja w Świedziebni. W bogatym programie wizytacji kanonicznej znalazła się modlitwa w dwóch kościołach filialnych, wizyta u chorych, spotkanie z grupami parafialnymi, modlitwa na cmentarzu oraz uroczysta Liturgia z udzieleniem sakramentu bierzmowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Bartłomieja w Świedziebni

Patron parafii: św. Bartłomiej Apostoł
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Dekanat: rypiński
Miejscowości: Brodniczka, Chlebowo, Dzierzno, Dzierzenko, Firany, Gołkowo, Granaty, Grzęby, Janowo, Jawornica, Karw, Księte, Mantyki, Mełno, Młyńska, Niemojewo, Oborczyska, Okalewko, Ostrów, Piękny Las, Rogal, Rokitnica, Szczutowo, Szynkowizna, Szynkówko, Świedziebnia, Wierzchownia, Zduny
Proboszcz: ks. kan. Tadeusz Wołowiec
Wikariusze: ks. Adam Chmielewski, ks. Mirosław Wółkiewicz
W parafii działają: Akcja Katolicka, asysta procesyjna, Koła Żywego Różańca, chór, schola młodzieżowa, schola dziecięca, orkiestra parafialna, zespół charytatywny, parafialna rada duszpasterska, parafialna rada gospodarcza, koło misyjne, ministranci
Współpracują z parafią: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej
Kościoły filialne: pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Księtem, pw. św. Stanisława BM w Szczutowie
Msze św. w niedzielę:
kościół parafialny - 7.30, 9.30, 11.00, 16.00
kościół filialny w Księtem - 14.15
kościół filialny w Szczutowie - 12.30

Charakterystyka parafii

Szczegółowe sprawozdanie obejmujące także charakterystykę wspólnoty parafialnej złożył podczas wieczornej Mszy św. proboszcz parafii ks. kan. Tadeusz Wołowiec. Przypomniał, że kieruje parafią stosunkowo niedługo, bo od lipca 2002 r. Jak zaznaczył Ksiądz Kanonik, większość parafii stanowią osoby głęboko wierzące, gorliwe i zaangażowane w życie religijne parafii i Kościoła. „Jest tu z kim i dla kogo pracować” - podkreślił ks. Tadeusz Wołowiec i dodał, że wiele osób chętnie angażuje się w działalność ruchów i stowarzyszeń katolickich. Za przeszkodę w rozwoju tych grup ks. Wołowiec uznał brak przestronnej sali spotkań (obecnie członkowie ruchów spotykają się w pokoju gościnnym na plebanii).
Ksiądz Kanonik pozytywnie ocenił religijność swoich parafian, podkreślając dobrą frekwencję na nabożeństwach okresowych i podczas rekolekcji (sięga ona nawet 75%). Niestety, uczestnictwo we Mszy św. niedzielnej jest nieco słabsze i wynosi ok. 35%. Jednym z powodów tego stanu rzeczy są duże odległości, jakie muszą pokonać wierni, chcący uczestniczyć w Eucharystii.
Ks. Wołowiec wspomniał także o cieniach parafii, do których zaliczył pijaństwo, biedę i wysokie bezrobocie. Zaznaczył również, że na terenie parafii mieszkają rodziny innych wyznań. Warto dodać, że parafia posiada w sumie trzy kościoły (jeden parafialny, dwa filialne) oraz dwa cmentarze.

Duszpasterstwo

Życie duszpasterskie koncentruje się głównie wokół kościoła parafialnego, a także wokół kościołów filialnych w Księtem i Szczutowie. W parafii działa wiele grup, jest tu m. in.: Akcja Katolicka, asysta procesyjna, koła Żywego Różańca, chór, schola młodzieżowa i dziecięca, orkiestra parafialna, zespół charytatywny, parafialna rada duszpasterska i parafialna rada gospodarcza, koło misyjne i grupa ministrancka. W trakcie spotkania z Księdzem Biskupem przedstawiciele poszczególnych grup złożyli sprawozdania ze swej działalności. Do ich słów odniósł się Pasterz diecezji, wyrażając radość, że ruchy parafialne gromadzą tak wiele osób. Ksiądz Biskup pogratulował wszystkim grupom muzycznym oraz prowadzącym poszczególne z nich: ks. Mirosławowi Wółkiewiczowi i Adamowi Prusikowi, który od niedawna pełni posługę organisty w Świedziebni. Biskup Stanisław skierował kilka ciepłych słów także pod adresem ministrantów, nazywając tę grupę „gremium powołaniowym”. „Z waszej parafii pochodzi wielu dobrych kapłanów - także i wy nie odrzucajcie Bożego wezwania, jeśli Pan Bóg będzie was powoływał do swojej służby” - mówił Ksiądz Biskup. Jak zawsze Biskup płocki zachęcał do modlitwy różańcowej, dziękując kołom Żywego Różańca za wytrwałość w tej kontemplacyjnej modlitwie. „Może niektórzy uważają, że to modlitwa, polegająca tylko na mechanicznym odmawianiu zdrowasiek. Tymczasem każde Zdrowaś jest płynącym z głębi duszy wołaniem do najlepszej Matki o pomoc i błogosławieństwo” - mówił Ksiądz Biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Ksiądz Proboszcz przypomniał w swoim sprawozdaniu osiągnięcia w dziedzinie materialnej, dzieląc je na dwie grupy. W pierwszej z nich umieścił prace, wykonane jeszcze podczas urzędowania poprzedniego proboszcza, w drugiej - te, które zostały wykonane w czasie jego pracy w parafii Świedziebnia.
Tak więc od roku 1997, kiedy to miała miejsce ostatnia wizytacja, do zmiany na stanowisku proboszcza w 2002 r. wykonano parkan przy kaplicy w Szczutowie, do kaplicy wstawiono ołtarz oraz odnowiono obraz św. Michała. Także kaplica w Księtem poddana została remontowi: wymieniono w niej podwaliny, podłogę i blachę na wieżyczce oraz założono nowe okna. Przy kościele parafialnym natomiast wybudowano nową dzwonnicę, do której przeniesiono dzwony z kościelnej wieży, rozpoczęto częściowy remont organów, remontowano i malowano dach kościoła, założono podłogę z desek sosnowych, a także przekształcono salę katechetyczną na dom pogrzebowy.
Od momentu rozpoczęcia posługi proboszczowskiej przez ks. Tadeusza Wołowca w lipcu 2002 r. kaplica w Szczutowie wzbogaciła się o nowe ławki i bramę do parkanu. Przy świątyni w Księtem przebudowano natomiast parkan kamienny, wymalowano drzwi i okna, zabezpieczono drzwi i odnowiono bramy. Wyremontowano i pomalowano dach, założono żaluzje w oknach wieży i nowe drzwi do kaplicy (wykonane już wcześniej) oraz dokonano całkowitego odnowienia okien.
W Świedziebni udało się natomiast dokonać remontu ogrzewania na plebanii, w budynku ocieplono sufit, przebudowano kuchnię i obudowano wejście do piwnicy, wstawiono 5 nowych okien do organistówki i ocieplono mieszkanie organisty. Odnowiono również inne mieszkania i zakupiono meble do jednego wikariatu. Nakładem parafii zakupiono kilka nowych instrumentów dla orkiestry parafialnej, wiele zaś wyremontowano dzięki ofiarności parafian i różnych instytucji.
W świątyni parafialnej odnowione zostały główne i boczne drzwi, trwa renowacja tynków. Do kościoła zakupiono też nowe księgi, szaty i naczynia liturgiczne, udoskonalono nagłośnienie wewnątrz świątyni i zakupiono nowe - przenośne. Parafia zakupiła również 10 nowych krzeseł dla służby liturgicznej. Prace gospodarcze były wykonywane także na cmentarzach (parafia posiada ich 2), które uporządkowano. Na tzw. „drugim cmentarzu” przeprowadzono prace ziemne, założono nową bramę i częściowo wyremontowano parkan.

Wizyta Księdza Biskupa

Biskup płocki rozpoczął swą wizytę od modlitwy w kościołach filialnych. O 10.00 spotkał się zatem z wiernymi w Szczutowie, godzinę później zaś nawiedził filię w Księtem. Ksiądz Biskup, jak podczas każdej niemal wizytacji, odwiedził również chorych. W parafii Świedziebnia byli to Barbara i Marek Stefańscy z miejscowości Rokitnica.
Wczesnym popołudniem w kościele zgromadzili się członkowie parafialnych ruchów i stowarzyszeń, by złożyć sprawozdania ze swej działalności, potem zaś Pasterz diecezji modlił się na obu cmentarzach, polecając dobremu Bogu dusze zmarłych parafian i obrońców Ojczyzny. „Podczas wizytacji przychodzi taki moment, że biskup odwiedza cmentarz parafialny. Kościół bowiem to nie tylko my, którzy pozostajemy na ziemi, lecz także ci, którzy są w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy” - mówił Biskup Stanisław, który nawiedził także groby kapłanów, polecając ich Bogu w prywatnej modlitwie.
Wieczorem Biskup płocki celebrował uroczystą Eucharystię, w trakcie której udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z III klas gimnazjum. Ksiądz Biskup zwrócił się do młodych: „Dzisiejsza uroczystość oznacza wasze świadome opowiedzenie się za Chrystusem. Wybierając Go za swego przewodnika, zobowiązujecie się jednocześnie do życia Jego przykazaniami. To niesłychanie ważne, byście przez wasze postępowanie stawali się pomocnikami Jezusa w zbawianiu świata”. Biskup Stanisław dziękował także za pracę kapłanom i zaangażowanym w życie Kościoła świeckim. „Jestem zauroczony profesjonalizmem scholi i chóru, i wielkim zaangażowaniem innych grup. To wspaniale, że jest wśród was tyle osób, chcących budować żywy Kościół, który przecież stanowią nie tylko kapłani i biskupi. Dziękuję za wasze zaangażowanie i współpracę z waszymi duszpasterzami. Jak mówił wasz ksiądz proboszcz, przeżywając niemało materialnych kłopotów, jesteście ofiarni i wspieracie podejmowane dzieła. Bóg wam zapłać za tę postawę odpowiedzialności, bo dzięki niej można uczynić tak wiele dobra” - podkreślił Ksiądz Biskup.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

Więcej ...

Święty ostatniej godziny

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Kim była Helena Kmieć?

2024-04-20 16:02
Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny świeckiej misjonarki i wolontariuszki Heleny Kmieć, zamordowanej 24 stycznia 2017 r. podczas misji w Cochabambie w środkowej Boliwii. Zginęła od ciosów nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci. W chwili śmierci miała zaledwie 25 lat. - Ona pokazuje, że w XXI w. świętość ludzi młodych jest możliwa i jest realna - mówi KAI przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski. W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału, która tym samym oficjalnie rozpocznie proces wyniesienia Heleny na ołtarze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...