Reklama

Niedziela Legnicka

Powitanie Symboli Światowych Dni Młodzieży w Legnicy

Ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień 16 marca, był dniem przybycia do Legnicy peregrynujących po diecezji Symboli Światowych Dni Młodzieży. Powitanie ich, nastąpiło w legnickiej greckokatolickiej parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, z udziałem greckokatolickiego biskupa wrocławsko-gdańskiego Włodzimierza Juszczaka i legnickiego biskupa pomocniczego Marka Mendyka.

Po wprowadzeniu ich do świątyni, uczestnicy uroczystości wzięli udział w wielkopostnej liturgii, wypełnionej modlitwą, śpiewem i adoracją Krzyża i Ikony. - To jest zaszczyt, ale i coś normalnego, normalna kolej rzeczy, że Symbole wędrujące od roku czasu po Polsce, po diecezjach, po parafiach, odwiedzają także parafie greckokatolickie - mówił o tym wydarzeniu biskup Włodzimierz Juszczak - Wszędzie gdzie w diecezjach rzymskokatolickich są nasze parafie, przyjmujemy je również my. Tak było już m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Stargardzie Szczecińskim czy ostatnio w Zielonej Górze. Oczekujemy też tego wydarzenia we Wrocławiu, podejmowanego w ramach przygotowań do lipcowych Światowych Dni Młodzieży. Oczekujemy tego spotkania, zbieramy się, gromadzimy młodzież w ramach naszej grupy i chcemy spotkać się z Ojcem Świętym w Krakowie. Zatrzymując się na modlitwie przy Krzyżu, prosimy o jak najwięcej duchowych łask i sił.


Zobacz zdjęcia: Symbole ŚDM w Legnicy

Legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk tak mówił o tym wydarzeniu:
- To wielka łaska że właśnie dzisiaj, rozpoczynamy pielgrzymowanie razem z tymi znakami Wiary Nadziei i Miłości w naszym mieście. Rozpoczynamy z tego miejsca, od tej świątyni i wspólnoty i tej pięknej modlitwy jaką zanosimy do Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Dziękuję za przypomnienie słów, które wypowiedział przeszło 30 lat temu św. Jan Paweł II, kiedy na zakończenie Roku Miłosierdzia powierzył młodym te 2 symbole; Krzyż - Brama Zmartwychwstania i Ikona - która dla nas w tym świętym Roku staje Bramą Miłosierdzia. Pamiętamy o słowach: Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto żyje i wierzy Weń, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3 16-18). Kontemplując krzyż naszego Pana i Zbawiciela, krocząc u boku Maryi Matki Miłosierdzia, chcemy uczyć się być wiernymi świadkami Zmartwychwstałego Pana. Dlatego z wiarą, pełni nadziei, ufności i z miłością, klękamy przed tymi znakami naszej wiary i zbawienia i wołamy z głębi serca: Ave crux unica spec nostra - „Witaj krzyżu, jedyna nasza nadziejo”. Bardzo dziękuję za tą atmosferę modlitwy i życzę abyśmy zgodnie z tym, do czego przed laty zapraszał nas św. Jan Paweł II, nieśli ten krzyż do naszych domów, wspólnot, miejsc nauki i pracy i byli odważnymi świadkami Zmartwychwstałego. Byśmy nieśli to przesłanie, że w Krzyżu Jezusa Chrystusa jest nasze odkupienie. W Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym jest nasze życie, życie wieczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z kolei proboszcz parafii ks. Mirosław Drapała dopowiada: - Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość że Symbole ŚDM odwiedzą również naszą świątynię Zaśnięcia NMP w Legnicy. Jest to dla nas wyróżnienie, że Symbole przyjeżdżają do Legnicy i najpierw są przyjęte przez naszą parafię. Myślę, że to spotkanie jest także okazją, aby jeszcze bliżej mogli się poznać młodzi ludzie obu obrządków. Jesteśmy otwarci na to, aby dzielić się swoją tradycją bizantyjską a podczas tego spotkania jest możliwość uczestnictwa w liturgii Uprzednio Poświęconych Darów, które jest szczególnym nabożeństwem, odprawianym tylko w Wielkim Poście.

Dziękując zaś księżom biskupom i wszystkim uczestnikom wydarzenia, mówił: - bardzo serdecznie dziękuję za obecność, za to że tak mogło się stać, że te Symbole mogły przyjść do nas. Chociaż jest bariera języka, to przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży jest otwarciem na coś uniwersalnego, co nas wszystkich ubogaca. Bardzo serdecznie wam młodzi przyjaciele dziękuję i zapraszam do naszej greckokatolickiej świątyni, drzwi są zawsze dla was otwarte. Możecie przyjść, modlić się uczestniczyć w nabożeństwach, bo to jest bogactwo Kościoła - jednego, ale też różnorodnego, bogatego w różne tradycje.

Uroczystość zakończyła osobista adoracja Krzyża i Ikony Matki Bożej.

Peregrynacja Symboli ŚDM, to nie tylko okazja do przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, ale przypadając w okresie Wielkiego Postu, pozwoliła obok rekolekcji parafialnych, czy też np. katechez wprowadzających w Triduum wygłaszanych przez Biskupa legnickiego w Katedrze, do głębszego przeżycia Wydarzeń Paschalnych.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-17 13:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskup ostrzega przed nienawiścią – „przestałem czuć się bezpiecznie”

Episkopat Flickr

Niemiecki biskup katolicki Franz-Josef Overbeck ostrzegł przed rosnącą nienawiścią w społeczeństwie. W ocenie biskupa diecezji Essen, staje się ona coraz bardziej bezwzględna i zaciekła.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?