Reklama

Parafia pw. św. Józefa w Breniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Drawno
Siedziba parafii: Breń
Liczba wiernych: 1 665
Proboszcz: ks. Tadeusz Kasprzak
Kościoły filialne: Klasztorne - pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, Łasko - pw. św. Antoniego z Padwy
Wspólnoty: Rada Parafialna, Żywy Różaniec (5 róż), schola dziewczęca, chór kobiecy, ministranci (38)
Czasopisma: „Arka”, „Miłujcie się”, „Uzdrowienie Chorych”, „Rycerz Niepokalanej”, „Dominik”, „Niedziela” - 12 egzemplarzy

Breń to duża wioska położona na skraju lasów Puszczy Drawskiej, w odległości ok. 5 km na północny wschód od Bierzwnika. Na południowy wschód od głównej zabudowy wsi leży 14-hektarowe jezioro Breń. Jest to teren historycznego pogranicza pomorsko-wielkopolskiego. Wieś zawdzięcza swe powstanie cystersom z pobliskiego klasztoru w Bierzwniku. Oni to bowiem po swym przybyciu w 1294 r. przystąpili do gospodarczej aktywizacji tych terenów. Ponieważ okolica była lesista i bagienna, wymagała intensywnej gospodarki rolnej. W jej prowadzeniu mnisi z Zakonu Cystersów zawsze byli dobrzy. Zakładali więc nowe wsie, sprowadzając do nich osadników. Kopano kanały, wznoszono tamy na potokach, budowano nad nimi młyny, przy drogach zaś karczmy. W takich okolicznościach powstała wieś Breń, podobnie jak sąsiednia, należąca do tej parafii wieś Klasztorne. Po raz pierwszy wzmiankowana jest wieś Breń w 1305 r. W 1326 r. zniszczona, była odbudowywana ponownie w XVII i XVIII w. W latach 1680-1824 istniała tu huta szkła. Kościół parafialny stojący na wzniesieniu zbudowany został z początkiem XX w. Jest wzniesiony z cegły w stylu neoromańskim, na planie prostokąta. Od wschodu ma kwadratowe prezbiterium, od zachodu wieżę na planie prostokąta. Od strony południowo-wschodniej mieści się zakrystia. Od tej strony przy wejściu na teren kościelny stoi też wykonana z głazów grota z figurką Niepokalanej Maryi Panny.
Wnętrze przykryte jest drewnianym sklepieniem beczkowym. Na ścianie zachodniej empora organowa z neobarokowymi organami. Na ścianach malowidła przedstawiające symbole eucharystyczne. Tabernakulum umieszczone po prawej stronie, po przeciwnej obraz Matki Bożej Rokitniańskiej. Witraż na ścianie prezbiterium przedstawia patrona kościoła św. Józefa z Dzieciątkiem. Kolejne witraże w ścianie południowej to św. Wojciech, św. Stanisław Kostka, św. Cecylia, po przeciwnej św. Izydor, św. Jadwiga iśw. Kazimierz Królewicz.
Proboszcz ks. Tadeusz Kasprzak opowiada dzieje swojej parafii: „Kościół w Breniu po II wojnie światowej poświęcił dla kultu katolickiego ówczesny proboszcz z Drawna - ks. Karol Chmielewski 15 grudnia 1945 r. Pierwszym administratorem był ks. Franciszek Nowacki (1945-47). Celowo wybrał on dla siebie wieś oddaloną od większych ośrodków, by ukryć swą okupacyjną przeszłość i przynależność do Armii Krajowej. Występował tu pod przybranym nazwiskiem Marcinkowski. Teren swej pracy duszpasterskiej miał bardzo rozległy, obejmował m. in.: Radęcin, Bierzwnik, Chłopowo, Brzeziny, Zieleniewo (dziś są to samodzielne parafie). Gdy wyjeżdżał swą bryczką z Brenia, objazd terenu swojej pracy zajmował mu pięć dni. Po ks. Nowackim duszpasterstwo w latach 1947-49 sprawowali Ojcowie Kapucyni z Dobiegniewa. Następnie pracował tu ks. Franciszek Kruszyński (1949-52). Podczas jego tu pobytu erygowana została 1 czerwca 1951 r. parafia w Breniu. Moim poprzednikiem był ks. Wojciech Partyga (1952-61). Ja przybyłem tutaj 6 lipca 1961. Wcześniej, po święceniach otrzymanych w 1955 r., pracowałem jako wikariusz w parafiach św. Józefa i św. Jakuba w Szczecinie, następnie w Gryfinie i w Lubsku. Proszono mnie o pracę tutaj przez dwa lata. Z dwóch lat zrobiły się czterdzieści dwa lata mojej pracy jako proboszcza tutejszej parafii.
Dziś parafia liczy 9 miejscowości. Cztery większe wioski to położone na osi północ - południe Wygon, Łasko, Breń, Klasztorne. W tej ostatniej wsi jest kościół filialny z przełomu XV-XVI w., w Łasku - drugi z początku XX w. Jest też pięć osiedli leśnych o niewielkiej liczbie parafian (od pięciu rodzin w Antoniewku po jedną osobę w Czapliskach).
Teren się wyludnia, odnotowuję przewagę pogrzebów nad chrzcinami. Las daje zatrudnienie części parafian, pracują oni w tartakach. Produkuje się tu między innymi palety.
W niedzielę Mszę św. odprawiam o godz. 8.30 i 11.30 w Breniu, o 10.00 w Klasztornem i o 13.00 w Łasku. Regularnie uczestniczy w nich 35 % parafian. Rocznie udzielam 16 tys. Komunii św.
Mamy tutaj szkołę podstawową, uczęszcza do niej 110 dzieci. Katechizuje je Regina Włodkowska (16 godzin). Pani katechetka prowadzi też scholę dziewczęcą, należy do niej 15 dziewcząt z Łaska i Brenia. Występują przy większych uroczystościach podobnie jak chór kobiecy, do którego należy 10 pań ze wsi Klasztorne. Ostatnio jestem zadowolony z pracy, jaką wykonaliśmy przy otoczeniu kościoła parafialnego. Postawiliśmy solidne ogrodzenie długości 168 m, powstało też nowe podejście od strony zachodniej. Przymierzamy się do wymalowania wnętrza tego kościoła. Zauważam zwiększenie dbałości o groby i cmentarze. W każdym kościele odbywamy uroczystości dożynkowe. Mamy zwyczaj udawać się z parafialną pielgrzymką autokarową do Rokitna i Lichenia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

40 pytań Jezusa: "Cóż za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł?"

2026-02-26 20:56

pixabay.com

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Więcej ...

Bp Erik Varden – rekolekcjonista papieża

2026-02-26 21:05
Bp Erik Varden oraz Leon XIV

Vatican Media

Bp Erik Varden oraz Leon XIV

Bp Erik Varden, norweski trapista, teolog i autor, który obecnie prowadzi rekolekcje wielkopostne dla papieża Leona XIV oraz watykańskiej Kurii, jest już obecny na polskim rynku wydawniczym z książką „Uzdrawiające rany”. To lektura, która nie ucieka od tematów bólu, zranienia i doświadczenia traumy, lecz proponuje drogę ich przemiany w świetle wiary i ciszy.

Więcej ...

Rekolekcje Papieża: W Kościele otaczać się dobrymi ludźmi

2026-02-27 11:10

Vatican Media

Im lepiej funkcjonują centralne urzędy Kościoła, tym większa korzyść dla Kościoła na całym świecie – na to wskazanie św. Bernarda zwrócił uwagę bp Erik Varden w dziesiątej nauce wygłoszonej podczas rekolekcji wielkopostnych Papieża i Kurii Rzymskiej. Przypomniał, że Bernard radził późniejszemu papieżowi Eugeniuszowi III przede wszystkim otaczać się dobrymi ludźmi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Cóż za korzyść odniesie człowiek,...

Meksyk w strachu: Księża udzielają błogosławieństwa...

Wiara

Meksyk w strachu: Księża udzielają błogosławieństwa...

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Dlaczego złe myśli nurtują w waszych...

Rekolekcje papieża: Jaka jest rola aniołów w Bożym...

Kościół

Rekolekcje papieża: Jaka jest rola aniołów w Bożym...

Kacper Tomasiak: robię znak krzyża przed skokami, żeby...

Wiara

Kacper Tomasiak: robię znak krzyża przed skokami, żeby...

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

Wiara

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

Twórcy filmu

Kościół

Twórcy filmu "Najświętsze Serce": szatan nie chciał...

„Miał serce Boga”. Parafianie oddają muzyczny hołd...

Kościół

„Miał serce Boga”. Parafianie oddają muzyczny hołd...

40 pytań Jezusa: „Wierzysz w to?”

Wiara

40 pytań Jezusa: „Wierzysz w to?”