Reklama

Obchody 24. rocznicy wizyty Jana Pawła II w parafii Pięciu Braci Męczenników w Chicago

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

5 października 2003 r. parafia Pięciu Braci Męczenników, prowadzona przez Zgromadzenie Księży Chrystusowców, pracujących dla Polonii na całym świecie, celebrowała 24. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w tej parafii oraz 25. rocznicę jego Pontyfikatu.
Mszę św., koncelebrowaną w asyście proboszcza ks. Geralda Grupczyńskiego i ks. Juliana Kaczówki, odprawił przy papieskim ołtarzu bp Tadeusz Jakubowski, który również wygłosił homilię. Przypomniał w niej zgromadzonym wiernym o wcześniejszych wizytach ks. Karola Wojtyły goszczonego w tejże parafii w 1969 r. i 1976 r., gdy w parafii duszpasterzował Alfred Abramowicz. Wreszcie 5 października 1979 r. przyjechał do rodaków, którzy wyemigrowali „za chlebem” oraz z różnych innych względów z nadzieją poprawy swojej doli - już jako Papież Jan Paweł II.
Celebrans przypomniał słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II:
„Tak, więc przyjmując wasze ofiary i składając je na tym ołtarzu, pragnę w nich wypowiedzieć to wszystko, co pozostaje w myślach synów i córek naszej pierwszej ojczyzny - Polski.
(...) Pragnę bowiem na tym ołtarzu złożyć w ofierze to wszystko, co was, Polonię amerykańską, stanowiło od czasu Kościuszki i Puławskiego poprzez wszystkie pokolenia i co Was, Polonię amerykańską, współcześnie stanowi.
(...) Pragnę tę ofiarę złożyć Bogu jako Biskup Rzymu i Papież, który równocześnie jest synem tego narodu, z którego i wy wszyscy się wywodzicie.
(...) Niech niezwykła ofiara chleba i wina, ta jedyna w dziejach amerykańskiej Polonii Eucharystia, którą dziś sprawujemy, zjednoczy Was wszystkich na nowo w wielkiej miłości i w wielkiej pracy”.
Biskup Jakubowski zachęcił wiernych, by wzięli sobie te słowa jeszcze raz głęboko do serca, gdyż dzisiaj naród polski w sposób szczególny potrzebuje tego zjednoczenia. Na koniec Ksiądz Biskup zwrócił się z prośbą, abyśmy zachowali godność i honor prawdziwych córek i synów polskiego narodu i nie dali się zwieść pokusie kłamstwa.
Na Mszy św., którą poprzedziła modlitwa różańcowa w intencji Papieża, obecna była wiceprezes Związku Podhalan Władysława Kowalczyk, marszałek Stanisław Gil, chorąży Andrzej Madaj, kapela góralska Stanisława Kulawiaka „Zeleznica”, muzykanci kapelmistrza Sucheckiego oraz śpiewaczka Joanna Bobak. Ponadto we Mszy św. uczestniczyło czternaście sztandarów kół Związku Podhalan w Ameryce Północnej, nauczyciele i uczniowie z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej. Na zakończenie tej pięknej uroczystości, przy udziale dużej liczby wiernych i przy pięknej słonecznej pogodzie zaśpiewano Ojcu Świętemu po góralsku „Życzymy, życzymy i zdrowia i szczęścia i błogosławieństwa przez ręce Maryi...”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kiedy odbędą się święcenia biskupie ks. Tomasza Sztajerwalda?

2024-11-07 11:39
Ks. Tomasz Sztajerwald

Karolina Błażejczyk/diecezja warszawsko-praska

Ks. Tomasz Sztajerwald

Święcenia biskupie ks. Tomasza Sztajerwalda odbędą się 7 grudnia w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika - poinformował ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

Więcej ...

Abp Gudziak: naszą największą nadzieją jest obrona godności

2024-11-07 18:20
Abp Borys Gudziak

Vatican Media

Abp Borys Gudziak

„W naszej historii doświadczyliśmy wielu traum, a Kościół zawsze był przestrzenią pomocy i miejscem odrodzenia” – mówi w rozmowie z watykańskimi mediami arcybiskup Filadelfii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który od początku rosyjskiej inwazji, już 11 razy odwiedził Ukrainę.

Więcej ...

Od niekatoliczki do założycielki pierwszego katolickiego klasztoru w Etiopii

2024-11-08 13:16

Karol Porwich/Niedziela

Miała 16 lat, gdy po raz pierwszy uczestniczyła w Eucharystii. Fascynacja pięknem liturgii doprowadziła ją do Kościoła katolickiego. Serce Haregeweine było jednak niespokojne. Marzyła o stworzeniu w swej rodzinnej Etiopii wspólnoty, która modliłaby się w lokalnym języku i służyła miejscowej ludności. Po latach modlitwy i zbierania środków, otworzyła benedyktyński klasztor w stołecznej Addis Abbebie. Zakonnice z tej wspólnoty otrzymały tytuł „emahoy”, co po amharsku znaczy „moja matka”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Czy MEN zmieni zdanie na temat religii w szkołach? Odbyło...

Kościół

Czy MEN zmieni zdanie na temat religii w szkołach? Odbyło...

Elżbieta od Trójcy Świętej

Święci i błogosławieni

Elżbieta od Trójcy Świętej

Skandaliczna podstawa programowa edukacji zdrowotnej:...

Edukacja

Skandaliczna podstawa programowa edukacji zdrowotnej:...

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Kościół

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Kościół

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Brutalny napad na plebanię. Pobito proboszcza

Kościół

Brutalny napad na plebanię. Pobito proboszcza

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe