Obywatelom 64 państw zadano jednobrzmiące pytanie: „Czy niezależnie od wyznawanej przez siebie religii masz bardzo korzystny, dość korzystny, dość ujemny czy bardzo ujemny pogląd o papieżu Franciszku?”. Okazało się, że 54 proc. odpowiadających było nastawionych do niego pozytywnie (w tym 24 „bardzo korzystnie” i 30 proc. „korzystnie”), odmiennego zdania było 12 proc. (7 proc. – dość ujemne i 5 proc. – zdecydowanie niekorzystne), a ponad jedna trzecia (34 proc.) badanych nie miała zdania o obecnym papieżu.
Najwyższy odsetek pozytywnych opinii o Franciszku – 77 proc. – odnotowano w Ameryce Łacińskiej, następnie w Ameryce Północnej – 63 i w krajach Unii Europejskiej – 62 proc. Na Bliskim Wschodzie i w Azji Zachodniej korzystne zdania o Ojcu Świętym nieznacznie przeważają nad przeciwnymi i tam też jest najwięcej braku odpowiedzi i tych, którzy nie zrozumieli pytania. Oceniając z innego punktu widzenia, najwięcej pozytywnych ocen o papieżu mają, co zrozumiałe, katolicy, wśród których wskaźnik ten sięga 85 proc., a na drugim miejscu są Żydzi – 65 proc.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z drugiej strony jedynie 28 proc. muzułmanów i 33 proc. buddystów postrzega obecnego biskupa Rzymu pozytywnie, ale ponad połowa wyznawców tych religii (55 proc. muzułmanów i 57 proc. buddystów) odpowiedziała, że nie wie, o kogo chodzi.
Reklama
Ze wspomnianych 64 krajów w 60 przeważają poglądy korzystne dla Franciszka – tutaj na czele jest Portugalia z 94-procentowym poparciem, następnie Filipiny – 93, Argentyna – 89, Włochy – 86, Kolumbia – 84, Liban i Hiszpania – po 80, Peru – 79 i Polska – 78 proc. badanych odnosi się pozytywnie do papieża Bergoglio. Nastawienie niechętne występuje jedynie w trzech krajach muzułmańskich: Tunezji – 15 proc. odpowiedzi pozytywnych i 25 – niechętnych, w Turcji – odpowiednio 13 i 26 proc. i w Algierii – 9 i 28; ciekawy układ jest w Azerbejdżanie, którego 6 proc. mieszkańców wyraża się pozytywnie o papieżu i 8 proc. negatywnie, ale aż 87 proc. respondentów nic o nim nie wie.
W 15 krajach ponad połowa ankietowanych wie niewiele albo nic o Ojcu Świętym – przoduje tutaj wspomniany Azerbejdżan, a następne miejsca w tym wykazie zajmują Iran – 82 proc., Mongolia – 77, Etiopia – 72 i Japonia – 70. W pierwszej dziesiątce tych krajów w 6 przeważają muzułmanie i w 2 buddyści (Mongolia i Tajlandia).
Stopień akceptacji i wysokiej oceny Franciszka wzrasta z wiekiem i poziomem wykształcenia. 62 proc. ludzi mających 55 lat i więcej jest do niego nastawionych pozytywnie, podczas gdy wśród osób poniżej 35. roku życia odsetek ten spada do 48. Zbliżone wyniki przynosi kryterium wykształcenia: 63 proc. badanych, mających wyższe wykształcenie, ocenia papieża korzystnie, a wśród osób z niższym wykształceniem wskaźnik ten wynosi 42 proc.
Podsumowując te wyniki przewodniczący Międzynarodowej Sieci Gallupa – Jean-Marie Leger oświadczył, że „papież Franciszek jest przywódcą, który wykracza poza swoją religię”. „Nasze badanie pokazuje, że wyraźna większość mieszkańców świata różnych religii i z różnych regionów ma korzystny obraz tego papieża” – zaznaczył szef najsłynniejszej na świecie placówki badania poglądów społecznych.
Z ankiety wynika ponadto, że wśród polityków na drugim miejscu po Ojcu Świętym, pod względem pozytywnych opinii i autorytetu, znajduje się prezydent USA Barack Obama – 30 proc. aprobaty, potem kanclerz Niemiec Angela Merkel – 13, premier Wielkiej Brytanii David Cameron – 10 i prezydent Francji François Hollande – 8 proc. Wśród tych, którzy budzą najwięcej opinii negatywnych, pierwsze miejsce zajmuje prezydent Rosji Władimir Putin – uważa tak 10 proc. badanych.