Reklama

Dzieci wiosną rodziny i społeczeństwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Praca na rzecz dzieci i rodzin była tematem sympozjum naukowego Dzieci wiosną rodziny i społeczeństwa, które odbyło się 23 marca w Częstochowie w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. W sympozjum uczestniczyli uczniowie i zaproszeni goście, którzy wysłuchali kilkunastu prelekcji na temat osób, środowisk i organizacji zaangażowanych w pracę na rzecz dzieci i rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych.

Marszałek Senatu prof. Alicja Grześkowiak nakreśliła misję obrony życia ludzkiego, którą zawarł w swoim nauczaniu Jan Paweł II. Mobilizacja sumień oraz głoszenie Ewangelii życia to - zdaniem prof. Alicji Grześkowiak - najważniejsze zadanie wskazane przez Jana Pawła II. Natomiast John Smeaton z Human Life International Europe w Wielkiej Brytanii mówił o obronie życia w jego kraju i zwrócił się z apelem do młodych, aby szanowali życie i byli wierni Ewangelii. Duszpasterstwo Rodzin w służbie dzieci - to temat wystąpienia ks. prał. dr. Jana Wilka, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w którym nakreślił możliwości udzielania pomocy rodzinom oraz działalność duszpasterstwa na rzecz rodzin. Na sympozjum mówiono także o możliwości pomocy dziecku za pośrednictwem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i samorządów lokalnych. Marian Dziewoński - radny i prezes Stowarzyszenia - zwrócił się do młodzieży, która w przyszłości będzie odpowiadać za kształt rodziny, społeczności lokalnej i Polski, z apelem o uwrażliwianie się na drugiego człowieka i jego potrzeby. Dzieci w rodzinach wielodzietnych - kapitał nie doceniony - to referat Mieczysława Malika, prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Rodziców Rodzin Wielodzietnych, w którym przedstawił sytuację rodzin wielodzietnych, ukazując młodym wartości duchowe i ludzkie, jakie daje liczna rodzina. Wskazał przy tym na niektóre niebezpieczne zjawiska w naszym społeczeństwie, będące zagrożeniem dla rodzin wielodzietnych. Psycholog i konsultant przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie - Elżbieta Doroszuk w swoim wystąpieniu ukazała młodzieży właściwe postawy rodzicielskie w procesie wychowania dziecka. Podkreśliła także, iż do roli rodzicielskiej człowiek przygotowuję się już w okresie młodzieńczym.

S. Teresa Opertowicz - dyrektor Archidiecezjalnego Domu Samotnej Matki w Żakach, s. Joanna Bodzak - dyrektor Domu Małych Dzieci im. bł. E. Bojanowskiego w Częstochowie oraz Teresa Satława - dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego mówiły o trudnościach i kryzysach wychowawczych w życiu rodziny oraz zwróciły uwagę na cierpienie dotykające dzieci. Jednocześnie ukazały wiele sposobów pomagania w pokonywaniu tych trudności. S. Opertowicz przedstawiła sens istnienia Domu Samotnej Matki jako obronę świętości macierzyństwa. S. Bodzak mówiła, jaką rolę odgrywa Dom Małego Dziecka w przełamywaniu trudności rodzinnych oraz jako pomoc samym dzieciom we wzrastaniu w atmosferze miłości i akceptacji. Kontynuacją wystąpienia s. Bodzak był referat Teresy Satławy, która omówiła działalność Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego. Na sympozjum mówiono także o możliwości pomocy dziecku za pośrednictwem katolickich mediów. Jedna z form pomocy to ewangelizacja poprzez czasopisma kierowane do rodziców i dzieci, o której mówił ks. Roman Rataj z redakcji Niedzieli.

Sympozjum z wielkim rozmachem zorganizował Krąg Dyskusyjny Friends of Human Life i dyrekcja Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. K. Pułaskiego. Gościem sympozjum był również bp Antoni Długosz, który przewodniczył Mszy św. z udziałem dzieci z przedszkola Sióstr Nazaretanek.

Na zakończenie prof. Alicja Grześkowiak uhonorowała szkołę medalem Senatu za organizowanie spotkań i dyskusji na temat obrony życia. Medal, odebrał dyrektor mgr inż. Jan Szewczyk. Uczestnicy sympozjum mogli również zobaczyć balet w wykonaniu dzieci specjalnej troski ze szkoły Podstawowej prowadzonej przez Siostry Matki Bożej Miłosierdzia, a także wysłuchać koncertu muzyki poważnej w wykonaniu dzieci ze Szkoły Muzycznej w Częstochowie. Młodzież przygotowała montaż słowno-muzyczny. Można było wsłuchać się w poezję ks. Jana Twardowskiego, wielkiego przyjaciela dzieci. Ponadto młodzi uczestniczyli w konkursie plastycznym pt. Dziecko. Nagrody konkursowe wręczyła Marszałek Senatu. Praca Agaty Konieczko otrzymała wyróżnienie Pani Marszałek jako najlepiej ukazująca powołanie do macierzyństwa.

Na znamienitych prelegentów czekali szkolni dziennikarze, przeprowadzając z nimi wywiady. W planach mają opracowanie sympozjum w formie biuletynu, a potem publikacji książkowej. Samo sympozjum i sposób przygotowania jest godny naśladowania także w innych szkołach średnich archidiecezji częstochowskiej. Należą się duże słowa uznania dla organizatorów: Dyrekcji Zespołu Szkół Machaniczno-Elektrycznych im. K. Pułaskiego i młodzieży z Kręgu Dyskusyjnego Friends of Human Life.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

2025-05-07 14:05
Transmisja Konklawe

Redakcja/Vatican News

Transmisja Konklawe

Już dziś wieczorem odbędzie się pierwsze głosowanie kardynałów elektorów podczas rozpoczynającego się o 16.30 konklawe. Pierwszy dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej - biały oznaczający wybór nowego biskupa Rzymu, lub czarny wskazujący, że wybór nie został jeszcze dokonany - spodziewany jest najwcześniej około godziny 19.00.

Więcej ...

Grzegorz Braun spalił unijną flagę przed kopalnią Wujek

2025-05-06 15:10

PAP/Michał Meissner

Europoseł, kandydat na prezydenta Grzegorz Braun spalił we wtorek unijną flagę przed Krzyżem-Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, znajdującym się przy kopalni Wujek w Katowicach. Krzyż-Pomnik upamiętnia śmiertelne ofiary krwawej pacyfikacji strajkującej załogi tego zakładu w 1981 r.

Więcej ...

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...