Reklama

Toruńskie uroczystości ku czci ks. Jerzego Popiełuszki

Niedziela toruńska 45/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Męczeńska droga sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki wiodła przez Toruń. Tu w niedzielę 19 października, w dniu beatyfikacji Matki Teresy i radości z 25. rocznicy Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II wspominaliśmy kolejną rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci Księdza Jerzego.
Okolicznościowe uroczystości rozpoczęły się w kościele akademickim Ojców Jezuitów przy Starym Rynku w Toruniu. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Andrzej Przekaziński, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Warszawie i dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W homilii powiedział m. in.: „Siła Papieża, siła Matki Teresy, siła Księdza Jerzego, a także - jestem pewien - ich świętość, płyną z tego, że przyjęli naukę Chrystusa i że naśladują Go, stając się Jego prawdziwymi, dobrymi uczniami. Jestem świadkiem przeżyć i decyzji Księdza Jerzego. On - muszę powiedzieć - bał się śmierci i cierpienia, ale to nie jest żaden grzech. Chrystus w Ogrodzie Oliwnym także się bał śmierci i drżał przed śmiercią i cierpieniem, ale jednocześnie przyjął swój los. Nie uciekał od niego i nie mścił się na innych, którzy mu go zgotowali. Ksiądz Jerzy także przyjął swój los, dobrowolnie i z całą świadomością. Nigdy nie zapomnę naszego pożegnania przed jego wyjazdem z Warszawy do Bydgoszczy. Powiedział mi wprost, że już z tej podróży nie wróci, że zginie, że to jego ostatnia podróż w życiu! Oczywiście, próbowałem wtedy łagodzić ten jego niepokój. Mówiłem mu: „Słuchaj, to nie jest tak”. Okazało się, że on miał rację. Mógł jednak zmienić zdanie, mógł nie pojechać do Bydgoszczy, ale pozostał wierny Bogu i ludziom. Dzisiaj wpatrujemy się w jego postać. Wpatrujemy się także w postać Papieża i Matki Teresy. Wpatrujemy się po to, aby uczyć się od nich stawania się sługami, ponieważ - zgodnie z nauką Chrystusa - na tym właśnie polega wielkość człowieka. Popatrzmy na Chrystusa, nie sięga po żadną broń, po żadną walkę, po władzę, tylko uczy nas, jak samemu stać się sługą”.
Msza św. sprawowana była tego dnia w intencji Ojca Świętego, Ojczyzny i o rychłą beatyfikację sługi Bożego Księdza Jerzego. Modlono się także za wszystkich Polaków, aby nie tylko słuchali nauczania Papieża, ale przede wszystkim wprowadzali je w życie. Nie zapomniano także o modlitwie w intencji wszystkich bezrobotnych oraz tych, którzy w czasach transformacji nie znaleźli swojego miejsca w społeczeństwie.
Wśród obecnych na Mszy św. byli m. in.: poseł na Sejm RP Antoni Mężydło, przewodniczący Zarządu NSZZ Solidarność w Toruniu Władysław Krypel, przewodniczący Rady Miasta Torunia Józef Jaworski, liczna grupa radnych, poczty sztandarowe, Duszpasterstwo Ludzi Pracy ze swoim opiekunem ks. prał. Józefem Nowakowskim, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, harcerze oraz liczni mieszkańcy Torunia.
Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik przed hotelem „Kosmos”, w miejscu, gdzie na kilka chwil Ksiądz Jerzy uwolnił się z rąk oficerów Służby Bezpieczeństwa. Podczas drogi odmówiono Różaniec z rozważaniami, które wygłosił ks. Popiełuszko w bydgoskim kościele Świętych Polskich Braci Męczenników na kilka godzin przed śmiercią.
Po złożeniu wieńców i wiązanek ks. prał. Andrzej Przekaziński odmówił ze zgromadzonymi modlitwę o rychłą beatyfikację Księdza Jerzego. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu Boże, coś Polskę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady