Jak podkreślił podczas konferencji prasowej bp Skomorowski, spośród ponad 200 istniejących na Wołyniu w 1939 r. kościołów, do obecnych czasów przetrwało tylko około 20. - Wskutek tragicznych wydarzeń II wojny światowej oraz walki władz sowieckich z kościołem, nie ma obecnie na terenie Wołynia żadnego rzymskokatolickiego sanktuarium maryjnego. Pierwsze powstanie w Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce - zauważył metropolita łucki.
Prace nad odbudową świątyni prowadzi od 2013 roku Fundacja Dziedzictwa Kulturowego. Dzięki jej staraniom został również zrekonstruowany obraz Matki Boskiej Kazimierzeckiej – Patronki Wołynia, który czczony będzie w rekonstruowanej świątyni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przekazanie wizerunku Matki Bożej Kazimierzeckiej metropolicie łuckiemu bp. Witalijowi Skomorowskiemu odbędzie się w piątek, 8 kwietnia, o godz. 18.00, podczas uroczystej Gali Fundacji Dziedzictwa Kulturowego na Zamku Królewskim w Warszawie.
Kolegiata Świętej Trójcy ufundowana została przez Stanisława Albrechta Radziwiłła i wybudowana w 1 poł. XVII wieku. Jest to unikalny zabytek z okresu baroku na terenach dawnej Rzeczypospolitej, zabytek najwyższej klasy europejskiej z bezcennym wyposażeniem wnętrza w ołtarze i nagrobki rodziny Radziwiłłów. Świątynia uznawana była za najpiękniejszy polski kościół na Wołyniu.
Po zakończeniu II wojny światowej tereny archidiecezji lwowskiej, diecezji łuckiej i częściowo przemyskiej zostały wcielone do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej. Władze powróciły do walki z religią i kościołem katolickim. Parafia ołycka została rozwiązana i rozpoczęła się systematyczna dewastacja świątyni, zamienionej na stajnię dla miejscowego kołchozu. Dopiero w roku 1991 władze ukraińskie przekazały kościół wspólnocie wiernych i znów jest on miejscem kultu religijnego.