Reklama

Lublin, parafia Najświętszego Serca Jezusa

Poetycka historia Papieża-Polaka

Niedziela lubelska 46/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kunickiego w Lublinie mogliśmy wysłuchać montażu poetycko-muzycznego, którego pomysłodawcami byli proboszcz, ks. kan. Janusz Bogdański i s. Bogumiła Borucka. Widowisko to nie powstałoby bez włączenia się wielu osób. Wśród nich byli nauczyciele z Gimnazjum nr 1 im. ks. St. Konarskiego i Szkoły Podstawowej nr 40. Oprawę muzyczną przygotował chór gimnazjalny prowadzony przez niezastąpionego w takich sytuacjach Ryszarda Danielewicza. Recytowane wiersze s. Aloizy Wandy Łakowicz MSF w swej istocie stanowiły poetycki zapis historii dwudziestu pięciu lat tego niezwykłego Pontyfikatu.
Wybór po blisko pięciu wiekach papieża nie-Włocha, papieża pochodzącego z „dalekiego kraju”, budził na pewno ciekawość i zdziwienie: „Zadrżał lud poruszeniem: ukazał się Biały - serdeczny, pokorny i od razu bliski, taki swój - szczery, prosty, jakby brat rodzony, zda się wszyscy go znamy od samej kołyski” - słowa wyrażające to, co najważniejsze, dotykające tajemnicy niezwykłego człowieka, tajemnicy głębokiej pokory, miłości i miłosierdzia wobec każdego, kogo spotkał na swej drodze znaczonej pracą i modlitwą: „rozpoczęła się praca ogromna, bezkresna - tysiąc spraw, tysiąc zmartwień, co tydzień trosk lawina”. Wiersz pt. 13 Maja 1981 - data bólu i niepewności, ale także oddania się w opiekę Matce Chrystusa: „Chory już słyszy, jak deszcz róż i lilii Matki Bożej z Fatimy przy łóżku szeleści...” Dar Krzyża, tak niespodziewany, przyjmuje z miłością, ukazując w pełnym świetle misterium cierpienia i ofiary: „Noc na klęczkach spędzona, przeleżana krzyżem przed ołtarzem, gdzie Jezus w pokorze ukryty - gasi ostatnie słowo próśb i przebłagania, ostatnią łzę ociera bielejącym świtem”.
Wiersze s. Alojzy pozwoliły wyraźnie dostrzec w Janie Pawle II człowieka bezgraniczne oddanego Chrystusowi i Jego prostym wskazaniom dotyczącym życia ukierunkowanego na zbawienie: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.”
Pokorę wpisał Jan Paweł II w swój Pontyfikat, uczynił z niej jedną z najważniejszych cnót, bo jak inaczej wytłumaczyć przepiękne świadectwo złożone 23 października 1987 r. w obecności Prymasa Tysiąclecia, jak nie przez właśnie pokorę i wdzięczność wobec tych wszystkich, których Bóg postawił na jego drodze: „Umiłowany Księże Prymasie! Pozwól, że powiem po prostu, co myślę. Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża-Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności, rozpoczyna nowy Pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia!

2024-04-18 08:57
Abp Tadeusz Wojda

Episkopat News

Abp Tadeusz Wojda

Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda podczas trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że życie jest największym darem Bożym.

Więcej ...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Więcej ...

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous