„Wierzymy, że obecność środowiska seminaryjnego podczas tego ważnego w Kościele wydarzenia będzie wspaniałym świadectwem jego siły i aktywności” – piszą odpowiedzialni za liturgię w czasie ŚDM. Do pomocy przy rozdzielaniu Komunii świętej zostaną zaangażowani klerycy starszych roczników – akolici i diakoni, natomiast pomoc wszystkich pozostałych będzie potrzebna w zakrystii, przy namiotach eucharystycznych, przy Strefie Pojednania oraz przy Pielgrzymce Miłosierdzia.
„Pracy dla kleryków będzie dużo, dlatego zależy nam, żeby zgłosiło się ich jak najwięcej. Chcemy, żeby oni poczuli się też gospodarzami, żeby pomogli przy organizacji nie tylko jako animatorzy grup, ale także pomagając w liturgii, czyli w tym, czym przez całe późniejsze swoje życie będą służyć” – mówi KAI Weronika Griszel z departamentu Wydarzeń Centralnych Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Diecezjalne i zakonne seminaria z całej Polski już odpowiadają na apel organizatorów ŚDM i zgłaszają udział kleryków w lipcowym święcie młodzieży.
Zakwaterowanie i śniadanie zagwarantują seminarzystom poszczególne krakowskie seminaria. Jak poinformował KAI ks. Mateusz Hosaja, tylko w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej przenocuje w czasie ŚDM około 300 kleryków z całej Polski.
Reklama
Od Komitetu Organizacyjnego klerycy otrzymają talony żywnościowe do wykorzystania w ciągu dnia, możliwość bezpłatnego korzystania z transportu miejskiego i specjalny identyfikator. Opiekunowie grup z poszczególnych seminariów proszeni są o zgłoszenie list kleryków do 22 kwietnia na mailowy adres komunia@krakow2016.com.
Klerycy mogą być także „zwykłymi uczestnikami” ŚDM. Wówczas, jak każdy inny pielgrzym, powinni się zarejestrować w systemie, wybrać odpowiedni pakiet i opłacić składkę partycypacyjną. Ale, jak zaznaczają organizatorzy, może to uniemożliwić pełnienie przez kleryka posług liturgicznych.
Do rozdzielania Komunii świętej podczas ŚDM zaangażowani zostaną także nadzwyczajni szafarze. Powinni w tej sprawie zgłosić się do diecezjalnych duszpasterzy, którzy kompletne listy przekażą do Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Dla odpowiedzialnych za duszpasterstwo szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej z poszczególnych diecezji planowane jest spotkanie w Poznaniu, w piątek 10 czerwca o godz. 18.00 przed Ogólnopolską pielgrzymką szafarzy. Tam zostaną podjęte szczegóły dotyczące organizacji całej posługi szafarzy w czasie ŚDM.
Reklama
Komitet Organizacyjny podczas ŚDM chce także zaangażować grupy młodych osób, które będą pomagać przy rozdawaniu Komunii świętej w ramach Wydarzeń Centralnych – chodzi o posługę przy patenie i parasolu, który będzie wyraźnym znakiem, że w danym miejscu jest rozdzielana Eucharystia. Pomocnikami przy rozdawaniu Komunii Świętej na ŚDM mogą być wyłącznie osoby pełnoletnie, które w tej sprawie powinny zgłaszać się do duszpasterzy młodzieży w swoich diecezjach. Diecezjalny duszpasterz młodzieży pełną listę powinien przesłać do Komitetu Organizacyjnego ŚDM do 22 kwietnia.
Jak zaznaczyli organizatorzy, osoby zrzeszone w ruchu Światło-Życie zgłaszają się osobno poprzez stronę: www.komuniasdm.pl.
Wg szacunków organizatorów na Msze św. na Błoniach będzie potrzebnych ok. 2,5 tys. osób do udzielania Komunii świętej a na Campus Misericordiae – ok. 8 tys. Komunii świętej będą udzielać zarówno kapłani, jak i klerycy oraz nadzwyczajni szafarze.