Reklama

Kultura

"Krzyż i korona" w TVP

TVP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski Telewizja Polska zaprasza na fabularyzowany film dokumentalny „Krzyż i korona” reż. Zdzisława Cozaca, zrealizowany wspólnie przez TVP Historia i TVP1. Premiera filmu odbędzie się w TVP Historia 16 kwietnia o godz. 21.00 , a na antenie Jedynki - 18 kwietnia o godz. 22:05.

Wsparty o krzyż i miecz książę Mieszko I wraz z księżniczką Dobrawą trzymającą zapaloną świecę, a w tle wody jezioro Lednickie z wyspą, nad którą krążą orły. Scena na obrazie Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa” stała się symbolem dla wszystkich pokoleń Polaków. Czy rzeczywiście obrazuje ona historię Polski? Najnowsze badania naukowców tylko częściowo potwierdzają dzieło wyobraźni artysty. Wokół najdawniejszej historii Polski i początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich, nadal toczą się gorące spory naukowe. TVP historia przybliża je w cyklu fabularyzowanych filmów dokumentalnych „Tajemnice początków Polski” realizowanym przez Zdzisława Cozaca.

„Ukryte gniazdo dynastii” - było próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie gdzie faktycznie mieściła się piastowska stolica. „Wyspa władców” natomiast był opowieścią o Ostrowie Lednickim i autentycznej historii piastowskiego grodu. „Krzyż i korona”, najnowszy film z tej serii, zrealizowany z największym rozmachem, powstał z okazji 1050-tej rocznicy chrztu Polski. W jego produkcję zaangażowały się TVP Historia i TVP1. Dzięki temu możliwe było odtworzenie piastowskich grodów, bitew, dworskich uroczystości jak i scen z codziennego życia pierwszego Piasta. Komputerowe animacje oraz historyczne rekonstrukcje pozwalają widzom nie tylko poznawać historię ale także poczuć atmosferę sprzed tysiąca lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chrzest Mieszka I i początki chrystianizacji w państwie pierwszych Piastów, mimo odkryć z ostatnich lat, kryją nadal wiele tajemnic i są przedmiotem naukowych sporów. Chciałem pokazać ówczesne wydarzenia z perspektywy współczesności. Przełamywać stereotypy pokutujące w naszej świadomości - mówi Zdzisław Cozac - reżyser filmu.

O tej najdawniejszej i pełnej zwrotów akcji historii w filmie „Krzyż i korona” opowiadają historycy jak i również archeolodzy, którzy specjalizują się w analizach tego okresu dziejowego. Prezentując wyniki swoich badań i spierając się nad ich interpretacją szukają odpowiedzi na pytania: dlaczego Mieszko I przyjął chrzest - co mógł na tym zyskać, a co stracić? Kiedy i gdzie ochrzczono naszego pierwszego historycznego władcę? Jakie ślady religii chrześcijańskiej z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego przetrwały do naszych czasów? Dlaczego chrześcijańską stolicą państwa pierwszych Piastów zostało Gniezno a także od kiedy nasze państwo nosi nazwę Polska?

Reklama

Opinie historyków przeplatają się z fabularyzowaną opowieścią o czasach pierwszych Piastów m.in. przybyciu Dobrawy do Mieszka, bitwie piastowskiego księcia z Wieletami, chrzcie Mieszka, niszczeniu pogańskich „bałwanów”, czy spotkaniu Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Gnieźnie w 1000 r. Film kończy scena koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r., która potwierdzała wysoką rangę wczesnopiastowskiej Polski w chrześcijańskiej Europie.

Film „Krzyż i korona” jest kolejnym z serii dokumentów pt. „Tajemnice początków Polski”.
Reżyseria: Zdzisław Cozac
Scenariusz: Zdzisław Cozac, dr hab. Błażej Stanisławski
Naukowcy występujący w filmie: prof. prof. Andrzej Buko, Wojciech Fałkowski, Tomasz
Jasiński, Tomasz Jurek, Michał Kara, Hanna Koćka-Krenz, Roman Michałowski, Stanisław Rosik, Henryk Samsonowicz, Dariusz A. Sikorski, Jerzy Strzelczyk, Przemysław Urbańczyk.
Producent wiodący: Media Promocja Zdzisław Cozac
Koprodukcja: TVP Historia, TVP1

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2016-04-15 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rumunia: powstała pierwsza telewizja katolicka

Zamknięte kościoły, niemożność uczestniczenia we Mszy i przyjmowania sakramentów w czasie pandemii koronawirusa przyczyniły się do tego, że w Rumunii powstała pierwsza telewizja katolicka: Maryja TV.

Więcej ...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Więcej ...

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00
Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous