Reklama

Polska

Jedyna taka próba

chrzest 966/facebook.pl

Na stadionie INEA w Poznaniu trwa wielogodzinna próba generalna przed jutrzejszym jubileuszowym świętowaniem, które przebiegać będzie pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. To pierwsza i jedyna próba, podczas której zaśpiewa cały 1050-osobowy chór.

Jak podkreśla w rozmowie z KAI Leopold Twardowski, koordynator muzyczny poznańskich obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, wśród chórzystów dominują mieszkańcy Poznania i Wielkopolski. Dziś dołączyły do nich grupy z całej Polski, m.in. z Warszawy, Wrocławia i Ostrowa Wielkopolskiego, a także polonijna z Londynu. Część orkiestry przygotowywała się natomiast w Krakowie pod kierunkiem dyrygenta i kompozytora Huberta Kowalskiego.

Każda z grup do tej pory przez kilka tygodni ćwiczyła oddzielnie. – Mogliśmy zorganizować tylko jedną próbę, podczas której zagramy i zaśpiewamy wszyscy razem. To niezwykłe wyzwanie, jeszcze nigdy czegoś takiego nie przeżywałem. Wierzę, że to Duch Święty będzie głównym dyrygentem i zespoli nas w harmonii miłości – wyznaje Twardowski, od piętnastu lat organizującym Poznańskie Wielbienie. Z żoną Joanną prowadzi też ogólnopolskie rekolekcje „Na Fali Wielbienia” i uczestniczy w wielu projektach muzycznych, m.in. koncercie „Jednego Serca Jednego Ducha” w Rzeszowie.

Jak przyznaje muzyk, miał chwile zwątpienia, czy uda się zebrać symboliczną liczbę 1050 głosów. – Wtedy modliłem się: „Panie Boże, Tobie to zostawiam”. I po raz kolejny doświadczyłem, że łaska Boża jest pełna bezmiaru. Zainteresowanie, szczególnie w ostatnim miesiącu, było tak duże, że mamy nie tylko komplet 1050 chórzystów, a nawet sporą grupę rezerwową – wyjaśnia.

Wśród osób, które wspólnie staną na stadionie są zarówno zawodowi śpiewacy, członkowie różnych amatorskich chórów i scholi, ale też takie, które nigdzie publicznie nie śpiewają, a chciały w ten sposób włączyć się we wspólne świętowanie. – Mamy wśród chórzystów cały przekrój wiekowy. Zgłaszały się całe rodziny: dziadkowie, rodzice i dzieci. Jeśli chodzi natomiast o orkiestrę, to wśród instrumentalistów są zawodowcy z najwyższej półki, ale też studenci i uczniowie. Dobierając tak skład chcieliśmy pokazać, że dla każdego jest u nas miejsce – zauważa Leopold Twardowski.

Reklama

Blisko 30-osobową grupą do chóru jubileuszowego przyłączyli się mieszkańcy Kalisza zachęceni przez tamtejsze siostry nazaretanki. – Zgłosiły się osoby, które na co dzień muzykują. Przez 2 miesiące wspólnie ćwiczyliśmy pod okiem siostry Karen. Trochę się jednak przestraszyłam, kiedy dowiedziałam się, że na stadionie dyrygenta będziemy widzieli na telebimie. Mam jednak nadzieję, że Bóg nam w tym wszystkim pomoże i że będzie to przede wszystkim doświadczenie duchowe – mówi jedna z chórzystek, nazaretanka, s. Faustyna Aleksandrowicz dodając, że wierzy, iż świętowanie jubileuszu będzie dla całego kraju wydarzeniem, które przyczyni się do odnowy.

W chórze zaśpiewa też cześć zespołu „Deus Meus”. – Chcieliśmy przyłączyć się do tej wielkiej wspólnoty chóralnej. Już od pierwszej chwili widać, że stworzy ona coś pięknego – podkreśla chórzysta zespołu, Robert Jasiewicz ze Szczecina, który do udziału w jubileuszowym chórze zachęcił też żonę i dwóch synów. – Przerobiliśmy zaproponowane przez organizatorów pieśni. Przygotowano bardzo ciekawy repertuar, sporo w nim autorskich utworów, są one przede wszystkim okazją do wielbienia Boga – dodaje Jasiewicz.

W sumie na poznańskim stadionie wybrzmi jutro blisko 40 utworów, a uczestnicy otrzymają ich słowa w śpiewniczkach. Dobrane one zostały do poszczególnych momentów uroczystości, w co bardzo zaangażowany był m.in. poznański biskup pomocniczy Damian Bryl oraz dominikanin o. Andrzej Bujnowski, muzyk, m.in. opiekun Spotkań Muzyków Chrześcijan „Strefa Chwały”.

– Staraliśmy się, żeby pieśni te były atrakcyjne zarówno dla słuchaczy, jak i chóru oraz orkiestry. Specjalnie są one dla niej zaaranżowane. Liczymy, że chórzyści z całego kraju przyjechali dobrze przygotowani i dzisiaj tylko prześpiewamy cały repertuar pod kierunkiem świetnych dyrygentów. Wierzę, że dla chórzystów udział w uroczystościach będzie dużym przeżyciem modlitewnym i że z takim nastawieniem przyjechali – stwierdza o. Andrzej Bujnowski OP.

Reklama

Świętowanie jubileuszowe na INEA Stadionie pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, na które złoży się m.in. nabożeństwo uwielbienia, rozpocznie się 16 kwietnia o godz. 10.50. Na godz. 14.00 zaplanowano Mszę św. z chrztem dorosłych. W drugiej części, o godz. 19.00 wystawiony zostanie musical „Jesus Christ Superstar” przygotowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się w nim Marek Piekarczyk.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Gościem specjalnym będzie legat papieski, Kardynał Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

2016-04-15 14:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Inspiruje pokolenia

O muzyczną oprawę oazowych uroczystości dba diakonia muzyczna

Ruch Światło-Życie AL

O muzyczną oprawę oazowych uroczystości dba diakonia muzyczna

Osoba i dzieło sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego inspiruje kolejne pokolenia Polaków.

Więcej ...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Więcej ...

Elbląg: święto seminarium oraz zebranie oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego

2022-12-08 19:31

WSD w Częstochowie

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich” złożyły się na obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Wiara

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Kościół

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...