Reklama

Duszpasterskim okiem

O Świętym Franciszku, porządku i ekologii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Dzisiaj, kiedy jechałem na uroczystości odpustowe do Bociek, związane ze wspomnieniem św. Franciszka, przypomniały mi się słowa wzięte z Hymnu słonecznego św. Franciszka, w których Patron ekologii wzywa do wysławiania Boga za piękno stworzonego świata. „Wysławiony bądź, o Panie mój. We wszystkim co stworzyłeś nam. (...) Niech wielbią Cię płynące rzeki, jeziora, morza, cichy staw. Niech wielbi Cię kraj ziem daleki, zwierzęta, ryby, zieleń traw”. Jadąc widziałem wysychającą rzekę, w lesie leżące stosy wyrzuconych, niepotrzebnych rzeczy, w rowach walające się worki po nawozach, butelki po napojach, przeróżne śmieci.
A to przecież tylko niewielki fragment tego co widzimy w naszych lasach, w przydrożnych rowach, czego doświadczamy zbierając grzyby, kąpiąc się w rzekach, idąc na spacer, jadąc samochodem, słuchając informacji radiowych czy telewizyjnych, przeglądając czasopisma. Ogarnia człowieka lęk i przerażenie: hałaśliwa muzyka, rzucane papierki i puszki z jadących samochodów, akcje sprzątania świata, w wyniku których worki śmieci czekają tygodniami na zabranie z poboczy. Czy widząc to wszystko, św. Franciszek wypowiedziałby te słowa Hymnu? Co powiedziałby dzisiaj, nam ludziom początku nowego wieku i nowego tysiąclecia?
Wydaje mi się, że mimo wszystko, śpiewałby na chwałę Boga, aby nam przypomnieć o pięknie świata stworzonego, aby zachęcić tych, którzy troszczą się o piękno i zdrowie naturalnego środowiska. Przecież takich jest wielu, poczynając od dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców, poprzez dorosłych, instytucje, prasę, telewizję. To przez pracę tych wszystkich, dobry przykład i słowa nawołujące do ochrony miejsca naszego życia, jakim jest wszelkie stworzenie, głosimy chwałę Pana i przekazujemy następnym pokoleniom dary otrzymane od Boga. Każdy podniesiony papierek, wrzucona butelka do kosza, zasadzone nowe drzewko, kwiatek i zboże wyrastające na zdrowej, polskiej ziemi, to odpowiedzialne wypełnianie zadania, jakie przed każdym stawia Bóg Stwórca, to także pamięć o zachwycie Boga nad pięknem i dobrem stworzonego świata: „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1, 31).
Zapewne św. Franciszek pochwaliłby tych, którzy o tym pamiętają, wiedzą po co są różne kosze na śmieci i odpadki w szkołach, Instytucjach, przy ulicach, przystankach. Pochwaliłby tych, którzy za innych robią to, czego oni nie uczynili, tych, którzy o czystości, porządku mówią, przypominają, pomagają go zachowywać. Chociaż był tak bardzo łagodny, cierpliwy, dobry, może by i skarcił tych, którzy ze złej woli zaśmiecają piękno stworzonego przez Boga i upiększanego przez ludzi świata, powiedziałby z całą mocą, że jest to grzech, z którego trzeba spowiadać się i naprawić skutki złego czynu, czyli posprzątać, posadzić nowe drzewo, samemu tego więcej nie czynić i innym powiedzieć, aby nie zaśmiecali i nie niszczyli tego pięknego świata.
Dlatego, Bracie i Siostro, wsłuchuj się w głos św. Franciszka, który dziś zaprasza każdą i każdego z nas do takiej troski o ziemię, powietrze, wodę, las, aby tam gdzie żyjemy słychać było słowa Patrona ekologii: „Wsławiony bądź, o Panie mój, we wszystkim co stworzyłeś nam”.
Z życzeniami czystego, zdrowego powietrza, pokarmu i bezpiecznego miejsca dla wszystkich -

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prof. Jerzy Bralczyk: język też ma swoje ograniczenia

2025-01-27 11:37
Prof. Jerzy Bralczyk

Wiktoria Jarymowicz/mat.prasowy/UJD

Prof. Jerzy Bralczyk

Wykład zatytułowany „O granicach języka” wygłosił w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie znany i ceniony w całej Polsce językoznawca i niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny prof. dr hab. Jerzy Bralczyk.

Więcej ...

Watykan/ Dokument: AI szansą, ale człowiek może przez nią stać się niewolnikiem maszyn

2025-01-28 08:12

Adobe.Stock

Sztuczna inteligencja (AI) jest szansą, ale człowiek może z jej powodu stać się niewolnikiem maszyn - to główna myśl z noty watykańskich Dykasterii: Nauki Wiary oraz Kultury i Edukacji na temat relacji między sztuczną inteligencją i inteligencją człowieka. Wcześniej o AI wypowiadał się papież Franciszek.

Więcej ...

Serbia: Premier Vuczević podał się do dymisji pod presją masowych protestów

2025-01-28 12:11
Milosz Vuczević, premier Serbii

PAP/EPA

Milosz Vuczević, premier Serbii

Premier Serbii Milosz Vuczević podał się we wtorek do dymisji pod presją masowych protestów. "Pokazujemy odpowiedzialność, chcąc doprowadzenia do zmniejszenia napięć w społeczeństwie" - powiedział serbski premier na konferencji prasowej w Pałacu Serbii.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Modlitwa

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Czy jesteśmy gotowi stracić wszystko z miłości do Boga?

Wiara

Czy jesteśmy gotowi stracić wszystko z miłości do Boga?

Św. Tomasz z Akwinu

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz z Akwinu

Komunikat: stanowczy protest wobec bezprawnego działania...

Kościół

Komunikat: stanowczy protest wobec bezprawnego działania...

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...