Reklama

Laudacja ambasadora Franka Elbe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji nadania Wielkiego Krzyża Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec Księdzu Arcybiskupowi Henrykowi Muszyńskiemu z Gniezna w dniu 17 kwietnia 2001 roku Ekscelencjo, Najprzewielebniejszy Księże Arcybiskupie, arcybiskupstwo gnieźnieńskie od ponad tysiąca lat łączą dzięki osobie św. Wojciecha ścisłe więzy z Niemcami. Przechowywany jest tu ważny duchowy depozyt naszej wspólnej historii. Jego znaczenie dla społeczności Europy ponownie stało się widoczne z okazji uroczystych obchodów tysiąclecia spotkania Bolesława Chrobrego z Ottonem III. Gniezno pozwala nam na nowo odkryć, że między naszymi narodami istniały stulecia pokojowego sąsiedztwa i błogosławionej współpracy.

Jako arcybiskup tego jedynego w swoim rodzaju i najstarszego polskiego biskupstwa Najdostojniejszy Ksiądz Arcybiskup pielęgnował i rozwijał stosunki z naszym krajem w duchu św. Wojciecha.

Posługa Księdza Arcybiskupa dla Kościoła była jednocześnie służbą na rzecz niemiecko-polskiego pojednania.

Wojnę Ksiądz Arcybiskup przeżył świadomie - z jej całą groźbą. Ale nie miał Ksiądz Arcybiskup jednak lęku, by już wcześnie szukać kontaktu z Niemcami. Przykładem tego może być pobyt studyjny Księdza już w latach 1967-68 w Instytucie Badań Qumrańskich w Heidelbergu.

Dewiza biskupa Ekscelencji brzmi "Na Twoje słowo" - In verbo Tuo. Prawda słowa zawsze i wszędzie była dla Księdza Arcybiskupa sprawą ważną. Była też myślą przewodnią, gdy w sposób miarodajny układał Ksiądz Arcybiskup "Wspólne Słowo Polskich i Niemieckich Biskupów" w roku 1995. Przypomniano w nim wielki gest kardynała Wyszyńskiego podania sobie rąk, przebaczania i prośbę o przebaczenie. W oparciu o słowo z Ewangelii św. Jana biskupi pisali: "Tylko prawda może nas wyzwolić, prawda, która niczego nie upiększa i niczego nie pomija, która niczego nie przemilcza i nie dopomina się wyrównania krzywd" .

Nie ma na świecie żadnego porównywalnego dokumentu, żadnego w ten sposób ułożonego punktu odniesienia, w którym dwa narody dokonują krytycznego przeglądu historii pełnej cierpień i układają podwaliny pokoju.

Prawda, która nas wyzwoli, nacechowała drogę życiową Księdza Arcybiskupa. Odnosi się ona także w szczególny sposób do dialogu z judaizmem. Za tę działalność nagrodzono Księdza Arcybiskupa w Niemczech już dwukrotnie: w roku 1997 nagrodą Leopolda Lucasa i w 1999 r. medalem Bubera Rosenzweiga. Wyróżnienia te są potwierdzeniem wielkich zasług Księdza Arcybiskupa na rzecz dialogu między Niemcami i Polakami oraz Żydami, którzy w naszej współnej historii byli albo są polskimi lub niemieckimi obywatelami.

Komentując "Wspólne Słowo Biskupów" Ksiądz Arcybiskup napisał: "Mur Berliński runął, nasze narody odzyskały wolność i suwerenność, Polska i zjednoczone Niemcy zajęły swe zasłużone miejsca między innymi narodami w samym sercu Europy... W tej sytuacji nasze kościoły - świadome swej odpowiedzialności - podejmują dziedzictwo dialogu i pojednania". Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie, to stanowisko, takie dobitne przyznanie się do Europy, potwierdził Ksiądz Arcybiskup, gdy Gniezno gościło prezydentów federalnych Herzoga i Raua w roku 1997 i w roku 1999. W ten sposób historyczny Zjazd Gnieźnieński sprzed tysiąca lat sięga łukiem historii do dnia dzisiejszego.

Gniezno napomina nas, byśmy z naszą wspólną historią obchodzili się w sposób, który wywiera na nas wpływ.

Kiedy odkryjemy na nowo, że pomiędzy naszymi narodami istniały całe stulecia pokojowego sąsiedztwa i doskonałej współpracy, oraz że nasza historia nie ogranicza się do II wojny światowej i fanatycznej polityki prowadzonej wobec Polski przez nazistów, to wtedy właśnie nie staniemy się ofiarami historycznego relatywizmu.

My, Niemcy, Auschwitz nie omijamy. Nasza niemiecka historia wiedzie przez sam środek narodowosocjalistycznych obozów zagłady, ale ta historia się nie zaczęła i tam też się nie kończy. Zrozumienie historii akceptujące zobowiązania daje siłę niewinnym pokoleniom, a w naszych wzajemnych stosunkach czyni młodzież wolną dla obcowania ze sobą z poczuciem pewności siebie.

Księże Arcybiskupie, prezydent federalny Niemiec, Johannes Rau, odznaczył Księdza Arcybiskupa za liczne zasługi na rzecz stosunków niemiecko-polskich Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Gratuluję Księdzu Arcybiskupowi z tej okazji bardzo serdecznie i życzę powodzenia i błogosławieństwa Bożego w dalszej działalności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy Gizela Jagielska stanie się ofiarą? Próba wybielenia sprawczyni zabójstwa z Oleśnicy

2025-05-06 10:59

Adobe Stock

Sprawa zabójstwa 9-mięcznego nienarodzonego chłopca w szpitalu powiatowym w Oleśnicy jest wciąż obecna w przestrzeni publicznej, w tym medialnej - informuje o tym Ordo Iuris.

Więcej ...

Watykan: Gotowy strój dla nowego papieża w trzech rozmiarach i siedem par butów

2025-05-07 14:18

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Strój dla nowego papieża jest już gotowy i będzie czekać na niego w "komnacie łez",czyli w zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej- poinformowano w Watykanie przed rozpoczynającym się w środę po południu konklawe. Zgodnie z tradycją strój został uszyty w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym.

Więcej ...

Operacja pod kryptonimem "Faza 2", czyli mobilizacja sił porządkowych w Rzymie

2025-05-07 15:30

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Cztery tysiące policjantów i funkcjonariuszy innych służb porządkowych czuwa w Rzymie w związku z rozpoczynającym się w środę po południu konklawe. W Wiecznym Mieście przebywają dziesiątki tysięcy turystów i pielgrzymów. W okolicach Watykanu wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...