Reklama

Polska

Komitet Organizacyjny ŚDM: Brzegi to jedynie miejsce, które może pomieścić 1,8 mln pielgrzymów

Miejsce centralnych wydarzeń spotkania Papieża Franciszka z młodzieżą w Brzegach zostało wybrane pod koniec 2014 roku. Było to jedyne miejsce, które jest w stanie pomieścić 1,8 mln pielgrzymów i zapewnić optymalny komfort dla wszystkich uczestników spotkania - czytamy w najnowszej informacji Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży o stanie przygotowań miejsc wydarzeń centralnych ŚDM Kraków 2016. W dokumencie opisano m.in. stan przygotowań krakowskich Błoń, na których odbędą się trzy pierwsze wydarzenia centralne ŚDM: ceremonia otwarcia, powitanie papieża Franciszka i Droga Krzyżowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

INFORMACJA O STANIE PRZYGOTOWAŃ MIEJSC WYDARZEŃ CENTRALNYCH ŚDM KRAKÓW 2016 (15 kwietnia 2016 r.)

Błonia

Krakowskie Błonia to teren, na którym organizowane były papieskie Msze z udziałem wielu setek tysięcy wiernych, dlatego organizatorom ŚDM wydały się naturalną lokalizacją głównych wydarzeń Dni Młodych. Są praktycznie gotowe na przyjęcie papieża i młodych pielgrzymów. Ten teren nie wymaga dodatkowych inwestycji poza budową ołtarza, sektorów, ustawieniem telebimów i nagłośnienia oraz uzbrojenia w światłowód i niezbędną infrastrukturę elektroenergetyczną. Do tej pory (stan na 13 kwietnia 2016 r.) przygotowano Projekt zagospodarowania terenu i uzyskano pozwolenie konserwatorskie. Wyłoniono także wykonawców nagłośnienia, oświetlenia, telebimów, światłowodów. Gotowy jest Projekt Ołtarza Głównego oraz konfesjonałów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Błoniach zorganizowane zostaną trzy pierwsze wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży. Są to: Ceremonia Otwarcia we wtorek 26 lipca, w której może wziąć udział ok. 500 tys. młodych pielgrzymów, Powitanie Ojca Świętego w czwartek 28 lipca z udziałem ok. 800 tys. osób oraz Droga Krzyżowa w piątek 29 lipca, w której może uczestniczyć nawet 1 mln młodych. Wraz z Parkiem Jordana i starą Cracovią, powierzchnia Błoń wynosi 417 018 m kw. Przyjmując, że na jedną osobę przypada 0,5 m kw., należy uznać, że na tym terenie zmieści się 834 036 osób. Przy współczynniku 0,6 m kw/os. wartość ta zmniejsza się do 695 030 osób. To oznacza, że jest to miejsce zdecydowanie za małe, nawet przy uwzględnieniu okolicznych terenów, na organizację pozostałych dwóch spotkań ŚDM. Finałowe wydarzenia (sobotnie czuwanie i niedzielna Msza) mogą bowiem zgromadzić 1,5-1,8 mln pielgrzymów. Wprawdzie w historię Błoń wpisały się ponadmilionowe zgromadzenia wiernych, pamiętać jednak należy, że były to wydarzenia organizowane na kilka godzin. Tymczasem młodzież, która weźmie udział w sobotnim czuwaniu z Ojcem Świętym, pozostanie w tym samym miejscu na noc, by w niedzielę uczestniczyć w Mszy Posłania na zakończenie ŚDM. Trzeba więc tym młodym zapewnić odpowiednie warunki, co powoduje, że na ten cel Błonia okazują się niewystarczające. Młody człowiek, który miałby spędzić tam noc, potrzebuje bowiem 1,2-1,5 m kw., co daje ogólną liczbę ok. 300 tys. osób. Dlatego zapadła decyzja, by dwa największe spotkania ŚDM zorganizować na Campus Misericordiae.

Reklama

Campus Misericordiae

Miejsce centralnych wydarzeń spotkania Papieża Franciszka z młodzieżą w Brzegach zostało wybrane pod koniec 2014 roku. Było to jedyne miejsce, które jest w stanie pomieścić 1,8 mln pielgrzymów i zapewnić optymalny komfort dla wszystkich uczestników spotkania, ze względu choćby na kształt płaskiego terenu i doskonałą widoczność głównego miejsca celebracji. Miejsce to ma blisko 300 ha czyli 6 razy więcej niż Błonia. Teren nie koliduje z żadną aktualnie prowadzoną działalnością gospodarczą, co ułatwia swobodnie przygotowanie infrastruktury. Jest również bardzo dobrze skomunikowany z drogą S7 oraz autostradą A4, a także posiada kilka bezpośrednich połączeń z Krakowem. Strefa Gospodarcza posiada poza tym nowy system energetyczny i światłowodowy.

Brzegi zapewniają otwartą formułę tego wydarzenia, która jest istotą ŚDM: mogą w nim wziąć udział wszyscy, również ci niezarejestrowani. Jest możliwe przyjęcie współczynnika przeliczeniowego 1,2 - 1,5 m2/os. dla sektorów przeznaczonych na czuwanie dla pielgrzymów zarejestrowanych w systemie i 0,5 m2/os. dla osób niezarejestrowanych chcących uczestniczyć zarówno w czuwaniu, jak i w niedzielnej Mszy św. Przy tych założeniach, w zależności od liczby zarejestrowanych pielgrzymów uczestniczących w czuwaniu, pojemność Campus Misericordiae wynosi 1,5 – 1,8 mln osób.

To teren na obrzeżach Krakowa, co oznacza spore odciążenie dla miasta i usprawnienie logistyki w zabezpieczaniu przebiegu wydarzeń. Finałowe spotkania młodych z papieżem zazwyczaj odbywały się w oddaleniu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilometrów od miasta. Oddalona od miasta lokalizacja miejsca spotkania ma również wymiar duchowy - młodzi podejmują kilkukilometrową pielgrzymkę.

Podziel się:

Oceń:

2016-04-18 20:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niosą miłość drugiemu człowiekowi

Paweł Kęska/facebook.com

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...