Reklama

WIELKI PIĄTEK

Niedziela łódzka 18/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Około 3 tys. osób wzięło udział w Ekumenicznej Drodze Krzyżowej ulicami Łodzi. Uczestnicy procesji przeszli główną ulicą miasta, Piotrkowską.

Przez cały Wielki Piątek przez Łódź przetaczały się mroźne pomruki zimy. Grad, deszcz, śnieg, temperatura bliska zeru. Na kwadrans przed rozpoczęciem Drogi Krzyżowej przed ewangelicko-augsburskim kościołem św. Mateusza zebrała się garstka osób. "Chyba wszyscy wystraszyli się zimy" - zastanawiali się organizatorzy. Jednak im bliżej było godz. 20.00, tym tłum na placu robił się coraz większy. "Przyszedłem, bo jestem katolikiem. W Wielki Piątek adoracja Krzyża jest dla mnie najważniejszym zadaniem" - tłumaczył swoją obecność mężczyzna w średnim wieku. "Ja przyszłam z córką. Ona bardzo chciała" - mówiła stojąca w pobliżu kobieta. "Chodzimy do szkoły salezjańskiej i dla nas jest to naturalne, że tu jesteśmy. Spotkałyśmy sporo naszych znajomych" - uśmiechały się dwie uczennice.

Przed rozpoczęciem procesji duchowni Kościołów protestanckich modlili się w świątyni. Potem wyszli na zewnątrz i czekali na przyjście abp. Władysława Ziółka. Ksiądz Arcybiskup powitał wszystkich, po czym rozpoczęły się rozważania Męki Pańskiej. Przygotowali je duchowni wyznań uczestniczących w nabożeństwie. Krzyż niesiony był przez przedstawicieli różnych zawodów. Zaczęli harcerze, ale największe zainteresowanie dziennikarzy wzbudziła kolejna grupa. Po drugiej stacji drewniany ciężar wzięli na swe barki... piłkarze Widzewa. "Powiedziałem im o tej możliwości i sami wyrazili chęć udziału. Zresztą widać, że przyszedł komplet: piłkarze, trenerzy i działacze" - cieszył się ks. Stanisław Danilewicz, duszpasterz sportowców. Potem krzyż dźwigali radni, lekarze, prawnicy, naukowcy, strażacy, policjanci, klerycy, nauczyciele, studenci, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i na końcu dziennikarze Radia Plus.

Tradycyjnie już Droga Krzyżowa zakończyła się na placu przed kościołem Księży Jezuitów. Tutaj duchowni podziękowali sobie za wspólne uczestnictwo w nabożeństwie. "Niech to będzie zapowiedzią naszego bycia razem" - mówił abp Władysław Ziółek. "Życzę wiele radości z tego, że możemy wspólnie świadczyć o Chrystusie" - odpowiedział biskup luterański Mieczysław Cieślar.

"Ta Droga Krzyżowa ma takie samo znaczenie jak inne spotkania, gdy chrześcijanie różnych denominacji są razem i razem składają świadectwo wobec całego świata - mówił pastor Semko Koroza z Kościoła ewangelicko-reformowanego. - Miłość do Boga i do bliźniego są tym, co nas łączy" - przypomniał. Zdaniem bp. Cieślara kolejna Ekumeniczna Droga Krzyżowa to początek pięknej tradycji. "Gdzie mamy być w Wielki Piątek, jeśli nie razem pod Krzyżem. Tym lepsze i głębsze jest nasze świadectwo, bo tylko przez Krzyż Zbawiciela, przez tę cudowną miłość Bożą możemy być otwarci na siebie" - mówił bp Cieślar. "Właśnie to bycie wspólne razem jest ogromnie ważne. Pokazuje, że chrześcijanie, rzeczywiście wyznaniowo podzieleni, pod krzyżem Chrystusa potrafią się zjednoczyć. Sądzę, że największą wartością przeżycia jest to, że idziemy razem, nie patrzymy, kto z jakiego jest Kościoła" - oceniał bp Adam Kleszczyński, przewodniczący łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Droga Krzyżowa ulicami Łodzi organizowana jest od 1995 r. Inicjatorem było Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej. Rok temu, z okazji Roku Jubileuszowego, po raz pierwszy abp Władysław Ziółek zaprosił do udziału w niej duchownych innych wyznań chrześcijańskich. Podobnie było i w tym roku. Spośród Kościołów skupionych w PRE nie wzięły w niej udziału tylko Kościół prawosławny i baptystyczny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

NA ŻYWO: Msza św. o wybór Papieża

2025-05-07 09:29
Msza św. o wybór Papieża

Vatican News

Msza św. o wybór Papieża

Dziś w Kaplicy Sykstyńskiej rozpoczyna się konklawe – wybór 267. papieża. Zasady elekcji są ściśle określone w przepisach. Początkiem konklawe będzie Msza św., którą będziemy transmitować dla Państwa dzięki uprzejmości Vatican News.

Więcej ...

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...