„W Europie obserwujemy uderzenie w tożsamość chrześcijańską” - mówił w homilii 19 kwietnia ks. inf. Ireneusz Skubiś honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach. Ks. Skubiś przewodniczył Mszy św. dla 800 pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej, którzy w ostatnich dniach pielgrzymowali m.in. do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie.
Msza św. była dziękczynieniem za 1050 lat Chrztu Polski i za 90 lat istnienia tygodnika katolickiego „Niedziela”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ewa Oset
Reklama
W homilii ks. Skubiś podkreślił, że „tożsamość to wielka historia, tradycja, która zaczyna się od pytania kim jesteś” i dodał, że „jubileusz Chrztu Polski to wielkie świadectwo tożsamości”.
„Tożsamość każdego człowieka zaczyna się od poczęcia. Odpowiedź na pytanie kim jestem ukierunkowuje nas na Boga, który jest. Do Jego istoty należy to, że On jest” - kontynuował ks. Skubiś.
Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał, że „historia narodu wskazuje nam, że potrzebna jest refleksja na temat polskich korzeni, dziejów, kultury, naszego zakorzenienia” - Polska kultura naznaczona jest Ewangelią. Nie ma polskiej kultury bez Ewangelii, bez krzyża. Ewangelizacja, czyli głoszenie o Bogu i o Chrystusie to jest konieczne zadanie - przypomniał ks. Skubiś.
Odnosząc się do współczesnej Europy ks. Skubiś zauważył, że „Europa uległa ateizmowi, hedonizmowi, liberalizmowi. Odeszła od Dekalogu, od Boga, od idei świętości i utraciła swoją tożsamość. Ta właśnie Europa boi się islamu”.
„Nie wystarczą osiągnięcia z dziedziny technologii, cybernetyki. Trzeba wprowadzać głęboką kulturę, głębokie myślenie. Wielkość człowieka nie mieści się w kontach bankowych, w zabawie i zbytkach” - kontynuował ks. Skubiś.
Honorowy redaktor „Niedzieli” podkreślił, że „trzeba zobaczyć misję Polski wobec starej ciotki Europy, która woli pieski zamiast dzieci”, ale również dodał, że „Polska potrzebuje prawdziwych patriotów, którzy widzą dobro Polaków. Trzeba nam zachować tożsamość chrześcijańską”.
Reklama
Wskazując na postać św. Jana Sarkandra przypomniał, że „ten męczennik był wierny Bogu i Ewangelii” - Polak musi być wierny i nie może iść za Targowicą - dodał ks. Skubiś.
Ołomuniec w Czechach stanowi historyczną stolicę Moraw. Ołomuniec był w granicach arcybiskupstwa Moraw i Panonii (Węgier). W latach 869-885 arcybiskupem Moraw i Panonii był św. Metody, apostoł Słowian.
Budowę katedry św. Wacława w Ołomuńcu rozpoczął książę Świętopełk w latach 1104-1107. Kontynuował ją jego syn Wacław Henryk, który przed swoją śmiercią w 1130 r. przekazał budowę biskupowi ołomunieckiemu Jindřichowi Zdíkovi. Jeszcze nie dokończona budowla została konsekrowana 30 czerwca 1131 r., dokończono ją dopiero w roku 1141. W tym samym roku stała się też katedrą, to znaczy kościołem biskupim.
W katedrze ołomunieckiej znajduje się ciało św. Jana Sarkandra (1576 - 1620), kapłana, męczennika