Reklama

Polska

ŚDM: dokładnie za trzy miesiące rozpoczną się Dni w Diecezjach

Epieskopa.pl

Dokładnie za 3 miesiące rozpoczną się Dni w Diecezjach. Do tej pory do polskich diecezji zgłosiło się ponad 137 tys. pielgrzymów ze 133 krajów. Wydarzenia poprzedzające bezpośrednio Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się w dniach 20-25 lipca w 41 rzymskokatolickich i 2 grekokatolickich diecezjach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dni w Diecezjach to czas, kiedy młodzi ludzie z najodleglejszych krajów świata mogą zasmakować polskości w pełnym tego słowa wymiarze, a więc rodziny zdrowej i żyjącej prawdziwymi wartościami, wiary, która jest dla nas powszednim chlebem i całego bogactwa zwyczajów, które wprawiają w zachwyt najstarsze nawet narodowości z wieloma tradycjami” – powiedziała KAI Diana Golec, kierownik działu komunikacji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

W ramach organizowanego wydarzenia diecezje zadeklarowały gotowość przyjęcia 270 tys. pielgrzymów z całego świata – najwięcej Warszawa (20 tys.), Tarnów (16 tys.) oraz Wrocław (15 tys.). Na chwilę obecną pielgrzymi zarezerwowali już 137 200 miejsc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymi podczas Dni w Diecezjach będą mieszkać u rodzin, które chęć przyjęcia ŚDM-owiczów zgłaszają w swoich parafiach. „Taka rodzina ma tylko jeden wymóg do spełnienia – otwarte serce. Tylko tyle potrzeba pielgrzymowi, który nie spodziewa się wygód, ani bogactwa. To jedno pozwala przekroczyć barierę językową, czy też lęk przed wpuszczeniem do domu obcego przybysza” – podkreśla Diana Golec.

Dodaje, że goszczenie uczestników ŚDM podczas Dni w Diecezjach jest niezwykłą okazją do doświadczenia "czyjegoś zupełnie odmiennego świata" z bliska i nawiązania przyjaźni na całe życie. „To właśnie jest esencją Światowych Dni Młodzieży – skracanie dystansu, by stworzyć wspólnotę jednego serca” – oceniła.

Struktura Dni w Diecezjach zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji. Obecnie w diecezjach podejmowane są projekty i inicjatywy wspomagające oraz przygotowujące duchowo do podjęcia pielgrzymów, którzy w lipcu przybędą do Polski.

Jednym z najważniejszych punktów programu Dni w Diecezjach będzie tzw. Dzień Miłosierdzia. Będzie to czas, w którym grupy pielgrzymów podejmą różne formy zaangażowania społecznego, zależne od potrzeb parafii, w których będą przebywać. Wydarzenia takie przygotowano już m.in. w diecezji warszawskiej, bielsko-żywieckiej, gliwickiej, katowickiej czy płockiej – przewidziano spotkania w szpitalach, domach dziecka, ośrodkach opiekuńczych, odnawianie salek parafialnych czy wspólną organizację festynu parafialnego.

Reklama

Istotnym elementem podczas Dni w Diecezjach będzie promocja kultury i tradycji polskich. W Łomży zaplanowano specjalny dzień poświęcony nauce tańców i zwyczajów lokalnych pod okiem wykwalifikowanych wodzirejów. Łowicz zaprezentuje pielgrzymom bogatą tradycję regionalną, a Gliwice zabytkowe kopalnie. Z kolei w diecezji zamojsko-lubaczowskiej odbędzie się Dzień Turystyki Roztoczańskiej z pokazami miejscowej sztuki, rzemiosła i zwiedzania Roztocza.

Archidiecezja warszawska organizuje natomiast Dzień Kultury i Historii poświęcony zwiedzaniu zabytków stolicy Polski. Rzeszów udostępni pielgrzymom lokalne muzea oraz z przewodnikami PTTK zaprosi na turystyczne szlaki regionu podkarpackiego. Z kolei diecezja siedlecka przygotowała bardzo bogaty plan międzynarodowych zajęć integrujących i wymagających współdziałania – odbędą się: mecz piłki nożnej, wyścigi tandemów i gra terenowa polegająca na poszukiwaniu skrytki zawierającej Sekret św. siostry Faustyny. W Lublinie wydarzeniem centralnym Dni w Diecezjach ma być nabożeństwo na stadionie Arena Lublin, które łączyć będzie w sobie sceny teatralne, motywy muzyczne oraz momenty modlitwy.

W diecezjach powstają również specjalne hymny na okres tygodnia spotkań z pielgrzymami przed wydarzeniami centralnymi w Krakowie. Znane są już utwory: „Miłosierni” z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, „Iskra miłosierdzia” z diecezji warszawsko-praskiej, „Wiarę w sercu miej” z archidiecezji warszawskiej, „Tryskające zdroje w Studni” z diecezji płockiej, „Emmanuel” z diecezji kieleckiej oraz „Serca gotowe” z archidiecezji białostockiej.

Reklama

W ramach opracowania Dni w Diecezjach została nawiązana współpraca z wszystkimi podmiotami administracji samorządowej, które pomagają przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych i ich zabezpieczeniu logistycznym. Udostępniona została infrastruktura szkolna i sportowa. Oprócz służb medycznych i mundurowych w wielu diecezjach w pomoc włączą się także: Straż Pożarna, harcerze czy lokalne organizacje turystyczne.

Jak poinformowała Diana Golec wśród przybyłych na Dni w Diecezjach będą pielgrzymi za wschodniej i zachodniej granicy, przedstawiciele niemal wszystkich krajów obu Ameryk oraz młodzież z z Azji i Australii.

„Usłyszymy też pielgrzymów mówiących w różnych dialektach afrykańskich. Nie ominą nas też różne akcenty egzotyczne, na przykład tańce wprost z Wysp Samoa. Dzięki temu bogactwu kulturowemu, będzie to niepowtarzalne doświadczenie nie tylko dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, ale i dla każdego mieszkańca danego miasta. Będzie to czas wyjątkowego wzajemnego poznania, integracji i wymiany kulturowej” – podsumowała Golec.

Dni w Diecezjach to miejscowe inicjatywy diecezji, które w dniach 20-25 lipca poprzedzą centralne obchody 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na czas przygotowań do ŚDM diecezje przybrały nazwy biblijne (np. Kana, Moria czy Jordan). Szczegółowe informacje o diecezjalnych centrach ŚDM organizujących lokalne wydarzenia dostępne są pod adresem: www.krakow2016.com/dni-w-diecezjach.

Koszt uczestnictwa, zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski, jest taki sam dla wszystkich diecezji i wynosi 30 euro od osoby za cały okres pobytu. Sposób uiszczenia opłaty należy ustalić bezpośrednio z wybraną diecezją.

Podziel się:

Oceń:

2016-04-20 11:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W drodze na Światowe Dni Młodzieży

Koncert w konsulacie izraelskim

Konstantyn Czawaga

Koncert w konsulacie izraelskim

Rzymskokatolicka parafia św. Jana Pawła II we Lwowie razem z greckokatolicką parafią Narodzenia Matki Bożej organizowała przez trzy dni przyjęcie w domach Włochów z Ivrea (koło Turynu).

Więcej ...

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie Jubileuszu 2025

2024-05-13 13:08

Graziako

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie zwyczajnego Jubileuszu roku 2025, ogłoszonego przez papieża Franciszka, opublikowała dziś Penitencjaria Apostolska.

Więcej ...

Noc Muzeów - Światło Miłosza

2024-05-13 18:43
Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania