Reklama

Cieszą się nową świątynią

Sierosławicka parafia

Niedziela kielecka 47/2003

Jeszcze zanim powstała parafia w Sierosławicach, mieszkańcy miejscowości wybudowali tu w latach 1946-48 małą kapliczkę. Chcieli mieć takie miejsce, w którym mogliby się gromadzić na modlitwie - jak choćby w miesiącu maju, by wspólnie śpiewać litanię do Matki Bożej czy też z racji poświęcenia pól. Dziś jest tu osobna parafia, a mieszkańcy Sierosławic mają już swą świątynię

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed powstaniem parafii w Sierosławicach opiekę duszpasterską nad wiernymi tej miejscowości pełnili ojcowie pijarzy, którzy od 1946 r. pracują na terenie naszej diecezji. Sierosławice przynależały wówczas do parafii w Hebdowie.
Mając na względzie duchowe dobro mieszkańców Sierosławic, ojcowie zaczęli czynić starania, aby w Sierosławicach utworzyć parafię. Za zgodą Biskupa kieleckiego w 1971 r. rozpoczęto budowę kościoła parafialnego. Dzieła budowy, mimo różnych, piętrzących się trudności, podjął się ówczesny proboszcz parafii w Hebdowie o. Edward Malicki, który został potem wybrany prowincjałem prowincji polskiej pijarów. Rozpoczęte dzieło kontynuował potem o. Kazimierz Zborowski, także wieloletni proboszcz w Hebdowie oraz jego następcy: o. Stanisław Góralczyk, o. Zbigniew Janiczek, o. Antoni Jedrzejek. Od 2000 r. sprawami związanymi z budową kościoła oraz duszpasterską posługą wśród wiernych w Sierosławicach zajmuje się o. dr Henryk Bogdziewicz.
W 1979 r. ks. bp Jan Gurda, wikariusz generalny biskupa kieleckiego, dokonał poświęcenia niewykończonego jeszcze wówczas kościoła. Jednak parafię w Sierosławicach powołano do życia dopiero w 1982 r. na mocy dekretu ówczesnego biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego. W jej skład weszły wioski wydzielone z trzech parafii: Babina, Heblowa i Książnic Wielkich. Patronką parafii została obrana Matka Boża Częstochowska.
Od tamtego czasu parafianie z Sierosławic mieli już swego stałego duszpasterza. Udało się też wiele poczynić, by dobrze zorganizować życie wspólnoty parafialnej. W niedługim czasie założono cmentarz grzebalny, wybudowano nową plebanię i uporządkowano otoczenie kościoła.
Parafianie wspominają, że nie było łatwo, bo parafia liczyła niewiele ponad tysiąc wiernych. Trzeba było wiele samozaparcia duszpasterzy, jak też i całej wspólnoty wiernych, aby wszystko doprowadzić do właściwego zakończenia. Lecz wspólnym wysiłkiem udało się zrobić dużo.
Nie znaczy to jednak, iż wszystko już zakończone. Wciąż podejmowane są liczne inicjatywy duszpasterskie zmierzające do pogłębienia życia religijnego wiernych, a przede wszystkim ukształtowania w nich poczucia odpowiedzialności za parafię. Ksiądz Proboszcz opowiada o zaangażowaniu ludzi w dzieło służby na rzecz parafii. W ostatnim czasie odnowiono mury kościoła i jego otoczenie, ale jest jeszcze wiele do zrobienia.
2 listopada 2003 r. bp Kazimierz Ryczan dokonał uroczystego poświęcenia kościoła. Dzień ten stał się podsumowaniem wysiłku duszpasterzy i wiernych, jaki włożono w dzieło budowy i wykończenia świątyni. Towarzyszyli mu licznie zgromadzeni kapłani z Zakonu Ojców Pijarów, a także z dekanatu proszowickiego.
W homilii Ksiądz Biskup wskazał na istotne znaczenie kościoła parafialnego w kształtowaniu życia religijnego człowieka wierzącego. Mówił, że świątynie budują ludzie, którzy mają w sercu Boga, a poświęcona świątynia jest wyrazem chwały oddanej Bogu i przypomina, że wszystko, co czyni człowiek i co ofiaruje Bogu, przyczynia się do jego zbawienia. Świątynia jest znakiem miłości Boga do nas i Jego żywej obecności wśród modlącej się wspólnoty ludzi wierzących. I dlatego troska o świątynię jest wyrazem dojrzałości w wierze i poczucia wzajemnej solidarności. Dlatego poświęcona świątynia jest darem i zadaniem dla przyszłych pokoleń, aby nie tylko zachowały wiarę, ale umiały dzielić się nią jak chlebem.
Uroczyste błogosławieństwo, poprzedzone licznymi podziękowaniami i gratulacjami, zakończyło wspólną modlitwę i chwilę, która wpisała się w historię tej wspólnoty parafialnej. Do niej wracać będą następne pokolenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania