Reklama

Z DZIEJÓW KOŚCIOŁA RZESZOWSKIEGO

Niedziela rzeszowska 18/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ks. Andrzej Motyka

Urodził się 19 czerwca 1905 r. w KrościenkuMatka Boża podczas objawień w La Salette przekazała orędzie wzywające ludzkość do nawrócenia i pokuty. Jego propagowaniem zajęli się przede wszystkim zakonnicy saletyńscy. Orędzie to już od ponad 60 lat głoszone jest przez nich również w środowisku rzeszowskim, głównie w parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Ważną rolę w jego szerzeniu odegrał tam ks. Tadeusz Ptak, wieloletni jej proboszcz i misjonarz ludowy. Niżnym k. Krosna w pobożnej rodzinie rzemieślniczej. Edukację rozpoczął w krośnieńskiej szkole ludowej, a następnie kontynuował ją w saletyńskim Małym Seminarium w Dębowcu (1917-24) oraz, jako kleryk saletyński, na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1925-31). Uwieńczeniem jego formacji duchowo-intelektualnej były święcenia kapłańskie, które otrzymał 10 lipca 1930 r. w rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie z rąk kard. Basilio Pompiliego oraz stopnie naukowe, doktora filozofii i licencjusza teologii. Po powrocie do kraju pełnił różne funkcje zakonne i duszpasterskie. Był m. in. wykładowcą w zakonnym Seminarium Duchownym w Dębowcu, proboszczem w Stanisławowie, Trzciance Lubuskiej i Rzeszowie oraz dyrektorem domu rekolekcyjnego w Zakopanem. Po przejściu na emeryturę rezydował najpierw w Zakopanem, a następnie w Zwięczycy. Zmarł 16 kwietnia 1986 r. w Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie.

Ksiądz Ptak pracował na placówce rzeszowskiej dwukrotnie, najpierw jako misjonarz-rezydent, a później jako proboszcz. Łącznie spędził tam 16 lat życia wpisując się znacząco w historię tamtejszego domu i parafii saletyńskiej. Po raz pierwszy skierowano go tam w lutym 1937 r., a więc niespełna rok po utworzeniu w mieście domu zakonnego. Współuczestniczył więc w jego wyposażaniu oraz organizowaniu duszpasterstwa, m. in. zdobywał środki potrzebne do wykończenia i utrzymania Zakładu Wychowawczego dla chłopców, urządzał rekolekcje i nabożeństwa saletyńskie, animował działalność Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. Po kilkunastu miesiącach bardzo aktywnej pracy na tej placówce przeniesiono go na probostwo do Stanisławowa. Drugi jego pobyt w Rzeszowie był znacznie dłuższy, trwał 15 lat. Tym razem pracował tam jako proboszcz, utworzonej w 1949 r., parafii saletyńskiej oraz jako przełożony domu zakonnego.

Czas jego proboszczowania w Rzeszowie przypadł na ciężki okres w dziejach Kościoła polskiego. Władze komunistyczne utrudniały bowiem prowadzenie posługi duszpasterskiej, stosując wobec kapłanów i wiernych różnorakie szykany i represje. Nie ominęło to oczywiście parafii saletyńskiej. 3 lipca 1952 r. funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa siłą zajęli dom parafialny, umieszczając w nim Dom Starców. Na potrzeby 9-tysięcznej parafii pozostawiono jedynie niewielką kaplicę, dwa pokoje i kuchnię. W tej sytuacji najważniejszym zadaniem nowego proboszcza stała się walka z władzami komunistycznymi o byt parafii, a więc troska o stworzenie warunków do pracy duszpasterskiej, zapewnienie właściwego sprawowania nabożeństw i prowadzenie katechizacji.

Ksiądz Ptak w swej działalności skoncentrował się zasadniczo na dwóch płaszczyznach – życiu religijnym wiernych oraz trosce o obiekty parafialne. Pierwsza obejmowała różnorodne formy duszpasterskiego oddziaływania. Dbał więc o odpowiedni poziom nabożeństw i kaznodziejstwa, ożywiał życie sakramentalne, uaktywnił działalność różnych grup parafialnych, zorganizował akcję charytatywną i rozwinął duszpasterstwo chorych. Natomiast druga, koncentrująca się na potrzebach materialnych parafii, uwidoczniła się w przeprowadzeniu remontu budynku parafialnego, wyposażeniu kaplicy. Z jego inicjatywy rozpoczęto też w roku 1957 starania o uzyskanie pozwolenia na budowę kościoła parafialnego. Były one długie i pełne dramatycznych zwrotów, komuniści bowiem, kierując się względami ideologicznymi odrzucali kolejne projekty budowy świątyni, a nawet przejęli część placu przeznaczonego pod planowany obiekt. Wymagane pozwolenie otrzymano dopiero w roku 1979, już za czasów kolejnego następcy Księdza Ptaka na probostwie w Rzeszowie.

W całym swoim życiu i posługiwaniu Ksiądz Ptak niestrudzenie szerzył kult Matki Bożej z La Salette i propagował Jej orędzie. Z tego też względu współbracia zakonni nazwali go Apostołem Pięknej Pani.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Re: módlmy się o dobry i zgodny wybór papieża

2025-05-07 10:50

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Do modlitwy do Ducha Świętego o dar papieża według serca Bożego, dla dobra Kościoła i ludzkości zachęcił kardynałów-elektorów kard. Giovanni Battista Re. Dziekan Kolegium Kardynalskiego przewodniczył w bazylice watykańskiej Mszy św. „Pro eligendo Romano Pontifice” - w intencji wyboru papieża. Ze względu na wiek nie będzie on jednak uczestniczył w konklawe.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Operacja pod kryptonimem "Faza 2", czyli mobilizacja sił porządkowych w Rzymie

2025-05-07 15:30

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Cztery tysiące policjantów i funkcjonariuszy innych służb porządkowych czuwa w Rzymie w związku z rozpoczynającym się w środę po południu konklawe. W Wiecznym Mieście przebywają dziesiątki tysięcy turystów i pielgrzymów. W okolicach Watykanu wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...