Reklama

Z wizytą w parafii

Związani z wiarą swoich przodków

Niedziela płocka 47/2003

29 września bp. Stanisław Wielgus wizytował parafię Pniewo w dekanacie pułtuskim. Parafia jest wiekowa: wieś Pniewo wzmiankowana jest po raz pierwszy ok. 1230 r. Kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny oraz Świętych Szymona, Judy i Jana Chrzciciela uposażył i erygował bp Jakub z Korzkwi 6 lutego 1402 r. Świątynia została spalona prawdopodobnie przez Szwedów w 1656 r. Wkrótce została odbudowana i konsekrowana w 1695 r. przez abp. A. H. Załuskiego, ponownie spłonęła w 1769 r. Nową wzniósł H. Szeptycki w 1771 r. W 1915 r. zniszczył ją pożar. Budowę murowanego kościoła rozpoczął ks. J. Krzyżewski w 1912 r., a ukończył ks. Lewandowski w 1928 r. Konsekracji dokonał bp Leon Wetmański w roku 1928.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Świętych Piotra i Pawła w Pniewie

Patroni parafii: Święci Piotr i Paweł
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Świętych Piotra i Pawła
Dekanat: Pułtuski
Miejscowości: Ciensza, Ciski, Drwały, Gładczyn, Gładczyn Rządowy, Gładczyn Szlachecki, Komorowo, Lemany, Lutobrok, Lutobrok Folwark, Malwinowo, Mierzęcin, Mystkówiec-Kalinówka, Mystkówiec Stary, Mystkówiec-Szczucin, Placusin, Pniewo, Pniewo Kolonia, Suwin, Topolnica, Wielądki Folwark, Wielądki Rosochate, Wólka Folwark, Wólka Przekory, Wypychy Nowe, Wypychy Stare, Zdziebórz.
Proboszcz: ks. kan. Adam Zdzisław Staniszewski
Wikariusz: ks. mgr Marcin Milewski
Zamieszkały na terenie parafii: ks. kan. Stefan Siemiątkowski (emeryt)
W parafii działają: ministranci, lektorzy, schola, Koła Żywego Różańca (dziecięce, młodzieżowe i dorosłych), asysta procesyjna, chór parafialny, Akcja Katolicka i rada parafialna.
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00, 16.00

Charakterystyka parafii

Do parafii należą 24 wioski (4,5 tys. osób). Ludzie pracują na roli lub dojeżdżają do pracy w mieście. Wiele osób pracuje w Warszawie. Jak wspomniał w swoim sprawozdaniu proboszcz ks. kan. Adam Staniszewski, „ludzie są pracowici i starają się mimo trudności dbać o swoje rodziny i domy. Na podkreślenie zasługuje religijność parafian. Licznie gromadzą się na niedzielnej Mszy św., często korzystają z sakramentów - spowiedzi i Komunii św. Chętnie uczestniczą w nabożeństwach dodatkowych takich jak Różaniec czy nabożeństwo fatimskie odprawiane 13 dnia każdego miesiąca. Kościół wypełnia się podczas Drogi Krzyżowej, a najliczniej parafianie uczestniczą w Drodze Krzyżowej odprawianej poza kościołem, na ulicach wsi”.

Osiągnięcia materialne

Reklama

Od poprzedniej wizytacji w 1997 r. do 2000 r., gdy proboszczem parafii był ks. kan. Stefan Siemiątkowski, kościół został pokryty blachą miedzianą, wstawiono 8 plastikowych okien w plebanii, przeprowadzono remont części organistówki, zamontowana została szafa pancerna w zakrystii, zakupiono nowy wzmacniacz.
Od roku 2000, od kiedy odpowiedzialność za parafię przejął ks. kan. Adam Staniszewski, wymieniono nagłośnienie, założono elektryczny napęd dzwonów i elektryczne odsłanianie obrazu, oczyszczono sufit i umyto okna, odświeżono filary kościoła i kaplicy św. Teresy oraz odnowiono żyrandole. Przy kościele wycięto stare, zagrażające kościołowi drzewa, odwodniono teren, położono chodnik z kostki brukowej wokół kościoła, założono opaski z grysu granitowego wokół kościoła. Został także uporządkowany teren przy kościele, zbudowano parking dla samochodów oraz nowe ubikacje. Na cmentarzu przykościelnym została posiana trawa i posadzono krzewy ozdobne. Do kościoła została doprowadzona woda. Kupiono także organy elektryczne, mikrofony bezprzewodowe, statywy, przenośne nagłośnienie do procesji, urządzenie do mycia posadzki, szafę do zakrystii. Parafia wzbogaciła się także o nowe naczynia i szaty liturgiczne (nową monstrancję, dwa kielichy, dwie puszki do Komunii św., kustodię, bursy do udzielania sakramentu chorym, pięć ornatów, nowe księgi liturgiczne, alby i komże).
Na cmentarzu grzebalnym zostały założone krany z wodą, wspólnie z gminą położono asfalt na drodze do cmentarza i przy kościele, a w tym roku usunięto stare drzewa. Na plebanii zostało założone centralne ogrzewanie, wymieniona instalacja elektryczna, zmienione podłogi, przebudowana kuchnia, kancelaria parafialna i pobudowana łazienka. Kancelaria parafialna została wyposażona w nowe meble, urządzenia do drukowania gazetki parafialnej (komputer, kserokopiarkę, risograf).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania duszpasterskie

W parafii organizowane są często różnego rodzaju akcje duszpasterskie: pielgrzymki autokarowe, piesze i rowerowe, ogniska, spotkania, konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży, loterie, festyny parafialne. Na pielgrzymkę do Częstochowy wybiera się co roku ok. 80 osób. W diecezjalnej pielgrzymce młodzieży do Rostkowa uczestniczyło ok. 100 osób. Dzieci i młodzież wyjechały rowerami do sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie i do Niepokalanowa. W ubiegłym roku w takich akcjach wzięło udział ok. 1 300 osób. Od 3 lat wydawana jest także co tydzień gazetka parafialna.
Ministrantów w parafii jest 74: 25 młodszych (ze szkoły podstawowej), 34 gimnazjalistów i 15 starszych (uczących się w szkołach średnich, studiujących bądź pracujących). Schola powstała w 2000 r. liczy obecnie 22 osoby. 12 osób liczy grupa lektorów - młodzieży ze szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół średnich.
Wielu parafian gromadzą Koła Żywego Różańca: 5 dziecięcych, 3 młodzieżowe oraz 34 dorosłych. Wiele z nich ma swoją wieloletnią tradycję: pierwsze Koła Żywego Różańca były zakładane w parafii w 1850 r., największy zaś swój rozkwit notowały w latach międzywojennych (1914-39). Męskie koła zaczęły powstawać w parafii od 1952 r. i jest ich obecnie 9.
„W naszej parafii troszczymy się, aby procesja była doniosłym wydarzeniem przygotowanym na chwałę Bożą” - mówiła w swoim sprawozdaniu przedstawicielka asysty procesyjnej. Widać to po zaangażowaniu w to dzieło: asysta liczy aż 90 osób. Panie z asysty procesyjnej chodzą w regionalnych kurpiowskich strojach. Liturgię upiększa także chór parafialny liczący obecnie 23 osoby, w tym 12 kobiet i 11 mężczyzn. Pieśni wykonywane są w podziale trójgłosowym.
W roku jubileuszowym powstała w parafii Akcja Katolicka. Dziś koło parafialne liczy tylko 6 osób. Członkowie koła prowadzą sklepik, w którym sprzedają przedmioty religijne, a uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczają na różne cele: raz w roku organizowane są wycieczki dla dzieci z rodzin ubogich (np. do Niepokalanowa, Świętej Lipki czy na Jasną Górę). Organizowane są także loterie fantowe i konkursy dla dzieci. Koło wspiera także czytelnictwo przez propagowanie prasy katolickiej. Rada Parafialna złożona jest głównie z sołtysów należących do parafii wiosek i liczy 22 osoby. Wspomaga Księdza Proboszcza w podejmowaniu troski o materialne zaplecze parafii.

Wizyta Księdza Biskupa

Wizytacja kanoniczna rozpoczęła się od odwiedzin u ks. kan. Stefana Siemiątkowskiego, emerytowanego proboszcza parafii, oraz u wikariusza ks. Marcina Milewskiego. Ksiądz Biskup odwiedził również chorą Helenę Rosłoniec. O godz. 15.00 Ksiądz Biskup spotkał się z przedstawicielami grup parafialnych, ruchów i stowarzyszeń, którzy bardzo licznie wypełnili świątynię: samych członków kół różańcowych jest przecież w parafii ponad ośmiuset.
„Jestem tu pierwszy raz u was, ale czekałem na stosowną okazję, żeby spotkać się z jak największą liczbą parafian - powiedział Biskup Stanisław po prezentacji grup parafialnych. - Jestem zachwycony waszą przepiękną świątynią. Mogłaby być katedrą - wiele diecezji nie ma takich katedr jak wasz kościół parafialny. Bardzo się cieszę, że dbacie o ten kościół, który z takim wysiłkiem budowali wasi dziadkowie i pradziadkowie. To jest wielkie dobro, wielki skarb. Jeszcze bardziej cieszę się ze stanu duchowego waszej parafii. Mówiono mi, że ta parafia jest jedną z najlepszych parafii w naszej płockiej diecezji, że w rodzinach parafian tu żyjących krzewiona jest i umacniana wiara, i to się potwierdza. Jestem wam bardzo wdzięczny za to, że tak blisko jesteście Kościoła, że przystępujecie do sakramentów świętych, że tak często się spowiadacie; za to, że po katolicku wychowujecie młode pokolenie: młodzież, dzieci. (…) Bóg wam zapłać za taką postawę”.
O godz. 16.00 zgromadzeni w kościele przeszli na cmentarz parafialny, gdzie wraz z Księdzem Biskupem modlili się za zmarłych z parafii. Wizytację zakończyła o godz. 17.00 uroczysta Msza ingresowa, podczas której Biskup płocki udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. „Przez osiem wieków wasi przodkowie, wasi dziadowie i pradziadowie modlili się na tym miejscu, na tym samym miejscu, gdzie dzisiaj stoi wasza piękna świątynia - mówił w swojej homilii Ksiądz Biskup. - Kościół był z waszymi przodkami i jest z wami we wszystkich czasach: łatwych i trudnych; czasach tragicznych i napawających otuchą. Jedynie Kościół jest z narodem polskim przez minione tysiąc lat. Razem z Kościołem katolickim wchodzicie w nowe tysiąclecie, w nową epokę. Ogromnie jestem wdzięczny miłosiernemu Bogu, że są takie parafie, tacy ludzie, którzy tak modlą się do Boga, przystępują do sakramentów świętych, czują się związani z wiarą swoich przodków, którą zachowują i którą przekazują młodym pokoleniom”. Osiem wieków parafii Pniewo to osiem wieków wierności, osiem wieków żywego Kościoła.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kto wybierze nowego papieża? Geografia i demografia Kolegium Kardynałów

2025-04-24 15:15
Kardynałowie

PAP/EPA

Kardynałowie

W obliczu zbliżającego się konklawe warto przyjrzeć się strukturze Kolegium Kardynałów, które będzie odpowiedzialne za wybór następcy papieża Franciszka. Analiza pochodzenia i wieku kardynałów-elektorów może rzucić światło na potencjalne kierunki, w jakich może podążyć Kościół katolicki.

Więcej ...

Co najmniej dwóch kardynałów nie weźmie udziału w konklawe

2025-04-24 09:17
Kardynałowie i biskupi modlący się przy trumnie śp. papieża Franciszka

PAP/EPA

Kardynałowie i biskupi modlący się przy trumnie śp. papieża Franciszka

Co najmniej dwóch kardynałów nie będzie mogło przyjechać do Rzymu, by uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka oraz w wyborze nowego papieża. Już w dniu śmierci papieża Franciszka emerytowany arcybiskup Sarajewa, 79-letni kard. Vinko Puljić powiedział chorwackiej gazecie „Vecernji list”, że nie będzie mógł pojechać do Rzymu z przyczyn zdrowotnych.

Więcej ...

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza działalność ks. Galusa. Komunikat archidiecezji częstochowskiej

2025-04-24 22:18

Red.

Komunikat ze spotkania arcybiskupa metropolity częstochowskiego z przedstawicielami mieszkańców miejscowości Czatachowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero...

Franciszek

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero...

Jak wygląda projekt grobowca papieża? Jest zdjęcie

Kościół

Jak wygląda projekt grobowca papieża? Jest zdjęcie

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę