Reklama

U progu nowego milenium

Gwiazda III Tysiąclecia

Niedziela częstochowska 19/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chwalcie, łąki umajone..., O, której berła ląd i morza słucha..., Do Ciebie, Matko, Szafarko łask..., Idźmy, tulmy się, jak dziatki... i nowsze: Była cicha i piękna jak wiosna..., Zapada zmrok, już świat ukołysany... - te i wiele innych pieśni i piosenek maryjnych przypominamy sobie szczególnie w maju, najpiękniejszym miesiącu, poświęconym Matce Najświętszej. W naszej pamięci odżywają wspomnienia nabożeństw wieczornych z lat dzieciństwa i wzruszające widoki umajonych przydrożnych krzyży i kapliczek. Polska była i jest pełna pobożności maryjnej, sanktuariów, kościołów pod Jej wezwaniem, wizerunków i figurek otoczonych szczególnym kultem.

Chciałbym zwrócić się z serdeczną prośbą w imieniu Redakcji Niedzieli do wszystkich naszych Czytelników i Radiosłuchaczy, by bardzo sobie cenili nabożeństwo majowe. By to nabożeństwo cieszyło się ciągle tak serdecznym, jak dotychczas zainteresowaniem. Miesiąca maja jest pełno w naszej świadomości, w naszej pamięci. Chcielibyśmy, żeby tak było dalej. Żeby jak najwięcej osób przychodziło na nabożeństwa majowe do naszych kościołów. Żeby wśród tych osób było dużo dzieci i młodzieży. Jak to dobrze, że młodzi ludzie - jak się wydaje - chętnie gromadzą się pod krzyżem, śpiewając Litanię do Matki Bożej. Bardzo byłem zdziwiony, kiedy przejeżdżając kiedyś przez Warszawę, widziałem, jak wśród rozkołysanych samochodów dzieci modliły się przy przydrożnej kapliczce. To było wzruszające. Sądzę, że tych dzieciaków przy kapliczkach w całej Polsce jest wiele. Ale niech tym dziewczynkom i chłopcom towarzyszą matki, ojcowie, starsze rodzeństwo, dziadkowie, babcie. Niech na naszych osiedlach, podwórkach wyrastają krzyże i kapliczki. One są potrzebne, przypominają o modlitwie, o łaskawości i opiece Bożej i o tym, byśmy pamiętali, iż na nas patrzy Bóg. Żebyśmy wiedzieli, iż modlą się za nami w niebie Matka Boża i Święci Pańscy.

Bardzo ważna jest pobożność maryjna, gdyż sprawia, że ludzie stają się lepsi. Jeżeli człowiek zapatrzy się w Maryję, staje się inny. Ona nie jest Bogiem w świątyni, ale jest świątynią Boga - jak powiedział to pięknie już św. Ambroży (340-397), biskup Mediolanu, Doktor Kościoła. Zrozumiał to dobrze św. Maksymilian Maria Kolbe, wielki orędownik Maryi. Kochał Matkę Bożą bardzo głęboko. Była mu przyjaciółką, doradczynią, była mu Matką. W każdym czasie i w każdej chwili umiał i chciał Ją pytać, jak ma żyć i postępować.

Kochał Matkę Bożą Prymas Tysiąclecia - Stefan Kardynał Wyszyński. Wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące Kościoła w Polsce i rady dla naszego narodu wymadlał tu, na Jasnej Górze.

Kocha Matkę Najświętszą Ojciec Święty Jan Paweł II, o czym mówi już samo jego zawołanie biskupie: Totus Tuus - Cały Twój. Modlitwą do Niej właśnie kończy każdy dokument papieski, każdy list, katechezę, uznając Ją za Gwiazdę-Przewodniczkę na III Tysiąclecie.

Pragnęlibyśmy, żeby życie Polaków było przepełnione pobożnością maryjną. Żeby Polacy - mali i duzi - umieli pytać Matkę Bożą - jak mają postępować, by żyć zgodnie z Ewangelią.

Jak dobrze, Kościele polski, że masz takich Pasterzy! Jak dobrze, że masz w Osobie Maryi takiego Przewodnika! Szanuj Go, czcij i kochaj, zanosząc modlitwy nie tylko w wielkich sanktuariach maryjnych, ale i przechodząc właśnie obok krzyża, kapliczki przydrożnej. Zdejmij czapkę, przeżegnaj się chociaż, jeśli brakuje czasu, by uklęknąć. Nie wstydź się zadbać o ten krzyż, ustroić go w maju, a może i częściej, modlić się pod nim na Majowym. I zgłębiać każde z litanijnych wezwań zawierających ogrom uczuć, wiedzy, zawierzenia, miłości.

Jak szczęśliwa Polska cała...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...