Reklama

Gimnazjum nr 19 im. J. Czechowicza

Pod sztandarem lubelskiego poety

„Cokolwiek jest, wymaga miary wielkości”. Takie hasło widnieje na sztandarze Gimnazjum nr 19, mieszczącego się przy ulicy Szkolnej w Lublinie. 18 października br. miało miejsce poświęcenie sztandaru i nadanie szkole imienia Józefa Czechowicza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gimnazjum zostało powołane do życia 11 marca 1999 r. uchwałą Rady Miasta. Jak powiedziała Elżbieta Rodak, wicedyrektor szkoły: „Kameralna atmosfera szkoły, gdzie wszyscy się znają, daje poczucie bezpieczeństwa i wyklucza anonimowość. Od zawsze szkoła była otwarta na współpracę z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Uczniowie wiedzieli, że nie są przedmiotem nauczania, ale uczestnikami i twórcami szkolnej tradycji. Od pierwszych chwil funkcjonowania gimnazjum uczniowie mają wiele okazji nie tylko do nauki, ale też do wspólnej zabawy i wzajemnego poznawania się”. Wszystkie te działania sprawiają, że szkoła ma swój własny, niepowtarzalny klimat. Daje uczniom nie tylko wiedzę, ale też możliwości wszechstronnego rozwoju, ponieważ ukazuje młodym ludziom wiele dróg, by pomóc odnaleźć własną.
Uroczystość nadania imienia poprzedziła Msza św. sprawowana w kościele św. Mikołaja. Przewodniczył jej i homilię wygłosił abp Józef Życiński. Arcybiskup, wspominając postać Józefa Czechowicza, powiedział, że wszystkim jest potrzebna wrażliwość i kultura, jaką odnajdujemy w poezji. Piękno duszy człowieka wypływa ze skromności. „Wielki” człowiek potrafi narzucać sobie twardy styl i uparcie dążyć do doskonałości. „Modlę się - mówił Metropolita - by z waszych wychowanków wyrosły piękne, szlachetne osobowości. Żebyście mieli w sobie dusze poety, wrażliwość i kulturę. One bowiem potrzebne są po to, aby Polska nie była krajem «jaskiniowców», gdzie wszyscy krzyczą: «kariera», «awans». Robiąc swoje, realizując swoje marzenia nie należy zapominać, że być może obok ktoś cierpi. Mamy to szczęście, że żyjemy w kraju, gdzie jest wielu bardzo cenionych poetów. Ważne jest - powiedział Arcybiskup - łączenie modlitwy i wrażliwości poetyckiej. Nie naśladujmy prymitywów, umiejmy nawiązywać do tych, którzy mieli duszę szlachetną, wrażliwą, delikatną. Poeta, którego nazwisko widnieje na sztandarze, zobowiązuje was do tej duszy wrażliwej, poetyckiej, która będzie wnosić świadectwo kultury chrześcijańskiej do waszych środowisk. Życzę wam wszystkim, jakichkolwiek wyborów zawodowych w przyszłości dokonacie, abyście umieli wszędzie budować kulturę życia, wnosić piękno, poczucie sensu i harmonii”.
Uroczystość zgromadziła wielu zacnych gości. Oprócz grona pedagogicznego, rodziców i uczniów byli obecni: Andrzej Pruszkowski - prezydent miasta Lublina; Zbigniew Wojciechowski - wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin, Adam Sikorki - wicekurator oświaty w Lublinie oraz Jan Miturski, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta. Na uroczystość przybyła ze Lwowa Helena Pańkiw - siostrzenica poety.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst