Reklama

Diamentowy jubileusz

Niedziela łódzka 19/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. WADEMAR KULBAT: - Tak wspaniały jubileusz jest okazją do wspomnień. Jakie były dzieciństwo i młodość Księdza Prałata?

KS. PRAŁ. ZBIGNIEW ŻABOKLICKI: - Urodziłem się w Królewskim Krakowie, w dzień Matki Bożej Różańcowej, 7 października 1916 r. Wkrótce po moim chrzcie św. w kościele św. Mikołaja zamieszkaliśmy w Piotrkowie Trybunalskim. 22 czerwca 1926 r. przyjąłem I Komunię św. w kościele św. Jacka i tam byłem bierzmowany. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w Państwowym Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w maju 1935 r. już we wrześniu zostałem przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1940 r. okupant niemiecki dwukrotnie zlikwidował uczelnię, bo w Łodzi i w Szczawinie koło Zgierza. Ówczesny ordynariusz diecezji łódzkiej - bp Włodzimierz Jasiński oświadczył zrezygnowanym alumnom: "Musicie już teraz na własną rękę szukać przyjęcia do innych seminariów duchownych, istniejących jeszcze w tzw. Generalnej Guberni" . Moi koledzy zostali przyjęci do Seminarium w Kielcach, Sandomierzu i Ołtarzewie, a mnie w Krakowie przyjął z ogromną życzliwością i sercem wielki i niezapomniany książę Kościoła - ks. kard. Adam Stefan Sapieha. 29 marca 1941 r. otrzymałem święcenia kapłańskie z rąk bp. Stanisława Rosponda w bazylice Ojców Franciszkanów w Krakowie.

30 marca 1941 r. odprawiłem prymicyjną Mszę św. w kościele Pań Norbertanek na Salwatorze i tam pracowałem jako wikariusz od 24 września 1941 r. do 16 czerwca 1943 r.

- Święcenia kapłańskie rozpoczęły nowy etap życia. Jakimi drogami w kapłańskim życiu wiodła Księdza Prałata Opatrzność? Co zachowało się najbardziej w pamięci?

- Z wielkim rozrzewnieniem i wdzięcznością wspominam pierwszego proboszcza, ks. inf. Ferdynanda Machaya, wspaniałego duszpasterza. Względy zdrowotne spowodowały, że 16 czerwca 1943 r. zostałem przeniesiony z Krakowa do parafii Maniowy, przy kościele w Czorsztynie i Kluszkowcach. Już 31 marca 1945 r. otrzymałem od bp. Włodzimierza Jasińskiego list następującej treści: "Polecam Wielebnemu Księdzu stawić się jak najprędzej dla objęcia pracy kapłańskiej w diecezji, tym więcej, że wiem, iż zdrowie jego pozwala na to, a braki wśród kleru diecezjalnego są ogromne". 29 kwietnia 1945 r. wróciłem do swojej diecezji i rozpocząłem pracę jako wikariusz i prefekt w Głownie, w Aleksandrowie, w parafii św. Wojciecha w Łodzi, w Zgierzu, w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie, w Bedoniu. Natomiast od 1958 do 1961 r. pełniłem posługę jako ojciec duchowny i wykładowca homiletyki i dykcji (do 1972 r.) w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

- Przez wiele lat Ksiądz Prałat pełnił funkcję proboszcza. Były także funkcje ogólnodiecezjalne.

- Byłem proboszczem w Skoszewach (1961-63), w Górce Pabianickiej (1963-1967), później w Chorzęcinie (1975-78), w parafii św. Jacka w Piotrkowie Tryb. (1978-85) i w Jeżowie (1986-87). Od września 1987 r. do 2000 r. byłem rezydentem przy parafii św. Mateusza w Pabianicach, natomiast od 14 listopada 2000 r. zamieszkuję w Domu Księży Emerytów w Łodzi. Niezależnie od wspomnianych placówek duszpasterskich byłem diecezjalnym ojcem duchownym (1968-73), kapelanem Sióstr Karmelitanek Bosych w Łodzi i penitencjarzem katedralnym.

- Należy tutaj wspomnieć, że w 1961 r. otrzymał Ksiądz Prałat godność kanonika, a 6 grudnia 1965 r. Ojciec Święty Paweł VI na prośbę ówczesnego ordynariusza - bp. Michała Klepacza nadał Księdzu Prałatowi godność kapelana Jego Świątobliwości. Ten jubileusz jest ważnym wydarzeniem w życiu archidiecezji. Jak przebiega świętowanie tego Jubileuszu?

- Abp Władysław Ziółek przesłał mi list gratulacyjny z dnia 25 marca 2001 r., zaznaczając w serdecznych życzeniach: "... ( Ksiądz Prałat) wszędzie tam, gdzie Go postawiła Opatrzność Boża, z wielkim oddaniem przyczyniał się do kształtowania Ludu Bożego. Posługę tę wypełniał nie pod przymusem, lecz wielkodusznie, i nigdy nie przyjmował postawy zwierzchnika, lecz sługi. Taką postawą wyróżniał się Czcigodny Ksiądz Prałat zarówno wówczas, gdy pełnił rozliczne zadania duszpasterskie w wielu kolejnych parafiach, jak też w okresie swojej pracy w Wyższym Seminarium Duchownym na stanowisku ojca duchownego czy wykładowcy homiletyki. (...), (Życzę) aby Dobry Pasterz umacniał Księdza Prałata obfitą łaską na dalsze lata przykładnego świadectwa kapłańskiej postawy w Kościele łódzkim. Do życzeń dołączam dar modlitwy i pasterskie błogosławieństwo".

Także 29 marca w Krakowie kard. Franciszek Macharski złożył mi gorące gratulacje z błogosławieństwem pasterskim. W 60. rocznicę święceń kapłańskich, to jest 29 marca br., odprawiłem Mszę św. dziękczynno-błagalną w bazylice Ojców Franciszkanów w Krakowie. Piękną homilię wygłosił o. Jan Koszewski. Po Mszy św. gratulacje i życzenia złożyli mi o. gwardian Marek Augustyn oraz klerycy franciszkańscy. Natomiast 1 kwietnia br. celebrowałem uroczystą Mszę św. w kościele Norbertanek na Salwatorze - w świątyni tej miałem prymicje 30 marca 1941 r. Słowo Boże wygłosił misjonarz salezjański - rekolekcjonista ks. Marian Niedziela. W parafii tej byłem wikariuszem do 1943 r. Zostałem bardzo gościnnie i serdecznie przyjęty przez tamtejszego proboszcza - ks. inf. Jerzego Bryłę. 2 kwietnia br. roku odprawiłem Mszę św. na Jasnej Górze, po czym wróciłem na rekolekcje kapłańskie do Łodzi.

- Wiem, że Ksiądz Prałat będzie świętował swój wielki jubileusz w kościołach i parafiach swojego kapłańskiego powołania. Będzie to przyczyną wielkiej radości dla wiernych, jak i dla samego Księdza Prałata. Na ten piękny jubileusz składam wraz z całą redakcją naszego pisma oraz w imieniu Czytelników najserdeczniejsze gratulacje oraz najlepsze życzenia wszelkich Bożych darów, radości i pokoju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna odmawiana przed uroczystością (16-24 grudnia) lub w okresie Bożego Narodzenia.

Więcej ...

Tak bardzo chciałbym zostać kumplem TWYM!

2024-12-17 12:16

Niedziela Ogólnopolska 51/2024, str. 43-45

Muniek Staszczyk

Marta Wojtal

Muniek Staszczyk

Z „miasta Świętej Wieży” pochodzi Muniek Staszczyk, założyciel i lider zespołu T.Love. Na naszych łamach opowiada o swojej wierze, zwątpieniach, trudnych relacjach z Bogiem, który nigdy o nim nie zapomniał.

Więcej ...

Simoradz: Jakubowa świątynia zajaśniała dawnym blaskiem

2024-12-19 18:13
Simoradz Kościół św. Jakuba

wikipedia/D T G

Simoradz Kościół św. Jakuba

W zabytkowym kościele parafialnym św. Jakuba w Simoradzu, sięgającym swoimi początkami XV wieku, zakończyły się zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie. Zdaniem ks. Szymona Tracza, diecezjalnego konserwatora zabytków, działania te przyniosły bardzo zadowalające efekty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Wiara

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Od Elżbiety i Zachariasza uczmy się być wiernymi Bogu

Wiara

Od Elżbiety i Zachariasza uczmy się być wiernymi Bogu

Papież skierował do wszystkich księży „ważniaków”...

Kościół

Papież skierował do wszystkich księży „ważniaków”...

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Wiadomości

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN