Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 171)

Problemy po powrocie do Ojczyzny

Niedziela gnieźnieńska 19/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 grudnia 1963 r. kard. Stefan Wyszyński został przyjęty na prywatnej audiencji przez papieża Pawła VI. Najważniejszą z poruszanych spraw było obsadzenie diecezji na Ziemiach Zachodnich polskimi biskupami. Dwa dni później uczestniczył w ostatnim posiedzeniu drugiej sesji Soboru, podczas której została ogłoszona treść Konstytucji o Liturgii.

Po powrocie do Polski, 7 grudnia, zapoznaje się z relacją bp. Zygmunta Choromańskiego o kolejnych represjach władz komunistycznych oraz podczas posiedzenia Rady Głównej Episkopatu Polski i w wygłaszanych kazaniach w warszawskich kościołach informuje o pracach II Soboru Watykańskiego.

Podczas nieobecności Księdza Prymasa rząd podjął działania mające na celu likwidację placówek kościelnych na Ziemiach Zachodnich, kaplic w szpitalach, a także poprzez wizytacje, wprowadzenie nadzoru nad seminariami duchownymi. Bp Choromański po niezbędnych uzgodnieniach z Prymasem Tysiąclecia wysłał w imieniu Episkopatu dwa listy protestacyjne. Pierwszy skierowany do ministra oświaty Wacława Tułodzieckiego w sprawie nadzoru władz państwowych nad seminariami. Problem dotyczył zakresu wizytacji. Zgodnie z pismem z 30 grudnia 1959 r. J. Sztachelskiego, pełnomocnika Rządu do Spraw Stosunków z Kościołem, nadzorem władz miały być objęte przedmioty świeckie, a wyłączone spod nadzoru sprawy teologiczne. Sekretarz Episkopatu powołując się na to pismo prosił Tułodzieckiego, aby podlegli mu wizytatorzy nie przekraczali swoich uprawnień i nie domagali się hospitowania przedmiotów czysto teologicznych.

Drugi list zaadresowany był do premiera Józefa Cyrankiewicza. Bp Choromański zwrócił się z prośbą o zmianę polityki wobec Kościoła w sprawie odmawiania zgody na powołanie nowych parafii i odbierania Kościołowi katolickiemu jego własności.

W Warszawie na nowo, za sprawą dziennikarzy, odżyła sprawa Opinii kolportowanej w Rzymie przez "Znak". Informacja o sposobie działania Stommy została źle przyjęta w kręgach katolickich, również wśród wielu działaczy "Znaku". Na spotkaniu koła poselskiego tego ugrupowania, 17 grudnia, postanowiono zatem przeprosić kard. Stefana Wyszyńskiego. Rolę mediatora powierzono Jerzemu Zawieyskiemu. Ksiądz Prymas przyjął go 20 grudnia. Zawieyski został przyjęty serdecznie i z przyjaźnią. Jednak kard. Wyszyński nie przyjął do wiadomości oświadczenia "Znaku", ponieważ uważał, że działania Stommy były nie lekkomyślnością, ale dywersją. Wykazał dobrą wolę i zgodził się przyjąć dziesięć dni później delegację prezentującego "Znak" Klubu Inteligencji Katolickiej. Również i tym razem działacze tego ugrupowania nie potrafili do końca odczytać, w czym kard. Wyszyński widzi największy ich błąd. Stąd ich skrucha nie mogła być przyjęta.

Stomma, mając świadomość, że swoimi działaniami bardzo osłabił pozycję "Znaku" w oczach Księdza Prymasa i polskich katolików, chciał podać się do dymisji ze wszystkich piastowanych urzędów. Działacze " Znaku" bojąc się konsekwencji, nie przyjęli tej dymisji, co było zresztą po myśli Prymasa Wyszyńskiego, któremu bardziej zależało na zmianie sposobu działania "Znaku" i KIK niż na głowach.

Pod koniec grudnia były też radośniejsze wydarzenia. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia władze państwowe dały do zrozumienia, że nie będą sprzeciwiać się nominacjom: bp. Karola Wojtyły na metropolitę krakowskiego, bp. Stefana Bareły na ordynariusza w Częstochowie i bp. Bogdana Sikorskiego na ordynariusza w Płocku. Efekt? 30 grudnia Prymas Polski otrzymał ze Stolicy Apostolskiej wiadomość o nominacji dla bp. Wojtyły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa Sowińskiego – misjonarza cyfrowego

2025-07-26 19:57

Archiwum prywatne Krzysztofa Sowińskiego

Krzysztof Sowiński należy do najpopularniejszych chrześcijańskich twórców internetowych w Polsce. Głosi Ewangelię, prowadzi popularne podcasty, śpiewa w chrześcijańskim zespole i inspiruje innych do powrotu do Pana Boga. „Kościół jest piękny, kochający, pełny życia” - mówi z przekonaniem, choć lata temu jego świat zdominowany był przez uzależnienia.

Więcej ...

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że jeden z moich księży brutalnie zamordował człowieka

2025-07-25 22:19
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Słowo abp. Adriana Galbasa w związku z ustaleniami Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Więcej ...

TOPR apeluje: Nie wychodźcie w góry – fatalne prognozy pogody

2025-07-26 21:04

Karol Porwich/Niedziela

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zaapelowało w sobotę wieczorem o całkowite zaniechanie wszelkich aktywności górskich w Tatrach w niedzielę. Powodem są wyjątkowo niekorzystne prognozy pogody, która może stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Kościół

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...