Reklama

Konwój nadziei

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Ukrainy powrócił konwój Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Akcji patronowała "Niedziela" oraz "Dziennik Zachodni". Organizatorzy zawieźli kilkaset kilogramów żywności, środki czystości, odzież oraz przybory szkolne. Dary trafiły do polskich rodzin mieszkających we Lwowie, Sławucie i Winnicy.

"Dary, zbierane przez kilka miesięcy, trafiły dla rodaków ze Wschodu. Na nasz apel odpowiedziały nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także niewielkie firmy rodzinne. Do akcji włączyły się również parafie oraz ogólnopolskie duszpasterstwa" - powiedział Niedzieli, zadowolony z wyprawy, ks. Stefan Wyporski, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej. "Najbardziej uciążliwe było przekroczenie granicy. W Przemyślu, gdzie był pierwszy postój i nocleg, 12 godzin czekaliśmy na odprawę celną. Łatwiej jest zebrać dary niż je oclić, a na dodatek wśród ukraińskich służb celnych kwitnie biurokracja" - mówi z żalem ks. Wyporski.

Konwój dotarł również do pracowników lwowskich wodociągów dla których polscy pracownicy wodociągów ufundowali paczki z żywnością i środkami czystości. W drodze do Sławuty organizatorzy konwoju złożyli również wizytę u kard. Mariana Jaworskiego. Zaś wracając zwiedzili Kamieniec Podolski ze słynną twierdzą oraz złożyli wizytę bp. Janowi Olszewskimu. Na Ukrainie jest tylko 8 biskupów. Bp Olszewski do ostatniej parafii w swojej diecezji musi jechać 1600 kilometrów.

Dla wielu rodzin jedynym ratunkiem jest pomoc z Polski. " Do naszego kościoła przychodzi wielu Polaków, którzybyli prześladowani w czasach stalinowskich. Niektórzy przeżyli wysiedlenia, konfiskaty majątków i wywózki do Kazachstanu. Obecnie żyją z niezwykle niskich emerytur, które nie starczają nawet na skromne posiłki" - powiedział ks. Włodzimierz Tomaszewski, polski kapłan pracujący w Winnicy na Ukrainie. Polskie rodziny cieszyły się nie tylko z paczek żywnościowych. W darze od hurtowni i wydawnictw otrzymali również książki do nauki języka polskiego. Na tym terenie mają one ogromną wartość, gdyż przypominają ojczystą mowę i pismo, a młodemu pokoleniu dają szansę nauki.

"Z roku na rok umacniam się w przekonaniu o słuszności takich akcji. Zresztą w najbliższym czasie Sufrgan bp. Olszewskiego przyjedzie z wizytą do Polski prosić o pomoc materialną dla kościoła na Wschodzie. Tam nie tylko brakuje podstawowych środków do życia. Brak jest również kapłanów. Ludzie w świątyniach ciągle czekają na księży" - opowiada ks. Stefan Wyporski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania