Reklama

Polska

Abp Gądecki: kapłani to słudzy Bożego miłosierdzia

Abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki

- Kapłani spotykają dzisiaj coraz więcej ludzi, którym brakuje w życiu punktu odniesienia, dlatego muszą być sługami Bożego miłosierdzia – mówił do nowo wyświęconych kapłanów archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski udzielił w katedrze poznańskiej święceń prezbiteratu 14 nowym księżom.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Gądecki nazwał dzień święceń dniem radosnym i pełnym wielkich nadziei. „Nasze wspólne wesele nie jest wcale przysłonięte przez nowe trudności duszpasterskie czekające tych neoprezbiterów” – podkreślił metropolita poznański.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że „w ciągu minionych lat znacząco zmienił się kontekst kulturowy, w jakim przychodzi pełnić posługę kapłańską”. „Spotkają oni na swojej drodze coraz więcej ludzi, którym brakuje w życiu punktu odniesienia, którzy są poranieni i myślą tylko o sobie, zapominając o braciach. Aby stać się skuteczną pomocą dla tych ludzi święceni dzisiaj kapłani – podobnie zresztą jak prezbiterzy wcześniejszych roczników – będą musieli stać się sługami Bożego miłosierdzia” – zauważył abp Gądecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita poznański przekonywał, że Chrystus jest obrazem miłosierdzia Boga, ponieważ odsłaniał On oblicze Ojcowskiej miłości, poszukując grzesznika. „On nie tylko nauczał o łaskawości Boga, ale okazywał swoją wrażliwość na ludzkie nieszczęście poprzez konkretne uzdrowienia, wskrzeszenia. To pragnienie niesienia pomocy człowiekowi przekraczało u Jezusa wszelkie podziały społeczne” – mówił przewodniczący Episkopatu Polski.

Dlatego też kapłan, który wchodzi w ślady Chrystusa, staje się jednocześnie obrazem Jego miłosierdzia. „Staje się zwiastunem, szafarzem i świadkiem miłosierdzia. Do gorliwego głoszenia Bożego miłosierdzia przynagla nas w szczególności – obserwowany od dziesięcioleci – kryzys postaw pokutnych i osłabienie praktyki korzystania z sakramentu pokuty i pojednania” – przekonywał abp Gądecki.

Metropolita poznański zauważył, że głoszenie miłości potężniejszej niż grzech nie polega na prezentowaniu jakichś nowych, mocniejszych argumentów, ile raczej na cierpliwym przypominaniu prawdziwego oblicza Boga, który objawił się w Jezusie Chrystusie. „Trzeba powrócić do konfesjonału jako miejsca sprawowania sakramentu pojednania, ale także jako miejsca, w którym należy przebywać częściej, aby wierny mógł znaleźć miłosierdzie, radę i umocnienie, aby poczuł się kochany i zrozumiany przez Boga” – mówił przewodniczący Episkopatu.

Reklama

„Kapłan nie powinien nigdy stwarzać wrażenia, że potępia grzesznika, a nie jego grzech. Nigdy nie powinien interesować się tymi dziedzinami życia penitenta, których poznanie nie jest konieczne dla poprawnej oceny jego postępowania ani też używać słów obrażających uczucia, nawet jeśli słowa te nie naruszają zasady sprawiedliwości i miłości. Nigdy nie powinien okazywać zniecierpliwienia lub pośpiechu” – przekonywał neoprezbiterów abp Gądecki.

Metropolita poznański zauważył także, że trzeba najpierw być dobrym penitentem, aby stać się dobrym spowiednikiem. „Żarliwość duchowego i apostolskiego życia kapłana zależy od wytrwałego i sumiennego osobistego korzystania z sakramentu pokuty i pojednania” – podkreślił abp Gądecki. Nowo wyświęceni kapłani przygotowywali się do kapłaństwa przez sześć lat w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Po uroczystości święceń w rezydencji arcybiskupów poznańskich otrzymali dekrety nominacyjne do pierwszych parafii. Od 1 lipca będą wikariuszami m.in. w Krobi, Kościanie, Lesznie, Gostyniu i Obornikach.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-19 17:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: prawo naturalne jest podstawą moralności

Abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

O tym, że każde prawo cywilne, które pragnie służyć autentycznemu postępowi człowieka musi mieć swój fundament w prawie naturalnym oraz o fundamencie życia jakim jest Dekalog - mówił arcybiskup Stanisław Gądecki, w niedzielę Miłosierdzia Bożego, podczas drugiego dnia obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w Piotrkowie Trybunalskim.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...