Reklama

Odeszła do Pana Matka Karmela

W środę 15 października br. przy ul. św. Jadwigi Królowej 83 w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w częstochowskim domu zakonnym Sióstr Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel była sprawowana Msza św. pogrzebowa za duszę Matki Karmeli od Najświętszego Sakramentu Antoniny Stępień. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Nowak w koncelebrze z bp. Czesławem Lewandowskim z Włocławka i ponad 30 kapłanami. Obecne były siostry karmelitanki (zewnętrzne) z całego kraju oraz ojcowie i bracia Zakonu Karmelitów Bosych, z prowincjałem o. Szczepanem Praśkiewiczem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Matka Karmela od Najświętszego Sakramentu w 65. roku profesji zakonnej odeszła cicho i w pokoju, otoczona modlitwą i miłością sióstr. Obrana przez nią tajemnica zakonna odzwierciedlała miłość do Eucharystii, a ukrzyżowanie nosiła w swym ciele zwłaszcza w ostatnich latach choroby. Odeszła od nas fundatorka istniejącego już 46 lat klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Częstochowie. Matka Maria Karmela pokonując liczne trudności z wielkim poświęceniem dochodziła do założenia tej fundacji” - mówił w homilii abp Stanisław Nowak.
Antonina Stępień - Matka Karmela od Najświętszego Sakramentu - pochodziła z Kresów, urodziła się 9 lipca 1919 r. w Łużkach. Była pierwszym z sześciorga dzieci Apoloniusza i Zenajdy Stępniów. Różnica wyznań rodziców - matka Antoniny należała do Kościoła prawosławnego, ojciec był gorliwym katolikiem - nie ułatwiły drogi przyszłej karmelitanki, ale z pewnością ugruntowały jej wiarę. Matka, mimo przedślubnych ustaleń, nie godziła się na wychowanie dzieci w duchu katolickim, dlatego też Antonina została potajemnie ochrzczona przez ojca w kościele katolickim. W sercu młodej Antoniny Bóg zrodził powołanie. Mając 18 lat wstępuje do Karmelu w Poznaniu, gdzie składa profesję 18 czerwca 1939 r. Tutaj zastają ją działania wojenne. W 1940 r. zostaje aresztowana przez Niemców. Po udanej ucieczce przebywa w klasztorze przy ul. Wesołej w Krakowie. Pod koniec wojny wraca do Poznania, by odzyskać klasztor.
W 1954 r. zostaje wytypowana przez Ojca Prowincjała wraz z pięcioma siostrami na fundatorkę nowego Karmelu, tym razem u stóp Jasnej Góry. Realizacji tego zamierzenia przeszkodziły działania władz Polski Ludowej, które próbowały wyeliminować życie zakonne w naszej ojczyźnie. Na odpowiedni moment siostry oddelegowane do Częstochowy oczekiwały dwa lata w krakowskim domu przy ul. Kopernika.
Bóg sam wybrał czas, by to, co po ludzku było niemożliwe, stało się faktem. Oto w wigilię święta Bożego Miłosierdzia Matka Karmela z siostrami wchodzi do skromnego domu przy ul. św. Jadwigi 83 w Częstochowie. Tutaj zamieszkały w bardzo trudnych warunkach. Do dyspozycji miały jedno pomieszczenie na strychu. Z czasem lokatorzy opuścili budynek, a siostry go rozbudowały i dostosowały do potrzeb klasztoru. Powstanie fundacji przypadło na święto Miłosierdzia Bożego, dom również mieści się w parafii Miłosierdzia Bożego Księży Pallotynów. Miłosierdzie Boże stało się tytułem nie tylko kaplicy sióstr, ale i domu.
Tytuł ten zrodził się w sercu Matki Karmeli wiele lat wcześniej. Odtąd misją sióstr stało się nieustanne żarliwe wołanie o Miłosierdzie na miarę potrzeb i zagrożeń współczesnego człowieka. Matka pragnęła, by tajemnica Bożego Miłosierdzia przenikała ducha i prawo tego Karmelu. W Miłosierdziu Bożym dostrzegała jedyną nadzieję na ratunek, ocalenie i odnowę świata. Od początku siostrom towarzyszy obraz Miłosierdzia Bożego namalowany przez krakowskiego artystę Adolfa Hyłę.
Podczas liturgii pogrzebowej abp Stanisław Nowak z mocą podkreślał, iż „Sam Bóg położył nadprzyrodzoną pieczęć na życiu Matki Karmeli. Jej zmaganie w dążeniu do zjednoczenia z Chrystusem, kolejna fundacja w Szczecinie, szczególna troska o Kościół i zanurzanie w Miłosierdziu Bożym świata całego ma szczególny wymiar zwłaszcza dzisiaj, w dzień Patronki Karmelu - św. Teresy Wielkiej i pozostanie dla nas jako świadectwo i najmilsze wspomnienie Matki Karmeli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

BBN: prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

2024-04-30 19:02

Jakub Szymczyk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało we wtorek wieczorem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone 3 maja.

Więcej ...

Majowe drogi do nieba

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 3

Bożena Sztajner

Ważne, by nie zostawiać drogi do świętości na ostatni etap życia, ale nauczyć się mówić Bogu „tak”, kiedy żyjemy na pełnych obrotach.

Więcej ...

#PodcastUmajony: Bez przesady!

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Wiara

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst