Reklama

Święto niepodległości

Do wolnej Polski...

7 listopada na uroczystej sesji Rady Miasta Lublina uczczono narodowe święto niepodległości. Do Trybunału Koronnego przybyli lubelscy radni i liczni goście. Wśród nich znaleźli się: abp senior Bolesław Pylak, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, Urzędu Marszałkowskiego, dyrekcja Urzędu Miejskiego, prezydenci Zamościa (Marcin Zamojski) i Chełma (Krzysztof Grabczuk), zastępcy Prezydenta Lublina oraz rektorzy wyższych uczelni Lublina.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po odegraniu hymnu państwowego zgromadzeni mieli okazję wysłuchać okolicznościowych wystąpień. Dr Zbigniew Targoński, przewodniczący Rady Miasta Lublina, wprowadził zebranych w klimat obchodów święta narodowego: „Dzisiaj pragniemy uczcić zrzucenie jarzma niewoli, jakie miało miejsce 85 lat temu. Nie możemy zapomnieć o Piłsudczykach i bohaterach anonimowych, bez których nie byłoby możliwości powstania II Rzeczpospolitej. Historia uczy nas jak cennym darem jest wolność, od nas zależy jak z niego będziemy korzystać”. Wojewoda odczytał odezwę komitetu honorowego obchodów narodowego święta 11 listopada w 2003 r. w województwie lubelskim. W orędziu przedstawiono historyczne okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wyrażono zachętę do wzięcia udziału w obchodach święta.
W referacie Europa a niepodległość Polski prof. Wiesław Śladkowski z UMCS nakreślił okoliczności pojawiania się karty polskiej w opinii europejskiej w XIX w. Stworzone przez Napoleona Księstwo Warszawskie (1807-1815) okazało się nietrwałą namiastką Polski. Nadzieje Polaków przy okazji wybuchu powstania listopadowego (1831) nie spełniły się. Nie doszła do skutku także akcja zbrojna na rzecz Polski w związku z powstaniem styczniowym (1863). W czasie I wojny światowej Polacy liczyli na to, że ułożenie państw zaborczych w dwóch przeciwnych obozach będzie szansą dla naszego narodu. Ważnym krokiem do odzyskania niepodległości był czyn polski: 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem polskim i powierzyła mu misję utworzenia rządu po rozwiązaniu się Tymczasowego Rządu Republiki Polskiej w Lublinie. Po okresie zawirowań na kontynencie europejskim, wobec klęski państw centralnych (Niemiec i Austrii) oraz wycofania się z wojny Rosji Radzieckiej, finał sprawy polskiej rozegrał się na paryskiej konferencji pokojowej (1919-1920). Za stworzeniem Polski optowała Francja. Na silną pozycję Francji w Europie po wojnie nie zgadzała się jednak Wielka Brytania, która stawiała na Niemcy. Ostatecznie Polsce przywrócono część ziem w traktacie wersalskim (1919) i przypisano rolę państwa buforowego między Zachodem a Wschodem. „W całym długim XIX w. Polska była przedmiotem w rozgrywkach europejskich. Nie decydowaliśmy o sobie. Odbudowa państwa polskiego była tak ważna, bo po wojnie wróciliśmy na grunt europejski. Dzisiaj znowu wracamy na swoje miejsce w Europie. Wśród licznych polemik nie zawsze zdajemy sobie sprawę z zadań i szans, jakie przed nami stanęły” - mówił prof. Śladkowski.
Uroczystą sesję Rady Miejskiej uświetnił koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu liczącego już 50 lat Zespołu Tańca Ludowego UMSC. W wyśpiewanych przez studentów utworach zaprezentowano historię walk o odzyskanie niepodległości.

O, Panie, któryś jest na niebie,
Wyciągnij sprawiedliwą dłoń!
Wołamy z cudzych stron do Ciebie
O polski dach i polską broń.
O, Boże, skrusz ten miecz,
Co siekł nasz kraj,
Do wolnej Polski nam
Powrócić daj!
By stał się twierdzą nowej siły
Nasz dom, nasz dom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kardynał krytykuje ideologię gender

2025-02-18 10:26

Vatican Media

Zmiana płci nie jest jedynie zewnętrzną zmianą, porównywalną do chirurgii kosmetycznej. Wiąże się ona z „roszczeniem do zmiany tożsamości, pragnieniem bycia inną osobą” - stwierdził kard. Víctor Manuel Fernández. Prefekt Dykasterii Nauki Wiary wygłosił 17 stycznia wykład w Kolońskiej Szkole Teologii Katolickiej, krytykując ideologię gender.

Więcej ...

Watykan: Kolejne papieskie audiencje anulowane

2025-02-18 11:33
Szpital Gemelli

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Szpital Gemelli

Do najbliższej niedzieli, 23 lutego odwołane są wszystkie zobowiązania papieża, który został przyjęty do kliniki Gemelli z powodu polimikrobiologicznej infekcji dróg oddechowych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Brazylia: Pies... ministrant. Szokująca praktyka w kościele

2025-02-18 10:50

Screenshot/katholisch.de

Ponieważ jego pies ciągle wbiegał do kościoła, pewien ksiądz w Brazylii mianował go ministrantem. Czworonożny ministrant nosi nawet szaty liturgiczne, które zostały specjalnie dla niego wykonane... Wszystko odbywa się w parafii świętych Joachima i Anny w brazylijskim mieście Barretos w stanie São Paulo - informuje o tym portal katholisch.de.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Watykan o chorobie papieża Franciszka: złożony obraz...

Kościół

Watykan o chorobie papieża Franciszka: złożony obraz...

Szczegóły uroczystości pogrzebowych śp. ks. Grzegorza...

Kościół

Szczegóły uroczystości pogrzebowych śp. ks. Grzegorza...

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny