Reklama

Kazimierz Dolny

Wciąż jesteś z nami

Niedziela lubelska 49/2003

19 października br. w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym odbył się specjalny koncert dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji 25-lecia Pontyfikatu. Na program złożyły się montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez Stowarzyszenie Edukacyjne „Salon Literacki” oraz koncert Chóru „Jubilaeum” pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego. Ten niecodzienny koncert, zorganizowany pod kierunkiem Aliny Jahołkowskiej, powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Edukacyjnego „Salon Literacki”, Wydawnictwa Muzycznego „Polihymnia” oraz parafii św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publiczność zgromadzona w kościele farnym wysłuchała kilku utworów w wykonaniu Chóru „Jubilaeum”, m.in. Gaude Mater Polonia, Abba Ojcze, Ojcu Świętemu śpiewajmy, Króluj nam Chryste, Panis Angelicus, Polskie kwiaty i Pieśń o Papieżu. Młodzież z „Salonu Literackiego” (Piotr Caban, Anna Mazurkiewicz, Przemysław Lekan, Kinga Drelich, Kamil Parcheta, Ania Wiącek, Laura Dziedzic i Agata Starownik) zaprezentowała wiersze Jana Pawła II, m.in. Pieśń o Bogu ukrytym, Myśląc Ojczyzna, Ziemia trudnej jedności, Niewidomi, Prośba Jana. Podczas koncertu recytowano także wiersze napisane przez młodych twórców: Anię Wiącek, Magdalenę Lecyk, Laurę Dziedzic, Agatę Starownik i Igę Zaborską. Szczególnym wydarzeniem było muzyczne wykonanie tekstów Aliny Jahołkowskiej, zwłaszcza wiersza Jak bardzo jesteś samotny, Pasterzu, do którego muzykę skomponował Dariusz Kwiatkowski. Słowa: „(...) gdy tłumy ludzi łączysz modlitwą, pokornym błaganiem o pokój w świecie, dajesz nam nadzieję, wiarę i miłość, wciąż jesteś z nami (...)”, wyśpiewane przez zespół muzyczny (Dariusz Kwiatkowski, Wiktoria i Justyna Trynkiewicz, Iga Zaborksa) sprawiły, że na wielu policzkach zaiskrzyły łzy wzruszenia. Teksty napisane przez Papieża-Polaka, a także niezliczone utwory poetyckie mówiące o nim zawsze wytwarzają nastrój refleksji i modlitewnej zadumy, połączonej z niewysłowioną radością z faktu „posiadania” Papieża-Rodaka. Ten specyficzny nastrój ogarnął także publiczność zgromadzoną w kazimierskiej świątyni.
Stowarzyszenie Edukacyjne „Salon Literacki” powstało w 2002 r. z inicjatywy Aliny Jahołkowskiej - wieloletniego pedagoga - polonisty, opiekuna młodzieży uzdolnionej artystycznie i wrażliwej na piękno języka polskiego. Zgromadziła ona wokół siebie swych dawnych uczniów, a obecnie studentów, laureatów wielu konkursów recytatorskich i krasomówczych oraz młodych twórców. Stowarzyszenie postawiło sobie za cel promowanie wybitnych poetów i pisarzy, aktywowanie uczniów do twórczego działania w ramach organizowania Warsztatów Literackich. Chór „Jubilaeum„ jest wspólnotą działającą przy pallotyńskiej parafii Wieczerzy Pańskiej w Lublinie. Powstał w 1999 r. z inicjatywy ks. Mirosława Meiznera SAC. Od początku istnienia dyrygentem chóru jest Tomasz Orkiszewski. Głównym nurtem artystycznym zespołu jest promowanie dawnej i współczesnej muzyki polskiej takich kompozytorów, jak: M. Gomółka, F. Nowowiejski, T. Szeligowski, A. Nikodemowicz, J. Świder, S. Stuligrosz. Chór wykonuje także arcydzieła światowej muzyki klasycznej: utwory J. S. Bacha, F. Haendla, W. A. Mozarta, A. Brucknera, C. Francka i innych. W skład sześćdziesięcioosobowego zespołu wchodzi czterogłosowy mieszany chór oraz kilkunastoosobowa, młodzieżowa kapela smyczkowa. Wspólnotę stanowią uczniowie szkół podstawowych, licealiści, studenci oraz osoby pracujące. Do zespołu należą zarówno osoby świeckie, jak i konsekrowane. W ciągu swojej działalności chór koncertował w kraju m.in. w Częstochowie, Licheniu, Kodniu, Gdańsku oraz za granicą: we Lwowie, Karłowych Warach, Wilnie, Wiedniu oraz w Rzymie dla Ojca Świętego.

Stowarzyszenie Edukacyjne „Salon Literacki” serdecznie dziękuje współorganizatorom: ks. Tomaszowi Lewniewskiemu, proboszczowi parafii farnej w Kazimierzu Dolnym oraz Tomaszowi Orkiszewskiemu - dyrygentowi Chóru „Jubilaeum” za współpracę przy organizacji papieskiego koncertu oraz ks. Edwardowi Lisowskiemu, proboszczowi parafii salezjańskiej w Lublinie, za umożliwienie przejazdu autokarem z Lublina do Kazimierza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?