Reklama

Dar ziemi osowieckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ziemia osowiecka w latach 1918-2003 w środowisku przyrodniczo-społeczno-kulturowym to temat ogólnopolskiej konferencji naukowej, która miała miejsce 15 listopada br. w samym sercu Zielonych Płuc Polski - siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi dziesięciolecie istnienia. Niezwykle interesujące perspektywy rysują się przed Biebrzańskim Parkiem Narodowym, który już teraz stanowi ważne ogniwo europejskiego węzła przyrodniczego. - 40 procent powierzchni naszego kraju stanowią tereny chronione, w tym BPN, obszar stosunkowo bezludny, o małym zagęszczeniu, ale z rozbudowaną siecią dróg dojazdowych. Niedopuszczalne jest naruszenie tego terenu i usytuowanie Via Balitici przez Białystok, w pobliżu jego granic - powiedział podczas spotkania dr Krzysztof Wolfram, autor idei Zielonych Płuc Polski, czyli koncepcji zrównoważonego rozwoju północno-wschodniego obszaru Polski, który zyskał przez to status regionu szczególnego bezpieczeństwa ekologicznego i zapewnienie współpracy międzynarodowej w tym zakresie.
Historię powstania Biebrzańskiego Parku Narodowego, jego strukturę i jedną z głównych funkcji, jaką jest zapewnienie źródła utrzymania dla blisko 160 pracowników i ich rodzin, jego znaczenie w systemie edukacji ekologicznej przedstawił jego dyrektor Adam Sieńko, a wiedzę tę dopełnił film o florze i faunie nad Biebrzą.
Rys historyczny środowiska społeczno-religijnego parafii Osowiec przedstawił ks. dr Jarosław Sokołowski, a o religijne aspekty na przykładzie tamtejszych parafian - mieszkańców jednego z najbardziej malowniczych zakątków kraju - uzupełnił je ks. Janusz Kubrak, od 1997 r. proboszcz parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Osowcu.
Ks. prof. Józef Marceli Dołęga pochodzący z okolic Osowca, dziekan Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, przedstawił zagadnienia z zakresu sozologii - inaczej ochrony środowiska, jej koncepcje, definicje i zakres badań. Jako ciekawostkę podał nowe pojęcia wprowadzone do słownika chrześcijanina - grzechu ekologicznego, rachunku sumienia ekologicznego. Niepokojące, zdaniem Księdza Profesora, są unijne tendencje do sprowadzenia religii do poziomu mitu i niechęć do budowania wspólnego dobra na wartościach chrześcijańskich, co grozi katastrofą. Wywodzący się również z ziemi osowieckiej ks. prof. Józef Wroceński, dziekan Wydziału Prawa na UKSW, przedstawił sytuację prawną szkolnictwa wyznaniowego w Polsce. Ksiądz Dziekan zaznaczył, że obecnie sytuacja prawna uczelni katolickich jest unormowana, choć konieczna jest weryfikacja szkół wyznaniowych (na szczeblu podstawowym oraz gimnazjów) w Polsce.
Swoje referaty zaprezentowali również: dr Krzysztof Sychowicz z IPN-u nt. ziemi grajewskiej i osowieckiej w czasach PRL-u, a referat Mieczysława Bagińskiego o losach granicy RP na styku Mazowsza i Podlasia odczytał gospodarz spotkania ks. Janusz Kubrak. Omówione zostały sposoby pozyskiwania środków unijnych dla polskiego rolnictwa (Sławomir Zgrzywa) oraz zadania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i jej rola w procesie wchodzenia Polski do UE.
Osowiec to niewielka miejscowość, która nosi widoczne znamiona twierdzy z czasów obu wojen światowych. O stacjonujących tam oddziałach Wojska Polskiego dawniej i dziś opowiadał mjr Bogdan Oźlański, a historię twierdzy przedstawił chorąży Mirosław Worona z Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego.
Konferencja zorganizowana przez parafię rzymskokatolicką w Osowcu i Biebrzański Park Narodowy powstała dzięki pomocy UKSW w Warszawie, Urządu Rady Miejskiej w Goniądzu oraz Starostwu Powiatowemu w Mońkach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci papieża, nosi datę 29 czerwca 2022 r.

2025-04-21 20:21

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Papież Franciszek w ogłoszonym w poniedziałek wieczorem testamencie napisał, że pragnie być pochowany w rzymskiej papieskiej bazylice Matki Bożej Większej. Papież poprosił o skromny grób w ziemi i jedyny napis: Franciscus.

Więcej ...

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest obowiązkowy?

Karol Porwich/Niedziela

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę. Czy Poniedziałek Wielkanocny jest świętem nakazanym?

Więcej ...

Nie żyje ks. prof. Marek Jagodziński

2025-04-21 19:04
Ks. prof. Marek Jagodziński

Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. prof. Marek Jagodziński

W wieku 69 lat zmarł dzisiaj rano w Końskich ks. prof. Marek Jagodziński, kapłan diecezji radomskiej, pracownik Katedry Teologii Prawosławnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Kapłan pomagał Stolicy Świętej, w szczególności Kongregacji Nauki Wiary, w studiowaniu ważniejszych kwestii doktrynalnych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Kościół

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę